20 OCAK 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenleme tartışmalara yol açtı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır" dedi. 

Bekir Bozdağ, dün Meclis'te tartışmalara yol açan düzenlemeye yönelik eleştirilere Twitter'dan cevap verdi. Bozdağ şunları söyledi:

"Tecavüzcü ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir. Bunun aksini iddia edenler, konuyu bilerek ve isteyerek çarpıtanlardır. Cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler (tecavüzcüler), bu düzenlemeden yararlanamaz. Düzenleme; cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları, yani tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır. Düzenleme; sadece evlenmiş; ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların, resmî nikahla evlenmeleri halinde uygulanacaktır. Düzenleme; sadece dışardaki kadının, içerdeki kocanın, bu evlilikten doğmuş çocukların ve ailelerin mağduriyetini gidermeye yöneliktir.

Küçük yaşta evlilikleri önlemek için Türkiye'de en önemli tedbirleri Ak Parti hükümetleri aldı. Eski TCK.'daki, evlenerek cezadan kurtulmayı sürekli sağlayan düzenlemeyi (Eski TCK. 423,434'ü) Ak Parti, 2004'te yürürlükten kaldırdı. Eski TCK.'da "adabı umumiye ve nizamı aile aleyhine cürümler" başlığı altında düzenlenmiş cinsel saldırı suçlarını, yeni TCK.'da; "kişilere karşı suçlar" kısmında, "vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar" arasına Ak Parti hükümeti aldı. Eski TCK.'daki evlenme vaadiyle kızlık bozanın, aynı kızla evlenmesi halinde cezayı düşüren düzenlemeyi de Ak Parti kaldırdı(Eski TCK.423). Erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için zorunlu eğitimi 12 yıla Ak Parti hükümeti çıkardı. Çocukları/kadınları korumak için Anayasaya pozitif ayrımcılığı koyma dahil önemli adımları atan Ak Parti'yi buradan vurmak, haksızlıktır."


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 21:49
  BU KANUN TEKLİFİNİ ENSAR MI YAPTI
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 18:11
  Isveç cinsel suçları oldukça geniş anlamda tanımlamakta ve İsveç polisi her cinsel suç teşkil edecek vakayı ayrı ayrı rapor etmektedir. Yani Türkiye ve bir çok gelişmekte olan ülkede olduğu gibi aile üyeleri ve mahalle karakolunda çalışan polisin inisiyatifinde suç halı altına itilmemektedir.
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 18:07
  Doğru. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi tarafından yayınlanan rapora göre İsveçteki tecavüz vakaları nüfus oranına göre fazladır. Ancak ülke politikalarının farklılığından dolayı cinsel suçları standart bir rakama dökmek ve bu rakamları uluslararası olarak karşılaştırmak anlamsızdır.
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 14:11
  Tecavüzcüler için değil pedofiller için!
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 12:45
  Baştan söylesene bunu ya
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 10:40
  Haaaaaa tamam o zaman.
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 09:56
  O ZAMAN MESELE YOK
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 09:44
  Sayın bakanım gerek yok yinede buna... Lütfen gereği yapılsın bu durum hoş değil. Meclisde görüşülmesi bile huzursuz ediyor.
Kalan karakter : 300