Küresel piyasalar, özellikle de kur cephesinde, son aylarda dalgalı bir seyir izlerken, Borsa İstanbul’da 4 Ocak’ta başlayan ralli tam gaz devam ediyor. Dolardaki sert dalgalanmalara ve jeopolitik gelişmelere aldırış etmeyen BİST 100 Endeksi, o tarihten bu yana geçen iki aylık süreçte yüzde 19.6 değer kazandı.

Endeks dün de Kuzey Kore’nin fırlattığı ve Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesine balistik füzelerin düşmesinin yarattığı küresel tedirginliğe kulak asmadı. Diğer ülke borsalarında satışların görüldüğü günü yüzde 1.49 yükselişle tamamlamayarak 91 bin 45 puana tırmanmayı bildi.

Bu, endeksin 26 Ocak 2015’ten bu yana en yüksek seviyesi. 4 Ocak’ta 76 bin puan olan endeks o tarihten bu yana adeta soluksuz yükseliyor. Borsanın geleneksel “seçim öncesi rallisi”nde olduğunu belirten analistlere göre, endekste tırmanış referanduma kadar devam edecek. BİST 100’de, geçmişte de seçim öncesi rallilerde, oransal olarak benzer yükselişler yaşansa da hiçbir zaman 100 bin puana bu kadar yaklaşılmamıştı.

Endeks, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde yüzde 15 civarında yükselmiş ve 76 bin puandan 88 bin puana gelmişti. Kasım 2015 seçimleri öncesinde de 1-1.5 aylık süreçte yüzde 17’lik bir ralli yaşanmış 71 binli rakamlardan 83 binli rakamlara tırmanılmıştı. Endeks daha önce herhangi bir seçim öncesi dönem olmayan Mayıs 2013’te 93 bin 137 puanı görmüştü. Hatırlanacağı gibi bu tarihten hemen önce Türkiye’nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyeye çıkmıştı.

DOLAR BAZINDA UCUZ

Borsadaki rallide, borsanın dolar bazında 2.462 sent ile ucuz kalması ve ocak ayından bu yana algoritmik işlemle pozisyon açan yabancı yatırımcıların pozisyon artırmalarının etkili olduğu belirtiliyor.
Uzmanlar, Varlık Fonu’ndan bir miktar paranın da referandum öncesi borsaya geleceği dedikodusunun yükselişte etkili olduğunu belirtiyor.

 

 

Sefer Yüksel / Habertürk


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme