24 OCAK 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Bahar BAKIR / GAZETE HABERTÜRK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa Parlamentosu’nun oylamasına tepki göstererek, “Daha ileri giderseniz, bu sınır kapıları açılır” demesi, “Türkiye, AB ile krizi farklı bir boyuta mı çekiyor?” sorusunu gündeme getirdi. HABERTÜRK’ün üst düzey diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Ankara konuyla ilgili atılacak adımlara yönelik bir yol haritası hazırlığı yapıyor. Kaynaklar, AB müzakere sürecinin Türkiye için hâlâ çok önemli olduğunu belirterek, “Al-ver” ilişkisi yerine “Hep ver” ilişkisinin Türkiye’nin kabul edebileceği bir müzakere anlayışı olmadığını ifade ediyor.

Türkiye’nin AB’ye karşı uygulayabileceği ilk adımın, Türkiye- AB geri kabul anlaşmasının uygulanması için Bakanlar Kurulu kararını çıkarmamak olabileceği konuşuluyor. Böylece anlaşma uygulanmaya başlanmadan rafa kaldırılacak. Bu anlaşmanın üçüncü ülke vatandaşları için uyguanmasının 1 Haziran’da yürürlüğe girmesi için yasal düzenleme, 20 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Ancak bu anlaşmanın uygulanması için gerekli olan Bakanlar Kurulu kararı o tarihten beri bekletiliyordu. AB ile vize serbestisi diyaloğu tamamlandığında, bu anlaşma eşzamanlı olarak yürürlüğe girecekti.

Öte yandan AB, sığınmacı anlaşmasıyla ilgili 4’üncü raporunu aralık başında açıklayacak. Raporda, Türkiye’nin ne kadar sığınmacıyı AB’den aldığı, 1’e 1 anlaşması çerçevesinde ne kadar sığınmacının AB’ye gönderileceği gibi konular yer alacak. Kaynaklar, 18 Mart anlaşmasının şu ana kadar Türkiye boyutunun çok başarılı şekilde yürütüldüğüne vurgu yaparak, “Türkiye’nin çalışmalarını herkes büyük takdirle karşılıyor. Ancak sınırların kontrolsüzce açılması durumunda Türkiye’nin her zaman övündüğü insani krizlere yönelik bakış sorgulanır” diyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 26 Kasım 2016 Cumartesi 13:26
  Sakin ve akillica politika yapmamiz gerek Avrupabirline karsi. Cumhurbaskinmiz böyle sert cikislar yerine birazdaha sessiz adimlar atmali. Almanyanin Politikadina hayranim. Biz davamizda hakliyiz ama öyle sen kimsin Avrupa gibi demecler ancak TRye ve Türkmilletine kin besletir.
 • Misafir 26 Kasım 2016 Cumartesi 13:03
  Adamlarda biliyor kapıları acmayacagimizi. Kendimizi kandirmayalim beyler bayanlar
 • Misafir 26 Kasım 2016 Cumartesi 13:00
  kapilarin acilmadigi zaten buyuk hata
 • Misafir 26 Kasım 2016 Cumartesi 12:48
  Kapıları açın gitsinler.şavaş çıkartıyorlar faturasını biz ödüyoruz.avrupa ödesin
 • Misafir 26 Kasım 2016 Cumartesi 11:49
  Kapilar acilsin artik
 • Misafir 26 Kasım 2016 Cumartesi 11:44
  açarsın giderler kamplarda tutulurlar bir şekilde kurtulurlar.peki ya sonra..
 • Misafir 26 Kasım 2016 Cumartesi 11:43
  İnşallah Sayın Erdoğan bu hadise sonrasında kandırıldık, özür dileriz gibi açıklamalarda bulunup zaten 2 paraya gelmiş olan haysiyetimizi iyice ayaklar altına almaz.
 • Misafir 26 Kasım 2016 Cumartesi 11:43
  gönderin gitsin hemen yalvarırlar anlaşalım diye.
 • Misafir 26 Kasım 2016 Cumartesi 11:42
  Acin kapilari acin acin
 • Misafir 26 Kasım 2016 Cumartesi 11:41
  Yolcu yolunda gerek. Gönder gitsin
Kalan karakter : 300