TEKNOLOJİ HABERLERİ

22 OCAK 2017

Çin parlamentosu, yabancı iş çevreleri ve insan hakları gruplarının eleştirdiği bir siber güvenlik yasasını, hacker ve terörizm tehlikesine karşı korunma gerekçesiyle onayladı.

Çin'de hükümetin kararlarını genellikle tartışmadan onaylayan parlamentodan bugün geçen yasa Haziran 2017'de yürürlüğe girecek. Bir parlamento yetkilisi, yasanın büyük bir internet gücü olan Çin için "objektif bir ihtiyaç" olduğunu söyledi.

Yasayı eleştiren çevreler, bunun yabancı teknoloji şirketlerini "kritik" olarak görülen bazı sektörlerden dışlayacağını ve tartışmalı güvenlik denetimleri ile bazı verilerin Çin'de kurulu servis sağlayıcılarında toplanması gibi zorunluklar getireceğini söylüyor. İnsan hakları savunucuları da bu yasayla Çin'in dünyanın en gelişmiş sansür mekanizması olarak tanımlanan İnternet kısıtlamalarını daha da artıracağını savunuyorlar.

Sayıları 40'ı aşan küresel şirket Ağustos ayında Başbakan Li Keqiang'a başvurarak yasanın tartışılan bölümlerinin değiştirilmesini istemişti. Çinli yetkililer ise yasanın yabancı iş dünyasının çıkarlarına müdahale oluşturmayacağını
söylemişlerdi. Bazı yabancı şirketler, yeni yasayla Çin pazarında faaliyet gösterebilmek için ya mülkiyet haklarından vazgeçmek ya da bazı ürünlerde arka kapılar kullanmak zorunda kalacaklarını söylüyorlar.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
  • Misafir 07 Kasım 2016 Pazartesi 21:04
    Doğru zamanda çok yerinde bi karar almışlar,..
  • exxmaster 07 Kasım 2016 Pazartesi 18:49
    iyi yapmış adamlar ülkelerinin geleceğini düşünüyor internet nei di belirsiz bir dünya yolunda gidiyor denetleme tüm ülkelerde olmalı açık kaynaklar ülkeler için risk gelişmiş ülkeler için yağlı para kaynağı keşke bizim ülkemizde de sıkı denetimden geçse he mdünyaya ne ne istere yapar adam
  • Misafir 07 Kasım 2016 Pazartesi 16:17
    !!!!!!!!!!!!!!¡!!!¡!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme