KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Rafet El Roman

Romantik şarkıların vazgeçilmez ismi Rafet El Roman, 25 Ağustos 1968 tarihinde Edirne'nin Havsa ilçesinde dünyaya gelmiştir. İki çocuklu bir ailenin küçük ferdi olan El Roman, ilkokulu Almanya'nın Darmstadt kentinde okumuştur. 1970 yılında anne babasının Almanya'ya işçi olarak yerleşme kararından önce, Uzunköprü Ömerbey köyünde anneannesinin yanında yaşayan ünlü sanatçı, ailesinin Almanya'daki düzenini oturtmasının ardından Darmstadt'a yerleşmiştir. 

Almanya'da devam ettirdiği öğrenimini, Havalandırma ve Kalorifer tesisatçılığı üzerine tamamladıktan sonra haftada üç gün garsonluk yapmış, aynı zamanda oyunculuk ve şarkıcılığa da adım atmayı başarmıştır.

Kendisini göstermeye başlayacağı ilk platform olan şarkı yarışmasına katılmadan evvel İspanya'ya tatile giden bir arkadaşı, döndükten sonra kendisine bir "El Romano" isimli bir  halk kahramanından bahsetmiştir. Bu kahramandan çok etkilenen Rafet El Roman soyismini bu şekilde kullanmaya başlamış ve bir süre sonra mahkeme kararıyla resmi soyismi olarak değiştirmiştir. 

Henüz 16 yaşındayken ilk söz ve bestesini yazan Rafet El Roman, 17 yaşına bastığında bir film şirketine figuran oyuncu olarak başvurmuştur. Üç sene sonra ilk sahne çalışmasına başladığı andan itibaren bu alanda da etkili bir performans sergilemiş, 1992 yılında Saarlaendischer Rundfunk Radio kurumu tarafından Almanya'da "Yılın En İyi Yeteneği" seçilmiştir. Ayrıca 1994 yılında Frankfurt Kültür Festivali'nde Medya Sanat Ödülü'ne layık görülmüştür.

Artık Almanya'da kendisini kanıtlayan El Roman için Türkiye'ye gitme vakti gelmişti. 1995 yılında Türkiye'ye adım atan ünlü sanatçı, ilk solo albümü olan "Gençliğin Gözyaşı"yı çıkarmıştır.

Almanya'daki oyunculuk kariyerini Türkiye'ye de taşıyan El Roman, Sinan Çetin'in yapımcılığını üstlendiği, Kemal Sunal, Metin Akpınar, Meltem Cumbul, Ali Sunal'in da rol aldığı Propaganda filminde başrol oynamıştır.

2000 yılında milli takım için "Bir Gol Daha" isimli şarkıyı Mehmet Ali Erbil ile birlikte seslendirmiştir. 

Serdar Akar'ın yönetmenliğini yaptığı "Dar Alanda Kısa Paslaşmalar" isimli filmde başrol oynamıştır.

Yine aynı yıl Aşkın Nur Yengi ile birlikte "Peşindeyim" isimli şarkıya düet yapmıştır. Bu düetten sonra "RER Müzik" adlı yapım şirketini kurmuştur.

2002 yılında "Asayiş Berkemal" filminde rol almıştır.

2005 yılına gelindiğinde "Kalbimin Sultanı" albümü ile toplamda 7.albümüne imza atmış oldu. Albümünün çıktığı ilk hafta itibariyle listelerin birincisi olmasının ardından, Altın Kelebek ve Popsav yılın en başarılı pop şanatçısı ödülünü aldı.

2007 yılında "Senin uğruna" filminde rol almıştır.

Özel hayatıyla pek fazla gündeme gelmeyen Rafet El Roman, 1996 yılında Miss Turkey güzeli Tuğba Altıntop ile dünya evine girmiştir. 2003 yılına kadar evli kalan çift, o yıl boşanma kararı almıştır. Rafet El Roman'ın Tuğba Altıntop'tan Su El Nur ve Şevval Nur adında iki kızı bulunmaktadır. Bunun dışında 2003 yılı itibariyle sevgili olarak ilişkiye başladığı Yeşim Eryıldırım'dan Edvan isimli bir oğlu vardır.

Son olarak 16 Temmuz 2014'te Ceren Kaplakarslan ile dünya evine giren Rafet El Roman, evliliğini sürdürmektedir.

ÇIKARDIĞI ALBÜMLER
1995 - Gençliğin Gözyaşı
1997 - En Güzel Günler Senin Olsun
1999 - Hayat Hüzünlü
2001 - Hanımeli
2002 - 5 NR AŞK
2004 - Sürgün
2005 - Kalbimin Sultanı
2006 - Gönül Yarası
2008 - Bir Roman Gibi
2011 - Sevgiye Zaman Ver
2013 - Yadigar

OYNADIĞI FİLM VE DİZİLER
2007 - Senin Uğruna (Kemal) (TV Dizisi)
2002 - Asayiş Berkemal (Berkemal) (TV Dizisi)
2000 - Dar Alanda Kısa Paslaşmalar (Serkan) (Sinema Filmi)
1999 - Propaganda (Adem) (Sinema Filmi) 

Rafet El Roman Haberleri