SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

TBMM'de 'Demokrasi Müzesi' kurulacak

20 Eylül 2016 Salı, 18:26:04Güncelleme: 18:27:33

"Başbakanımızın bulunduğu odanın ve onun çevresindeki bomba izlerinin saklanmasını ve 'Demokrasi Müzesi' adı altında bir mekan olarak muhafazasını uygun gördük."

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
TBMM  İsmail Kahraman Sonra Oku

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, FETÖ'nün darbe girişiminde TBMM'nin bombalanmasına ilişkin, "Başbakanımızın bulunduğu odanın ve onun çevresindeki bomba izlerinin saklanmasını ve 'Demokrasi Müzesi' adı altında bir mekan olarak muhafazasını uygun gördük." dedi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Doğumunun 174. Yılında Sultan İkinci Abdülhamit ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu"na ilişkin Dolmabahçe Sarayı Hazine-i Hassa binasında düzenlediği basın toplantısının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kahraman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, TBMM'deki enkazın temizlenmesi yönündeki çağrısına cevabının sorulması üzerine, "Bildiğiniz gibi Meclis'teki bütün kırık yerler, kapılar, pencereler, hasar gören yerler onarıldı. Onarılmaya devam ediyor. Yalnız Başbakanımızın bulunduğu odanın ve onun çevresindeki bomba izlerinin saklanmasını ve 'Demokrasi Müzesi' adı altında bir mekan olarak muhafazasını uygun gördük." diye konuştu.

"YENİ BİR SIĞINAK YAPILACAK"

Dışarıdan geçmiş olsun demek için ziyarete gelen kişilere, heyetlere buraları gösterdiklerini anlatan Kahraman, şöyle devam etti:

"Ayrıca bir başka bombanın düştüğü bahçede bir çukur var. Orada yine tankın ezdiği bir araba, buradaki çukur, burası da kapalı hale getirilecek ve Meclis'le o çukur arasındaki yola 'Demokrasi Yolu' denilecek. Kenarında da 15 Temmuz darbesine ait resimler sergilenecek. Bu hususta 15 kişilik bir komite teknik yönden, sergileme yönünden çalışmalarını sürdürüyor. Kalıcı olacak. Bir de "Milletin meclisini millet yapar" adında bir kampanya ile Gayrimenkul Sermaye Ortaklığı derneklerinin teşebbüsüyle, 62 şirketin katıldığı bir onarımla Meclis'te bir inşaat yapılacak. Meclisimizde maalesef 1958 tarihinde Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister'in yaptığı bir çalışmaydı, bugüne uygun bir sığınak yok. Eskiden yapılmış, sığınak diye ayrılan bir yer vardı. Oranın çok çok yetersiz olduğunu hatta olmadığını, sığınak olmadığını gördük. Günümüz şartlarına, sivil savunma şartlarına, normlarına uygun bir sığınak yapacağız."

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "15 Temmuz'daki demokrasiye karşı darbenin millet tarafından önlenmesi hafızalarda yer etsin, demokrasi yaşatılsın" diye, söz konusu müzenin yapılacağını dile getirdi.

AA

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER