ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Aden Körfezi'nde deniz ticaretine izin vermeyen Somalili korsanlar 2 gemi daha kaçırdı.

Doğu Afrika Gemiciler Birliği Programı'ndan yapılan açıklamada, Somalili korsanların, kaçırma eylemlerinin önüne geçilmesi yönündeki uluslararası çabalara rağmen bir Yunan gemisini kaçırdıklarını açıkladı.

Merkezi Mombasa'da bulunan programın koordinatörü Andrew Mwangura, korsanların gemi kaçırarak dünyaya,  "istedikleri herşeyi yapabilecekleri, akla gelmeyen her şeyi düşünebilecekleri" mesajını verdiklerini söyledi.

Mwangura, Yunan gemisinde 23 veya 25 kişilik mürettebat bulunduğunu belirtti, daha fazla bilgi vermedi.

Uluslararası Denizcilik Bürosu'ndan yapılan açıklamada da, 16 kişilik mürettebatı bulunan bir balıkçı teknesinin Somali açıklarında kaçırıldığı bildirildi.

Açıklamada, korsanların sürat motorlarıyla kovaladığı tekneden pazartesi günü yardım çağrısı alındığı, irtibatın daha sonra kesildiği belirtildi.

Somalili korsanlar, kaçırılan bir düzine kadar gemiyle birlikte 200'den fazla rehineyi, ülkenin kuzeyindeki Eyl kasabası yakınlarında tutuyor.

ULUSLARARASI DENİZCİLİK BÜROSU:''SOMALİLİ KORSANLAR KONTROL EDİLEMEZ HALE GELDİ''

Merkezi Malezya'da bulunan Uluslararası Denizcilik Bürosu, Somalili korsanların kontrol edilemez hale geldiğini bildirdi.

Büronun Korsanları İzleme Merkezi Müdürü Noel Choong, AFP'ye yaptığı açıklamada, ''son haftalarda izlenen durum, bölgedeki güvenliğin artırılmasına rağmen, şiddet eylemleri ve gemi kaçırma olaylarının anormal biçimde yükseldiğini göstermektedir'' ifadesini kullandı.

Korsanlar için risklerin azlığı, onları caydırmaya yönelik önlemlerin olmayışı gibi nedenlerle saldırıların süreceğini belirten Choong, ''durum şimdiden kontrol edilemez halde. ABD ve uluslararası toplum bu tehdidi sonlandırmalı'' dedi.

BMI'ye göre, ocak ayından beri Somali açıklarında ve Aden Körfezi'nde aralarında Türk gemilerinin de bulunduğu 94 gemiye saldırıldı. Şu anda ise 17 kadar gemi, 250 mürettebatla hala korsanların elinde bulunuyor.

A.A.

 

 


 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(8)
Kalan karakter : 2000