Son Dakika

Başbakan Binali Yıldırım, yeni anayasa konusunda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenerek, "Sayın Kılıçdaroğlu "Kapımız açık' diyor, bizim de kapımız açık, tren kaçmadan binin. Yenikapı ruhunu yaşatalım, vesayet kalıntısı bu anayasayı değiştirelim. MHP ile bu değişiklikleri yüce Meclisimize sunacağız. Oturur, müzakere ederiz, gelin konuşalım, kafanıza yatmıyorsa yine hayır diyin" dedi. 

Başbakan Yıldırım partisinin TBMM grup toplantısında konuştu. Yıldırım'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

KIBRIS MÜZAKERELERİ

"Bugün KKTC'nin kuruluş yıldönümü. 33 yıl önce KKTC kuruldu. Bütün Kıbrıslı kardeşlerimizin bu güzel gününü kutluyoruz. Türkiye her zaman Kıbrıs'ın yanındadır. Kıbrıs'ın siyasi, ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlamaya yönelik her türlü katkıyı, hassasiyeti sürdüreceğiz. 

Kıbrıs'ta bugünlerde müzakereler devam ediyor. Bunların amacı, yıllardır devam eden adadaki haksızlıkların sona erdirilmesi. Kıbrıs Rum tarafı adanın tamamını temsil ediyor ve KKTC'ye ambargo uygulanıyor. Müzakerelerin amacının bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması için. Sonuç ne olursa olsun, Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını geriye götürecek, adil temsil haklarına zarar verecek hiçbir çözüm asla ve asla kabul edilemez. Kıbrıs'ta iki taraflı dönüşümlü başkanlığı içeren, adil paylaşımlı bir çözümü biz de çok arzu ediyoruz. Kıbrıs'ta geçmişte yaşanan olayların bir kez daha yaşanmaması için Türkiye'nin etkin garantisi devam etmelidir. Farklı alternatifler ortaya sürenler asla yanılgı içinde olmasınlar. Ümit ederiz ki, bu görüşmeler iki tarafı da memnun edecek bir şekilde sonuca bağlanır.

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadelede kararlılığımız devam ediyor. Kış aylarında, bu yıldan itibaren ara vermek yok. Terör yuvalarını dağıtmaya devam edeceğiz. Irak ve Suriye üzerinden ülkemize yönelik oradaki iç karışıklıklardan dolayı terör tehdidi devam ediyor. Türkiye'yi tehdit eden terör bitinceye kadar hem içeride hem dışarıda mücadeleyi sürdüreceğiz. Terörün topraklarımıza erişmeden durdurulması için mücadele devam ediyor. Irak'ta da gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu hem ülke güvenliğimiz hem de sınır boylarındaki kardeşlerimizin güvenliği için önemlidir.

ÖSO El Bab'a doğru ilerliyor. Burayı da DEAŞ unsurlarından temizleyeceğiz. PYD/YPG/PKK'ya karşı da operasyonlarımız sürüyor. Demografik yapının değişmesine müsaade edemeyiz. Türkiye olarak bütün çabamız bölge halkının huzuru, geleceği, can güvenliklerinin sağlanmasıdır. 

ABD SEÇİMLERİ

Sayın Trump ABD'nin yeni seçilmiş başkanı oldu. ABD halkı kendi geleceğiyle ilgili kararını verdi. Bu süreci tüm ülkelerin iyi okuması, dünya genelindeki değişimin dinamiklerini anlamaya gayret etmesi gerekiyor. Sokak şiddetiyle sandık sonucunu yok saymak demokrasiye karşı kabul edilemez.

AB'YE TEPKİ

Türkiye hakkında bugünlerde AB çevrelerinde bir takım olumsuz beyanatlar devam ediyor. AB'deki dostlarımız 15 Temmuz'daki alçak saldırı karşısında beklediğimiz tavrı ortaya koyamadılar. PKK'ya, FETÖ'ye kucak açanlar, terörist başının posterlerini asanlar Türkiye'ye ayar vermeye çalışamazlar. AB önce teröristlerin ağzından konuşmayı bıraksın. Terör grupları ve onların siyasi uzantılarına destek olmaktan vazgeçsin. Türkiye ile mi yola devam edecek, yoksa Türkiye düşmanlarıyla mı devam edecek ona karar versin. Bu ülke ne Avrupa, ne başka bir millet. Hiçbirü ülkeden talimat almaz. Bizim talimat alacağımız tek kaynağımız aziz milletimizdir. 

Türkiye'de demokrasi, hukukun özgürlüğü tehlike altında değildir. Aynı anda birden fazla terör örgütüyle mücadele eden Türkiye yoluna devam edecektir. Haklı her eleştiriye açığız, ancak maksatlı yaklaşımları da kabul etmeyiz. AB tutturmuş 'terör yasasını değiştirin.' Bir darbe geçirmiş, bütün terör unsurlarıyla mücadele ederken terör yasasını değiştirmek neyin nesi. 

Milletvekili dokunulmazlığıyla ilgili eleştirileri sıralıyorlar. AB ülkeleri dahil dokunulmazlıklar zaman zaman kaldırılmıştır. Bu ülkelerde suç üstü yakalanan milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılmıştır. Bu yaygarayı, çifte standartı kabul etmiyoruz. Meselenin tartışılacak hiçbir yanı yok.

AB'nin son açıkladığı rapor bizi hem üzmüş, hem rahatsız etmiştir. AB ile yürüttüğümüz müzakerelerde yapıcı eleştirileri hoşgörüyle karşıladık, gereğini yaptık. Biz AB'yi terörle mücadalede hep yanımızda görmek istedik. PKK propagandasına itiraz dahi etmeyenler Türkiye'ye demokrasi dersi vermeye çalışıyorlar. Terör insanlık sorunudur. Bizim terörle mücadelden vazgeçmemiz asla beklenmemelidir. Bu kararlılığı gösteremeyen ülkeler bir gün, kendilerinin yaptıkları yanlışla acı bir şekilde yüzleşecek. 

Bazı milletvekillerinin yargı kararıyla ifade verilmeye getirilip, tutuklama kararı verilmesi hukukun işidir. Haklarında teröre destek vermek, terör propagandası yapmak, terör örgütü üyesi olmak gibi ağır iddialar var. Hiçbir vekil terörü besleyip, halka düşmanlık etmek için kullanamaz. Bunlar ya aklanacak, ya yaptıklarının hesabını verecekler. Türkiye'de hukukun nasıl işleyeceğine AB büyükelçileri karar veremez. Milletimiz AB büyükelçilerinin HDP grubunda verdikleri trajik fotoğrafı asla unutmaz. 

BELEDİYE HİZMETLERİ

PKK'ya, DEAŞ'a operasyonlarımız sürecek. Askerimiz, polisimiz, korucumuz canla başla mücadele ediyor. Hepsini tebrik ediyorum. Bölücü terör örgütü alçakça saldırıyla Derik Kaymakamımızı şehit etti.

Şehidimizin kanı yerde kalmamıştır, katil zanlıları yakalanmıştır. Belediyeler halka hizmet yerleridir. Devletin kaynaklarının terör örgütüne peşkeş çekilmesi belediyecilik değildir. Terör örgütünden gelen tehditlere kulak asmadan bölgede yaşayan vatandaşlarımızla kaynaşarak hem hizmetlerini, hem gönüllerini yapmayı başarmışlardır. Bizim için önemli olan vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermektir. Hiç kimse bizim vatandaşlarımızla aramıza giremeyecek.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

AK Parti olarak biz siyasetin belirli bir düzeyde olmasını, ülkesine katkı yapmasını bekliyoruz. CHP bunu öteden beri anlamıyor ya da anlamazlıktan geliyor. Defalarca çağrıda bulunduk. Ancak, Sayın Kılıçdaroğlu dediğim dedik çaldığım düdük diyor, başka bir şey demiyor. Yabancı medyaya mesnetsiz iddialarla iktidar partisini şikayet ediyor. AK Parti'yi kötülüyor. Hem Sayın Cumhurbaşkanımız, hem de hükümetimizle ilgili iddiaları delillendirdiğini görmedik.

Şimdi 'Rejimi değiştirecekler' diyor. Rejim tartışması 1923'te bitti. Cumhuriyeti tartışan kimse yok. Olsa da önce karşısına çıkan AK Parti olur. Biz rejimi değil, anayasayı değiştirmek istiyoruz. Bırakın millet buna karar versin. Milletin kararına engel olmayın, olmak isteseniz de olamazsınız. 

Türkiye'nin gündemini uzun süredir meşgul eden anayasa değişikliği konusunda önemli bir aşamaya geldik. Bu değişiklikle ilgili çağrımızı CHP'ye, MHP'ye yaptık. Ana muhalefet partisi bu hükümet sistemi değişikliğine karşı olduğunu açıkça belirtti ve kenara çekildi. MHP her ne kadar parlamenter sistemden yana olduğunu ifade etse, içinde bulunduğumuz durumun sürdürülebilir olmadığını ifade etti. Çalışmaları ilerlettik, bu hükümet sistemi değişikliğiyle sınırlı anayasa değişikliğini Meclis'e getirmeye karar verdik. Bundan sonra karar milletindir. 

CHP'YE ÇAĞRI

Sayın Kılıçdaroğlu "Kapımız açık' diyor, bizim de kapımız açık, tren kaçmadan binin. Yenikapı ruhunu yaşatalım, vesayet kalıntısı bu anayasayı değiştirelim. MHP ile bu değişiklikleri yüce Meclisimize sunacağız. Oturur, müzakere ederiz, gelin konuşalım, kafanıza yatmıyorsa yine hayır diyin. 

HABERTURK.COM


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.