SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Havaalanlarında güvenlik önlemleri artırılacak

23 Eylül 2016 Cuma, 00:47:58Güncelleme: 00:51:35

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), sivil havacılığa yönelik terör saldırılarını engellemek amacıyla tüm ülkelerdeki havaalanlarında güvenliğin artırılması yönündeki karar tasarısını kabul etti

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi havaalanları güvenlik Sonra Oku

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), uçak ve havaalanları için güvenliğin artırılması yönündeki karar tasarısını kabul etti.

Sivil havacılığa karşı yapılabilecek "terör saldırılarını açığa çıkarmak ve engellemek" için havaalanlarındaki güvenlik ve aramaların artırılması çağrısında bulunan karar tasarısı BMGK'de oy birliğiyle kabul edildi.

Karar tasarısına göre, tüm ülkelerin havaalanı binalarında güvenlik artırılacak, muhtemel tehditler hakkında bilgi paylaşımı yapılacak, ulusal yetkililere yolcu listeleri temin edilecek.

Böylelikle, BMGK'nin "terörist grupların büyük ölçüde can kaybına, maddi hasara ve ülkeler arasındaki hava bağlantısında zarara neden olma amacıyla sivil havacılığı cazip bir hedef olarak görmeyi sürdürdüğü" endişesini taşıdığı görüldü.

Bu tasarı, yalnızca uçak ve havaalanları saldırılarına yönelik artan uluslararası endişeye odaklı ilk karar tasarısı oldu.

AA

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER