ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bahariye Mevlevihanesinde düzenlenen Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) 5. Girişimcilik Ödül Töreninde, dünyanın çok önemli değişimlerden geçtiği bir süreçte olunduğunu ifade ederek, gelecek süreçte bu dalgalanmaların devam edeceğini söyledi.

Dünyanın siyaseten ve ekonomik anlamda soğuk savaştan sonra yeniden bir yapılanma sürecini yaşadığını vurgulayan Kurtulmuş, son 25 yılda, asırlar içinde vuku bulacak olayların geliştiğini dile getirdi.

CAZİBE MERKEZİ PROJESİ

65. Hükümet olarak Türkiye'de girişimciliğin değerini, kıymetini bilen bir hükümet olduklarını vurgulayan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Girişimci arkadaşlarımıza elimizdeki imkanları maksimum seviyede kullandırabilmek için her türlü çalışmayı yapıyor, her türlü projeyi ortaya koymaya gayret ediyoruz. Bu çerçevede genç iş adamlarımızın özellikle KOBİ'lerimizin desteklenmesiyle ilgili ortaya konulan katkı ve destekleri biliyorsunuz. Yine aynı şekilde Türkiye'de Cazibe Merkezleri Projemizle, Türkiye'nin birçok iline girişimci arkadaşlarımızın yönelmesini sağlamamız mümkün olacak. En kısa süre içinde buradaki potansiyelin maksimum seviyeye çıkarılması mümkün olacak ve ülke daha güçlü bir ekonomi ile yoluna devam edecek."

Türkiye'nin bu süreç içinde karşı karşıya kaldığı tehdidin sadece askeri ve terör olmadığını dile getiren Kurtulmuş, Türkiye ekonomisinin güçlü bir şekilde yoluna devam etmesini istemeyenlerin, Türkiye ekonomisiyle ilgili birtakım küresel manipülasyonların da içine girebildiklerini söyledi.

"EKONOMİK GÜCÜ ARTIRACAK ADIMLARI ATMAYA GAYRET EDİYORUZ"

Kurtulmuş, rayting ve ekonomi derecelendirme kuruluşlarının ortaya koyduğu bazı siyasal perspektifle hareket eden derecelendirmelerin, dolar ve döviz üzerinde ortaya konulan spekülasyonların, Türkiye ekonomisine çelme takmak, hızlı yürüyüşü durdurmak için yapılan operasyonlar olduğunu dile getirdi.

Bunlara karşı uyanık olmak gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Gerçekten güçlü bir şekilde hazırlık yapmak için bir taraftan makro ekonomik dengelerimizi, mali disiplinden taviz vermeden sürdürmeye devam ediyor, bir taraftan da Türkiye'nin makro ekonomik gücünü artıracak olan adımları atmaya gayret ediyoruz. Bunlardan bir tanesi de Varlık Fonu olarak son zamanlarda ortaya konulan yeni bir gelişmedir. Varlık Fonu Türkiye'nin güçlü şirketlerinin bir araya getirilerek oluşturulduğu bir fondur. Yabancıların, Türkiye ekonomisi üzerinde spekülasyon yapmaya niyet edenlerin spekülasyon yapma ihtimallerinin önüne garanti ve set olarak konulmaya çalışılan bir fondur.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000