SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Selahattin Demirtaş, Celal Talabani ile görüştü

23 Eylül 2016 Cuma, 17:09:35Güncelleme: 17:10:22

HDP heyeti, burada Irak eski Cumhurbaşkanı ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreteri Celal Talabani ile görüştü

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
hdp Sonra Oku

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki HDP heyeti Irak'taki temasları sırasında bugün Kerkük Valisi Necmettin Kerim ve Irak eski cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüştü. Demirtaş, uzun yıllardır Kerkük'ün statüsüne dönük tartışmalar yaşandığına işaret ederek, "Bu belirsizliğe rağmen, Kerkük'te farklılıkların, radikal demokrasiye örnek teşkil edecek şekilde bir arada ve barışçıl bir ortamda yaşadıklarını görüyoruz" dedi.

Irak'ta bulunan Eş Genel Başkan Demirtaş başkanlığında HDP heyeti, bugün Kerkük'e geçerek Vali Necmettin Kerim ile görüştü. Görüşme sonrası kameraların karşısına geçen Demirtaş, uzun yıllardır Kerkük'ün statüsüne dönük tartışmalar yaşandığına işaret ederek, "Bu belirsizliğe rağmen, Kerkük'te farklılıkların radikal demokrasiye örnek teşkil edecek şekilde bir arada ve barışçıl bir ortamda yaşadıklarını görüyoruz. Umut ediyorum ki Kürdistan'ın kendi iç barışı konusunda da önemli çabalar gösterdiğimiz bu günlerde, Kürt partiler de birlik ve diyalog ruhuyla bölgesel ve iç barışın sağlanması için önemli bir emek ortaya koyacaklardır" dedi.

Kerkük'teki görüşmeden sonra Süleymaniye'ye geçen HDP heyeti, burada Irak eski Cumhurbaşkanı ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreteri Celal Talabani ile görüştü. Görüşmede, Talabani'nin eşi Hero Talabani de hazır bulundu. HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'in Demirtaş-Talabani arasında tercümanlık yaptığı gözlendi. HDP heyetinin Irak'taki temaslarının yarın sona ereceği öğrenildi.

DHA

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER