BİLİM HABERLERİ

19 OCAK 2017

Yaşamını evrenin gizemini çözmeye adayan ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, yaşanacak başka bir gezegen bulunamaması halinde insanoğlunun bin yıl içinde yok olacağı uyarısında bulundu.

Hawking, Oxford Üniversitesi Münazara Grubunda evren ve insanın kökenleri üzerine verdiği konferansta insanoğlunu karanlık bir geleceğin beklediğine işaret etti.

Son 50 yılda insanoğlunun evrenle ilgili bilgisinin kayda değer ölçüde arttığını belirten 74 yaşındaki Hawking, “Ufacık bir katkım olduysa ne mutlu bana. Bilim adamlarının büyük bir heyecan ve tutkuyla devam ettirdiği deneyler, evreni çok daha iyi anlamamızı sağlayacak. Cosmos gibi süper bilgisayarların da yardımıyla evrende milyonlarca galaksinin haritasını çıkarabileceğiz. Böylece evrendeki yerimizi de daha iyi anlayacağız." dedi.

Hawking, "Kim bilir belki bir gün yer çekimi dalgalarını Büyük Patlama'nın kalbine bakmak için kullanmayı da başarabiliriz. Ancak aynı zamanda insanlığın geleceği için kendimize başka bir gezegende yer aramaya da devam etmek zorundayız. İklim değişikliği, yavaş yavaş Dünya'da yaşamın sonunu getirecek. Yaşanacak başka bir gezegen bulamamamız halinde insanoğlunun, narin gezegenimizde bin yıl daha ayakta kalabileceğini sanmıyorum." ifadelerini kullandı.

Gençlere evrenin gizemlerini çözmeye çalışmaları önerisinde bulunan Hawking, sözlerine şöyle son verdi:

"Gözünüz yerde değil, gökyüzünde, yıldızlarda olsun. Gördüğünüz şeyi anlamaya, açıklamaya çalışın. Meraklı olun. Ne kadar zor olursa olsun başarabilirsiniz. En önemli şey, vazgeçmemektir."

Cambridge Üniversitesinde öğrenciyken yakalandığı motor nöron hastalığı Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) nedeniyle hareket edemeyen ve konuşamayan Hawking, iletişim kurabilmek için bilgisayar teknolojilerinden yararlanıyor.

Hawking'in "Zamanın Kısa Tarihi" adlı kitabı, dünya genelinde 10 milyondan fazla satmıştı.

ALS, beyin ile omurilikte bulunan ve kasları kontrol eden sinir hücrelerine zarar veriyor. Henüz tedavisi bulunmayan ALS'ye yakalanan hastaların sadece çok küçük bir kısmı, 10 yıldan uzun süre yaşıyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 17 Kasım 2016 Perşembe 00:21
  Her nefsin yok oluşu kendi kıyametidir zaten 1000 yıl sonra dünya yok olsa nolur olmasa nolur ? Kuran namaz iman !
 • Misafir 17 Kasım 2016 Perşembe 00:07
  kıyametin kopacağından bihaber olmayalım
 • Misafir 16 Kasım 2016 Çarşamba 23:55
  bin yıl sonra dusunuruz,
 • Misafir 16 Kasım 2016 Çarşamba 23:45
  Yorumlardan haberi okuyan kitlenin ne kadar eğitimli, saygılı, ileri görüşlü ve olaya kesin ! kanıtlarla yaklaşan bir kesim olduğunu görmek beni ülkenin ilerisi için umutlandırıyor!
 • Misafir 16 Kasım 2016 Çarşamba 23:40
  Göz korkutup çalışmalarına sermaye arıyorlar. Ayıp ediyosun stephan abi
 • Misafir 16 Kasım 2016 Çarşamba 23:26
  Iste agzi olan konusuyor!
 • Misafir 16 Kasım 2016 Çarşamba 23:21
  Uyuz uyuz haberlere inanıyorsunuz eğer insanoğlu yok olacaksa kıyamet kopmuş demektir sen istediğin kadar uğraş zaten bir gün insanoğlunun sonu gelecek daha yeni mi anladın boşunor yorulmussun bunca yıl kuranı kerime baksan görürdün zaten
 • Misafir 16 Kasım 2016 Çarşamba 23:19
  çok sacma yorumlar siz kac yasindasiniz cok merak ettim. Adam kötümü yapmis kimseye bi zarari olmusmu yok ehhh
 • Misafir 16 Kasım 2016 Çarşamba 23:16
  Kuranda hersey yazili buna inanmiyorsunuz ozurlu dahi denen su zavalliya inaniyorsunuz
 • Misafir 16 Kasım 2016 Çarşamba 22:45
  bu mal mı bana akıl verecek dünya yıkılsa başka gezegenmi bulacak bu önce tek başına tuvaletini yapmayı başarsın sonra bize akıl versin
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme