ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde son 10 yılda yaşanan intihar girişimlerinin nedenleri tartışılırken, 7 Kasım tarihinde Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu'nun intiharı Genelkurmay Başkanlığı'nı da harekete geçirdi ve konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD)'ın Genel Başkanı Ahmet Keser, Üsteğmen Daştanoğlu'nun bir astsubaya aşık olması yüzünden üstlerinden baskı gördüğünü, bu durumun intiharı tetiklediğini ileri sürdü. Kayseri'de 12. Hava Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı'nda görev yaparken ordudan ihraç edilen 29 yaşındaki bir çocuk annesi Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu, 7 Kasım tarihinde beylik tabancasıyla intihar etmişti. Bu intiharın kamuoyuna yansımasının ardından son 10 yılda yaşanan intihar olaylarının şehit sayısından fazla olduğu gerçeği ortaya çıktı. Bunun üzerine Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada teröristle mücadeledeki şehit sayısı ile intihar eden personel arasında yapılan mukayeselerin son derece üzücü olduğunu vurgulamıştı. Bu kapsamda TSK'daki intihar olaylarını değerlendiren TEMAD Başkanı Ahmet Keser, Genelkurmay'ın ABD ile Türk ordusunu kıyaslamasının yanlış olduğunu söyledi. Keser, "Son bir haftada iki tane astsubay intihar etti. Bunlar profesyonel astsubaylar. TSK'nın son 10 yılda verdiği şehit oranının üzerinde intihar var. Son 10 yılda 938 tane intihar var. Oysa şehit sayımız 818. Genelkurmay açıklamasında böyle bir yakıştırmanın üzücü olduğunu vurguluyor ve 'ABD'de bu oran daha yüksek diyor'. Zaten ABD'de ve İskandinav ülkelerinde sivil yurttaşların intihar oranı da Türkiye ortalaması üzerinde. Amerikan ordusuyla bizi kıyaslamak bir defa yanlış. Kaldı ki intihar biz de inanç bağlamında da farklı değerlendiriliyor. Burada intihar eden kişilerin rütbelerini kategorize etmek lazım."

'NAZLIGÜL ÜSTEĞMEN'İN ORDUDAN ATILMASI İNTİHARI TETİKLEDİ'

Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu'nu intihara götüren sürecin iyi analiz edilmesi gerektiğini söyleyen Ahmet Keser, Daştanoğlu'nun bir astsubaya aşık olması yüzünden üstlerinden baskı gördüğünü dile getirdi. Keser, "Üsteğmen Nazlıgül, bir astsubaya aşık oluyor. Astsubay'da ona aşık oluyor. Nazlıgül'ün sevdiği adam düşük rütbeli bir asker. Kast sistemindeki ayrı zümreleri temsil ediyorlar. Bunlar normal şartlarda bir araya gelmez ama aşk bir araya getirmiş. Korkunç şekilde baskı var. Neden? Çünkü astsubay, eşini subayların bulunduğu bölüme nasıl götürecek? Nasıl kabullendirecek? Ciddi bir çevre baskısı oluşuyor. Aile içi huzursuzluk oluyor ve ayrılıyorlar. Fakat aşk hala devam ettiği için her türlü tepkiye rağmen tekrar birleşiyorlar. Çevresel baskılar daha fazla artıyor. Nazlıgül'ü TSK'dan atmaya kadar gidiyor. En sonunda atıyorlar. Zaten 'Sen bu ilişkiyi devam ettirirsen atılacaksın' mesajı, sözlü de yazılı da verilmiştir. Çağırılıp uyarılmıştır. Bir sürpriz olarak atılmıyor, atılacağını zaten biliyor. Atılma gerekçesi de bunun dışındaki her şey gösteriliyor. Atılan kişi şu an yaşamıyor yargıya da gidemeyecek. Atılması intiharı tetikledi. Bu kast sistemini TSK'nın ortadan kaldırması lazım. Nazlıgül Üsteğmen'in sorunu değil, bu ordunun sorunu." ifadelerini kullandı.

'ORDUYA OLAN BAĞ YÜREKTEN MİDEYE İNDİ'

Orduya yürekten bağlı olan insanların bugün orduyla bağının yürekten mideye indirdiğini söyleyen Ahmet Keser, orduda aidiyet duygusu olmadığı için intiharların çok olduğunu belirtti. Ahmet Keser şu ifadeleri kullandı: "Aidiyet duygusu yoksa intihar çoktur. İnsan kendisini oraya ait hissetmiyorsa intihar vakası olur ve olacaktır da. Biz bu orduya yürekten bağlı olarak girdik. On binlerce insanın içinden seçilerek girdik. Bu orduya yürekten bağlı olan insanlar, bugün bu orduyla bağını yürekten mideye indirmeye başladı. Bu çok ciddi bir ekonomik sorundur. Sizin ordunuz ile bağınız yürekten mideye inmiş ise bu ülke de ciddi bir güvenlik sorunu var demektir. Çünkü mideye indiği vakit değerler kalmaz."

CİHAN

 • Türk Silahlı Kuvvetleri
 • intihar
 • Nazlıgül Daştanoğlu
 • üsteğmen
 • beylik tabancası
 • tsk
 • astsubay

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • zzzyyy 31 Ocak 2014 Cuma 22:10
  emekli olan astsubaylar mutlaka kabiliyetlerinegöre veya mesleklerine göre üretiyorlar çalışıp çabalıyorlar çünkü mecburlar subay olup emekli olanlardan kendi işinin sahibi olan varmıdır ,,,,,,, yoktur neden çünkü emekli olmadan alt yapısını hazırlmıştır işide zaten bir holdingde müdür olarak hazır dünyada eşi benzeri olmayan bu sınıf ayrıcalına çözüm bulunmalı ben haki kardeşimle sarıyer sahilinde gezerken subay oreduevinden çay içebilirmiyim veya kızımla lavobaya gidebilirmiyim hayır neden çünkü sen astsubaysın eee burası ne bu haklar bize kanunla verildi diyorlar ayrıcalıklı haklar
 • mysticarts 20 Aralık 2012 Perşembe 12:32
  bizim en büyük sorunumuz özel hayatımızı askeri ortamdan ayıramamak adamlar evlediğim kişiye kadar karışırken neyin kafasının rahatlığını yaşamayı planlıyoruz benim işlediğim suçtan amirim nasıl sorumlu olabilir böyle bir mantık süzgeci nerde var bizler hepimiz bireyleriz kendi yaptığımız şeylerin nereye gideceğini düşünecek kadar beyne sahibiz.. bu güne kadar inanın beni bu kadar üzen bir haber daha olmamıştı yazıklar olsun başka söyleyecek bir şey yok..
 • arcil_19711 18 Aralık 2012 Salı 19:11
  ahmet keser taş gibi bir başkan, tsk ile ilgili söylediği herşey doğru çıkıyor, ve artık ona herkes daha çok güveniyor, biz astsubaylar onunla ölüme bile gideriz, subay dernek başkanını (tesud) tanıyan varmı ki? subayların başkanının işi gücü devletten aldıkları 5-6 milyar emekli maaşını nereleri gezerek harcayalım derdinde?
Tüm yorumları göster(46)
Kalan karakter : 2000