ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

TBMM bünyesinde kurulan 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonunda CHP'li Sezgin Tanrıkulu'nun tabletinden canlı yayın yapmak istemesi üzerine Komisyon Başkanı Reşat Petek ile arasında tartışma yaşandı. 

15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonunda eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu bilgi vermeden önce Komisyon Başkanı Reşat Petek ve CHP'liler arasında tartışma yaşandı. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun tabletinden Ali Bardakoğlu'nun konuşmasını canlı yayınla vermek istemesi üzerine Petek yayın yapmaması konusunda uyarıda bulundu. Bunun üzerine CHP'li Aykut Erdoğru, "Tüzüğün neresinde var" diye tepki gösterdi. Petek ise hiçbir üyenin başkandan izin almadan konuşamayacağının tüzükte yer aldığını belirterek, "İç tüzük hükümlerine göre toplantıyı yönetiyorum. Buradan canlı yayın yapılmamasına yönelik komisyonda karar alındı. Sezgin Tanrıkulu'dan rica ediyorum. Yayın yapmayın. Sizin dışınızdaki çoğunluk böyle karar verdi. Bu toplantı burada yapılmazsa bunun sorumlusu CHP'liler ve Sezgin Tanrıkulu olur" ifadelerini kullandı.

Tanrıkulu, "Emrivakilerinize uymuyoruz" yanıtını verdi. Bunun üzerine Komisyon Başkanı Petek, "Anayasa ve iç tüzük hükümlerine uymaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Komisyon Başkanı Petek'in bu tavrını asla kabul etmediğini vurgulayan Tanrıkulu, "Emrivaki kararlarınız iç tüzüğe uygun değil. 30'dan fazla konuk dinledik ve bu yayınları ben yaptım. Çok da yararlı oldu. Bunun Meclis tarafından da yapılmasını önermiştik. İç tüzükte milletvekillerinin bunu yapmasını engelleyecek karar yok. Diyanet İşleri Başkanımıza saygıdan dolayı yayını keseceğim ancak yayına bundan sonra devam edeceğim. Bu emrivakinizden vazgeçin. Siz burada milletvekillerinin üstünde değilsiniz. Komisyon başkanı gibi değil sınıf başkanı gibi davranıyorsunuz" dedi.

  • 15 Temmuz Darbe Girişimi Komisyonu
  • chp

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000