ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Mersin Baro Başkanı Antmen Özgecan'ın ailesine dava sürecinde destek vereceklerini belirterek, "Mersin Barosu'nun 1600 avukatı böyle bir caninin yanında olmak istemediklerini beyan etti" dedi.

Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen, Tarsus'ta öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın ailesine dava sürecinde destek vereceklerini belirtti.

Antmen, taziye evinde yaptığı açıklamada, toplumda kadına karşı artan şiddetin "en vahşi ve acımasızların biriyle" karşı karşıya olduklarını söyledi.Mersin ve Tarsus'un bunu hak etmediğini, böyle bir caniliği bu şehirde görmekten utanç duyduklarını belirten Antmen, "Zanlılar, Tarsus İlçe Jandarma Komutanlığı'nın yoğun çabası ve hassasiyetiyle yakalandı. Tarsus ve Mersin'deki avukatlarımızın yoğun talepleri üzerine biz de avukat arkadaşlarımızın yanında durduk ve bu zanlılara avukat tayin etmedik" dedi.

Ceza Muhakemesi Kanunu, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereğince herkesin avukatla temsil hakkı bulunduğunu anımsatan Antmen, şöyle konuştu:

"Bunu da biliyoruz ama hiçbir avukatımız buna kendi rızasıyla gönüllü olmadı. Mersin Barosu'nun bin 600 avukatı, rızalarıyla böyle bir caninin yanında olmak istemediğini beyan etti. Bugün de burada acılı aile, Mersin Barosu'na başvurarak müdafiliklerini yapmamızı istedi. Biz de baro olarak avukatlık kanunun verdiği yetkiyle Tarsus ilçe temsilcimizi, kadın hakları merkezi başkanımızı ve bir kaç kadın arkadaşımızı görevlendirdik. Mersin Barosu'nun tüm avukatları sonuna kadar ailenin yanında olacak. Zanlı adliyeye çıkarılınca o andan itibaren adliyedeyiz ve ailenin haklarını sonuna kadar savunacağız. Bu canilerin hak ettikleri cezayı en ağır şekilde almaları için Mersin Barosu olarak elimizden geleni yapacağız."

"BİZE BÜYÜK ACI VERİYOR"

Tarsus Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar İşletme Kooperatifi'nin (TOK) Başkanı Nafiz Kızılyaka, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin camialarını derinden üzdüğünü belirterek, "Şoför olarak çalışan, üyemiz dahi olmayan birinin, bir arkadaşımızın işi icabı arabasını 2-3 günlüğüne verdiği bir kişi tarafından böyle bir olayın yaşanması bize çok büyük acı veriyor" dedi.

TEPKİLER SÜRÜYOR

Özgecan Aslan'ın öldürülmesi, Edirne'de protesto edildi. Saraçlar Caddesi'nde toplanan bir grup kadın, "Kadın cinayetlerine dur de", "Kadın katliamına hayır" yazılı pankart açtı, slogan attı.

BALIKESİR

Balıkesir'de TÜİK önünde toplanarak Alihikmet Paşa Meydanı'na yürüyen platform üyeleri burada düzenledikleri basın açıklamasında kadın cinayetlerinin önlenmesini istedi.

Grup adına burada konuşan Sevinç Avcı, kadın cinayetlerinin cezasız bırakılmaması için alanlarda olduklarını belirterek, "Türkiye’de kadın cinayetleri sistemli bir şekilde sürmektedir. Balıkesir Kadın Platformu olarak 20 yaşında genç bir kadın olan Özgecan’ı vahşice katleden canilerden ve bu cinayetleri önlemeyen erkek sistemden sorulacak hesabımız var. Çocuklarımızın çığlıklarına kulaklarını tıkayan erkek adalet sistemi ile mücadelemiz devam edecek" diye konuştu.

Öte yandan cinayet Ayvalık ilçesinde de protesto edildi.

Ayvalık Kadın İnisiyatifi Üyesi bir gurup kadın,  Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtı önünde toplandı.
Bir çöp kovası ve onlarca mum yakılarak, yerlere de Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesine tepki içeren, "Özgecan Aslan İsyanımızdır", "Yasta Değil, İsyandayız"  şeklinde yazılar yazan kadınlar, toplumda kadına şiddete de sessiz bir tepki gösterdi.

ÇANAKKALE

Çanakkale'de de Çanakkale Kadın Platformunca İskele Meydanı'nda düzenlenen protestoya, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, çeşitli sivil toplum kuruluşu ile siyasi partilere üye kadın ve erkekler katıldı.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Yasemin Adsız, konuşması sırasında katliamın erkek eliyle yapıldığını, erkeklerin desteğini alsalar dahi kadınların ön planda olmasını, bu ricalarının kabul edilmesini istediklerini belirterek, erkek katılımcıları arka tarafa davet etti. Bunun üzerine basın açıklamasına katılan bir başka kadının, bu uygulamanın tamamen bölücü, cinsiyet ayrımcı yaklaşım olduğunu, bunu onaylamadığını söylemesi üzerine kısa süreli tartışma yaşandı.

Protestoya katılan Belediye Başkanı Gökhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, kadın ölümlerinin ilk ve son olmayacağını belirterek, "Hükümetin 12 yılda Türkiye'yi getirdiği nokta bu. Kadının cinsel obje olarak görülmesi sonucunda tür davranışlar ortaya çıkıyor. Bu anlayışı ülkeden yok etmemiz gerekiyor. Zaten bunun mücadelesini yapıyoruz. Sesimizi daha yüksek çıkarmamız lazım" dedi.

AA

  • Mersin Barosu
  • Özgecan Aslan
  • Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen
  • mersin
  • tarsus
  • avukat

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000