ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, TBMM başkanlığı seçimindeki MHP'nin tutumuna ilişkin, "Eğer bu düz mantığı sürdürürseniz sizin hiçbir komisyona girmemeniz lazım, sizin Meclis salonuna dahi girmemeniz lazım, sizin aynı birleşik oy pusulasında yan yana dahi yer almamanız lazım" dedi.Koç, TBMM'de, gazetecilerin Meclis Başkanlığı seçimine ilişkin sorularını yanıtladı.

Meclis Başkanlığı seçiminde MHP'nin tutumu ve sonrasındaki açıklamalara ilişkin soru üzerine Koç, "Türkiye'nin en önemli koltuklarından birini daha önceki iktidar partisine sunulmasına zemin hazırladıkları ortada. Daha önce kronolojik olarak da AKP'nin zor durumda kaldığı günlerde verilen unutulmaz, can kurtaran destekler de ortada" diye konuştu.

Dar ufuklu siyasetin Türkiye'nin sorunlarını çözmede etkili olamayacağını dile getiren Koç, şunları söyledi:

"Yaşadığımız gerçeklerle yüzleşme cesaretini göstermek zorundayız. Hiç kimse öteki değil, hiç kimse kapının dışında değil. Eğer bu düz mantığı sürdürürseniz sizin hiçbir komisyona girmemeniz lazım, sizin Meclis salonuna dahi girmemeniz lazım, sizin aynı birleşik oy pusulasında yan yana dahi yer almamanız lazım. Düz, basit mantık beraberinde birçok davranışı da uygulanır hale getiriyor. Onun için dün takınılan tavrın düz mantıkla ilgisi yok. 'Efendim şu bizim adayımız desteklenseydi', yani iki partinin yan yana gelmesiyle sayı yeterli olmuyor bu kadar açık, matematik. Ötekinin destek vermesi lazım. 'Onun desteğini istemem'. Dışarıdan olmaz, içeriden olmaz. Nasıl olacak? Gider altın tepsi içerisinde sunarsın."

Meclis Başkanlığına seçilen İsmet Yılmaz'a da yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulunan Koç, "Umarım, Meclis Başkanlığı görevini daha önce görev yapan sayın Meclis başkanlarının girdiği vesayet çizgisinde sürdürmez. Çünkü talimatla görev yapılan dönemleri çok iyi hatırladık. Anayasa ve İçtüzük'te Meclis Başkanı'nın görevleri, sorumlulukları belli. Umarım tarafsızlık başta olmak üzere bütün o gerekleri uygulayacak bir Meclis Başkanlığı portresi sunar" ifadelerini kullandı.

MHP MİLLETVEKİLİ KARAKAYA

MHP Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya ise Meclis Başkanlığı seçiminin dördüncü turuna adayları Ekmeleddin İhsanoğlu'nun kalması durumunda kazanma şansı olacağını savundu.


CHP'nin adayı Deniz Baykal'ın Meclis Başkanlığı seçimi öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü anımsatan Karakaya, "Yönetemedikleri bir süreçten kendileri açısından başarısız bir sonuç elde edilince bunu MHP'ye, alışılmış, ezelden beri olduğu gibi atarak bu süreçten sıyrılmaya çalışmak siyasi etik açısından doğru bir yaklaşım değildir" diye konuştu.

AA

  • haluk koç
  • chp
  • mhp
  • Meclis Başkanlığı seçimi

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(42)
Kalan karakter : 2000