ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, FETÖ ve darbe teşebbüsüyle bağlantılı yürütülen soruşturmalar kapsamında verilen tutuklama kararlarına ilişkin Anayasal ilkelerin belirleneceği başvuru dosyasını karara bağladı.

Habertürk Ankara'dan Fevzi Çakır'ın haberine göre; FETÖ'nün darbe girişimi sırasında TÜRKSAT'a yayınları kesmek üzere gittiği suçlamasıyla yargılanan elektrik mühendisi Aydın Yavuz, tutuklama tedbirinin hukuki olmadığı, tutukluluğun makul süreyi aştığı ve kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği iddiasıyla AYM'ye başvurmuştu.

AYM, bu başvuru üzerinden FETÖ tutuklamaları için pilot (emsal) bir karar vermeyi kararlaştırdı. 5 Üyeli Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, geçen hafta FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturmalar kapsamında tutuklanan 50 bin kişiyi yakından ilgilendiren bu başvuruyu görüşmek üzere toplandı. Bölüm toplantı sonunda başvurunun Genel Kurul'a sevk edilmesini kararlaştırdı.

Tüm üyelerin hazır bulunduğu Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu başvuru dosyasını bugün görüştü. Yüksek Mahkeme, Yavuz'un başvurusunu açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle reddetti. Yüksek Mahkeme, FETÖ ve darbe teşebbüsüyle bağlantılı yürütülen soruşturmalar kapsamında verilen tutuklama kararlarına ilişkin Anayasal ilkeleri de belirledi. Bu ilkeler AYM önünde bulunan benzer içerikli tüm başvurular için emsal olacak. AYM'nin bu tutukluğa ilişkin ayasal ilkeleri de içeren kararının gerekçesini kısa bir süre içerisinde basın açıklaması ile duyuracağı ifade edildi.

Bu karar AYM'nin FETÖ ile ilgili olarak verdiği ilk karar oldu. 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 20 Haziran 2017 Salı 15:25
    KURUNUN YANINDA YAŞLARDA YANDI MALESEF UMARIM TEZ ZAMANDA ADALET TECELLİ EDER... NASILSA GEÇMİŞE DÖNÜK KANUN ÇIKARAMIYORLAR. BEN OLSAM YENİ BİR KANUN ÇIKARIRIM, DURUŞMAYA GİDERKEN KAÇMAYA ÇALIŞANLARI VUR EMRİ SONRASI BASİT KAÇMAYA TEŞEBBÜS ETTİLER GÜVENLİK GÜÇLERİ GEREKENİ YAPTI :D
  • Misafir 20 Haziran 2017 Salı 16:47
    Allah'tan adalet mekanizması sizin gibilerin eline düşmedi.
  • Misafir 20 Haziran 2017 Salı 15:03
    Gerçekten suçlular var tabi ama özellikle bu karışıklığı fırsat bilenlerin iftirası yüzünden aylardır hapis yatan birsürü masum insan var.Ve hükümet bunlar için söz vermesine rağmen 6 aydır hala komisyon kuracak!çok meşguller çok!!
Tüm yorumları göster(17)
Kalan karakter : 2000