ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Ahmet YUKUŞ / DİYARBAKIR (AHT)

Güneydoğu'da Kürtçe mevlitler ile binlerce kişiyi sokaklara döken Hizbullah'ın yasal derneği Mustazaf-Der'in kapatılmasının ardından başlatılan parti çalışması tamamlandı. Aralık ayında resmileşmesi beklenen partiye Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) adı verildi. Partide, İslami perspektifte 'Başörtü ve Kürt sorunu' ekseninde politika yürütülecek. İlk hedef ise bağımsız adaylarla yerel seçimlere katılmak.

MUSTAZAF-DER KAPATILDI, MUSTAZAFLAR HAREKETİ ADINI ALDI
Doğu ve Güneydoğu'da son yıllarda Kutlu Doğum Kürtçe mevlitleriyle binlerce kişiyi meydanlara döken Mustazaflar İle Dayanışma Derneği'nin (Mustazaf-Der), terör örgütü Hizbullah ile bağlantısı tespit edilmesi üzerine geçtiğimiz ay Yargıtay tarafından kapısına kilit vuruldu. Hizbullah'ın siyasi kolu olarak gösterilen Mustazaf-Der, kapatılması kararının ardından Diyarbakır'da 30 bin kişinin katılımı ile 28 Mayıs'ta yapılan ?Ahde vefa' mitinginde Mustazaflar Hareketi ismini aldı.

TALİMATI GÜMÜŞ VERDİ
Örgütün 2 yıldan bu yana aranan firari lideri Edip Gümüş, İslami camialara birlik çağrısı yaparak, siyasi İslami perspektifte 'Başörtü ve Kürt sorununun çözümünde aktif rol alın' önerisi ve talimatında bulundu. Mustazaflar Hareketi, partileşmek için Diyarbakır, İstanbul, Adana, Konya, Mardin ve Batman'da bulunan tabanları ile 5 aylık fikir alışverişinde bulunup, kendilerine yakın televizyon, gazete ve radyolarda bunu sıkça dile getirdi. Tabanın 'Kendi siyasetimizi yapalım' önerisi üzerine partileşme kararı alındı.

İLK HEDEF YEREL SEÇİMLER
Partileşmek için son hazırlıklarını yapan Mustazaflar Hareketi, Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) adı üzerine uzlaştı. Siyasi partinin resmen kurulması için önümüzdeki günlerde İçişleri Bakanlığı'na başvuru yapılacak. 'Başörtü ve Kürt sorunu' çözüm politikası yürütecek olan HÜDA PAR, yerel seçimlere bağımsız adaylar ile girmeyi planlıyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 22 Eylül 2014 Pazartesi 15:35
    Takdir ediyorum
  • bilal-mecin 08 Aralık 2012 Cumartesi 19:12
    kimi leri çıkmış hur dava parti sinin rakibi dtp mi olacak akp mi bizim rakibimiz asla olmicak bizim için kuran adaleti olacaktır bizim amacımız dini yaymak ve ilk hedefimiz inşallah başörtü davası olacaktır
  • bilal-mecin 08 Aralık 2012 Cumartesi 18:06
    allah hayırlı etsin allah utandirmasin
Tüm yorumları göster(7)
Kalan karakter : 2000