30 MART 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Reina’yı kana bulayan teröristin kimliği belirlendi. Uygur Türkü olduğu iddia edilen teröristin, Kasım 2016’da ailesiyle birlikte Konya’ya geldiği öğrenildi. Teröristin dikkat çekmemek için eşi ve 2 çocuğunu da yanında getirdiği kaydedildi.

Kimliği henüz açıklanmayan teröristin ailesi gözaltına alındı. İstanbul polisi teröristi her yerde ararken, saldırı sırasında nasıl şarjör değiştirdiği ortaya çıktı.

TERÖRİSTİN EŞİ GÖZALTINA ALINDI

Teröristin gözaltına alınan eşinin, "Saldırıyı televizyondan öğrendim. Değil DAEŞ üyesi eşimin sempatizan bile olduğunu bilmiyordum" dediği öğrenildi.

İstanbul'da saldırı sonucu yılbaşı gecesi 39 kişiyi öldüren teröristin 22 Kasım'da Konya'ya geldiği, 29 Aralık'ta katliam için İstanbul'a gittiği öğrenildi.

İHA Muhabirinin istihbarat kaynaklarından edindiği bilgiye göre, ismi açıklanmayan terörist Kırgızistan'dan eşi ve 2 çocuğuyla 20 Kasım'da uçakla İstanbul'a geldi. Buradan karayolu ile önce Ankara'ya giden terörist ve ailesi yine karayolunu kullanarak 22 Kasım'da Konya'ya geldi. Konya'da emlakçı aracılığıyla aylık 1.100 TL kira ödeyerek stüdyo daire kiralayan terörist, 3 aylık kira parasını peşin verdi. Teröristin iş bulmak amacıyla Konya'ya geldiğini söylediği öğrenildi.

Dün akşam televizyon kanallarında saldırganın görüntüsünün yayınlanmasının ardından kiraladığı evin bölgesinde oturanların 155 Polis İmdat Hattının arıyarak teröristi gördüklerini ihbar ettiği belirtildi. Teröristin gözaltına alınan eşinin soruşturma kapsamında İstanbul'a gönderildiği bildirildi.

"ŞARJÖR DEĞİŞTİRME SIRASINDA BİR ŞEY ATIYOR"

Saldırıdan kurtulan bir barmen, o anları “Terörist, şarjöründe mermi bittikten sonra şarjör değiştirme sırasında bir şey atıyor, sonra bu ortalığı aydınlatıyordu. En az 3 kere bundan attı” diye anlattı.

ÖZEL BİRLİKLERİN KULLANDIĞI ASKERİ MALZEME

Barmenin ifadesine göre teröristin şarjör değiştirme sırasında kullandığı askeri malzemenin; hedef kitleyi şaşırtmak, keskin aydınlığın arkasında kalarak hedefi çok daha iyi görmeyi sağlamak amacıyla kullanıldığı belirlendi.

Bu askeri malzemenin özel birliklerin operasyonları sırasında kullanıldığı kaydedildi.

Neşet DİŞKAYA / Müslim SARIYAR - GAZETE HABERTÜRK


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 03 Ocak 2017 Salı 15:51
  Kesin olayı biliyordurr
 • Misafir 03 Ocak 2017 Salı 15:20
  TERÖRÜN MİLLİYETİ YOKTUR.
 • Misafir 03 Ocak 2017 Salı 14:30
  herhangi bir avm ye girmek bile Türkiye ye girmekten daha zor!
 • Misafir 03 Ocak 2017 Salı 14:20
  Diğer ülkeler ülkesine gelen insanları ince eleyip sık dokuyup alırken bizim ülkemize girmek neden bu kadar kolay? Şimdi nasıl temizlenecekler? Artık korkuyoruz sokağa çıkmaktan!
 • Misafir 03 Ocak 2017 Salı 13:46
  ""Mısafır ucaga bınıp gelıyoda ucaga bınerken arama yapılıyo o sılahı nasıl soktu ucaga nrn bunu anlamadım ucaga bınerkende sılahı sokabılmrsı ıcın yardım alması gerekıyo
 • Misafir 03 Ocak 2017 Salı 13:33
  teröre binlerce kez lanet olsun
 • Misafir 03 Ocak 2017 Salı 13:08
  Kırgızistan ile vizeler kalktı. İsteyen terörist sicilinde bir şey yoksa turist gibi 3 ay boyunca kalabiliyor.
 • Misafir 03 Ocak 2017 Salı 12:55
  evet katılıyorum.Kadın ve çocuklar savaş madurudur diğerleri ülkelerinde kalıp savaşsın
 • Misafir 03 Ocak 2017 Salı 12:52
  Bu adam uygur türkü değil.
 • Misafir 03 Ocak 2017 Salı 12:46
  Uçağa binen geliyor ne güzel vize araştırma onay vs yokmu? Silahları nasıl buluyor nereden?
Kalan karakter : 300