Son Dakika

15 Temmuz Darbe Girişimi'nin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Fetullahçı Terör Örgütü ( FETÖ) destekçi ve üyelerinin yakalanması için başlatılan operasyonlar tüm hızıyla devam ediyor. İşte FETÖ ile bağı olduğu ya da örgütün haberleşme programı Bylock kullandığı tespit edilen kişi/kurumlara yönelik operasyonlarda 7 Ocak Cumartesi günü raporu.

Haberler anlık güncellenmektedir...

FETÖ ŞÜPHELİSİNİN AVUKATINDAN BYLOCK ÇIKTI

İstanbul Kaçakçılık Şube Müdürlüğü, FETÖ'nün 'emniyet abileri'ne yönelik operasyonda komiserlerden sorumlu Ferit G'yi gözaltına aldı. Yapılan araştırmada, şüphelinin Pensilvanya'dan aldığı talimatları FETÖ üyesi komiserlere ilettiği belirlendi. 2013 yılında göreve başlayan tüm komiserlerin 'abisi' olduğu iddia edilen Ferit G.'nin sorgusu sürerken, kendisini savunmak için emniyete bir avukat geldi.

AVUKATIN TELEFONUNDAN BYLOCK ÇIKTI Bu sırada Avukat Ahmet Y.'nin şüpheli hareketleri polislerin dikkatini çekti. Savcılık talimatıyla inceleme yapan polis, Avukat Ahmet Yurtcu'nun telefonunda FETÖ'nün gizli haberleşme programı 'Bylock' bulunduğunu tespit etti.

2 FETÖCÜ TUTUKLANDI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcısının talimatıyla avukat Ahmet Yurtcu da gözaltına alındı. 'Komiser abisi' Ferit G. ve avukat Ahmet Y., çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderildi. (Nihat ULUDAĞ/ İSTANBUL)

KARABÜK'TE ŞİMDİYE KADAR 458 KAMU PERSONELİ MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİ

Karabük Valisi Mehmet Aktaş, kentte yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmalara ilişkin, 458 kamu personelinin ihraç edildiğini bildirdi.

Aktaş, Eflani ilçesinde düzenlediği basın toplantısında, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kentte yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini, bu kapsamda birçok operasyon düzenlendiğini söyledi.

Soruşturmalar kapsamında çok titiz davrandıklarını ifade eden Aktaş, "Şimdiye kadar Karabük'te 458 kamu personeli ihraç edildi. Bu Karabük için büyük bir sayı. Bu örgütün Karabük'te yoğun bir faaliyet içinde olduğunun göstergesi. Kolay olmuyor, çok ciddi bir yapılanmayla karşı karşıyayız." diye konuştu.

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında hazırlanan 679, 680 ve 681 sayılı 3 yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti ya da iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kamu kurumlarındaki çok sayıda çalışanın görevlerine son verildiğini hatırlatan Aktaş, bu kapsamda Karabük'te de 43 kamu görevlisi bulunduğunu kaydetti.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili'nin bir yerel televizyon kanalında "Birçok FETÖ'cü dışarıda elini kolunu sallayarak geziyor" dediğinin hatırlatılması üzerine Aktaş, Vergili'nin FETÖ ile mücadelesini yakından bildiğini dile getirdi.

Karabük Cumhuriyet Başsavcılığının Vergili'ye yazılı olarak bu konuda bildiklerini anlatması için davet gönderdiğini aktaran Aktaş, "FETÖ ile mücadelesine yakinen şahidim. 15 Temmuz akşamı birlikte çalıştık. Belediye imkanlarını 15 Temmuz akşamı seferber etti. Ancak Sayın Vergili'nin söylediklerine katılmıyorum. Karabük'te bu konuda çok ciddi bir çalışma yapıldı. Hala yapılıyor. Bildikleri varsa anlatacaktır." sözlerine yer verdi. (AA)

DÜZCE'DE 1 POLİS, 1 ZABIT KATİBİ, 1 ÖĞRETMEN VE 1 ÖĞRENCİ TUTUKLANDI

Düzce'de, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve ikisinin "ByLock" kullandığı tespit edilen 1 polis, 1 zabıt katibi, 1 öğretmen ve 1 lise öğrencisi tutuklandı.

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında FETÖ ile bağlantılı olduğu tespit edilen Düzce Adliyesindeki bir katip, daha önce görevden alınan bir polis, bir öğretmen ve 16 yaşındaki bir lise öğrencisinin ikamet ve iş yerlerine İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince operasyon düzenlendi.

Yapılan aramalarda bazı belge, doküman ve bilgisayarlara el konuldu. Gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen, 4 kişinin savcılık sorgusu tamamlandı.

Mahkemeye sevk edilen zanlılardan FETÖnün kriptolu mesajlaşma uygulaması "ByLock"u kullandığı tespit edilen zabıt katibi ve 16 yaşındaki lise öğrencisi ile polis ve öğretmen tutuklandı. (AA)

SİVAS'TA 2 ÖĞRETMEN TUTUKLANDI

Sivas'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 2 öğretmen tutuklandı.

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan öğretmenler Tuba S. ve Murat C, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Zanlılar, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. (AA)

SİİRT'TE MESLEKTEN İHRAÇ EDİLEN 27 EMNİYET PERSONELİ GÖZALTINA ALINDI

Siirt'te, Fetullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, meslekten ihraç edilen 27 emniyet personeli gözaltına alındı.

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma doğrultusunda, OHAL kapsamında alınması gereken tedbirler ile bazı kurum ve kuruluşlara dair düzenleme yapılması hakkında dün yürürlüğe giren ve Resmi Gazete'de yayımlanan 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilen 31 emniyet mensubunun yakalanması için eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda, il merkezi, Baykan, Kurtalan, Pervari ve Şirvan ilçelerinde aralarında eski komiser, komiser yardımcıları ve polis memurlarının da bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı.

Siirt Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar emniyete götürüldü.

Zanlıların emniyetteki işlemleri sürüyor.

Firari eski emniyet amiri ve 3 polis memurunun yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor. (AA)

BALIKESİR'DE 8 KİŞİ TUTUKLANDI

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 8 kişi tutuklandı.

Burhaniye Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde 8 kişi gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler tutuklandı. (AA)

ÇORUM SUNGURLU'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI, 1 KİŞİ MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİ

Çorum'un Sungurlu ilçesinde Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında aralarında bankacı ve özel kurumlarda çalışan 3 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 1 kişi ise son yayınlanan kanun hükmünde kararname ile meslekten ihraç edildi.

Edinilen bilgiye göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan A.Ç., H.S. ve H.E.' nin evlerinde arama yapıldı. Zanlılar Sungurlu ilçe Emniyet Müdürlüğünde yapılan işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi. Haklarından FETÖ/PDY ile bağlantısı olduğu iddiası ile tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen A.Ç.,H.S. ve H.E tutuklanarak cezaevine gönderildi.

1 kamu görevlisi meslekten ihraç edildi.

FETÖ/PDY' na yönelik sürdürülen operasyonlar kapsamında Sungurlu Adliyesinde Zabıt Katibi olarak çalışan 1 kişi meslekten ihraç edildi. Resmi Gazete'de yayımlanan 679, 680 ve 681 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Türkiye genelinde çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarındaki çok sayıda kişinin görevlerine son verildi. Kanun Hükmünde Kararname ile Sungurlu Adliyesinde zabıt Katibi olarak görev yapan M.A.'nın da ihraç edildiği öğrenildi. (İHA)

FETÖ'DEN ARANAN ŞÜPHELİ GAZİANTEP'TE YAKALANDI

FETHULLAHÇI Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında aranan S.E. Gaziantep'in İslahiye İlçesi'nde yakalandı.

İslahiye İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Sanayi Sitesi yakınlarında yaptığı rutin yol kontrolü sırasında durdurduğu bir araçtaki S.E.'nin kimliğini kontrol etti. Yapılan incelemede, FETÖ terör örgütü üyesi olma suçundan arandığı saptanan S.E. gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Sorgulamasının ardından adliyeye sevk edilen S.E. tutuklanarak cezaevine konuldu. (DHA)

BURSA'DA 4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bursanın Yenişehir ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 4 kişi gözaltına alındı.

Yenişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde, örgütün ilçe yapılanmasında üst düzey yöneticilik yaptıkları öne sürülen A.Ç, E.A, Ş.T. ve R.Ç. eş zamanlı operasyonla yakalandı.

Örgütün şifreli haberleşme programı ByLocku kullandıkları tespit edilen zanlıların emniyetteki sorgusu sürüyor. (AA)


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.