KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Beşiktaş

1902 sonbaharında Beşiktaş Serencebey Mahallesi'nde, o zamanın Medine Muhafızı olan Osman Paşa'nın konağının bahçesinde, 22 kişilik genç grup, haftanın bazı günlerinde toplanıp jimnastik hareketleri yapmaktaydı. Başta Osman Paşa'nın oğulları Mehmet Şamil ve Hüseyin Bereket ile mahellenin gençlerinden Ahmet Fetgeri, Mehmet Ali Fetgeri, Nazımnazif, Cemil Feti ve Şevket Beyler’in aralarında bulunduğu gençlerin ilk ilgilendikleri spor branşları, özellikle barfiks, paralel, güreş, halter, aletli ve aletsiz jimnastikti. O sıralarda siyasi hareketler dolayısıyla her türlü toplanmadan rahatsız olununca, spor yapan gençler bir baskınla karakola götürüldü. Bu sporcu gençlerin bir kısmının saray erkanına yakın olması, ayrıca o dönemlerde kötü gözle bakılan futbol oynamadıkları ve sadece beden hareketleri yaptıklarını belirtmeleriyle gergin durum yumuşadı. Hatta saray çevresinden Şeyhzade Abdülhalim bu sporcuları destekledi ve sık sık antrenmanları seyretmeye başladı. Ünlü boksör ve güreşçi Kenan Bey de antrenmanlara gelerek güreş ve boks hareketleri göstermeye başladı.


1903 Mart'ında özel bir izinle Bereket Jimnastik Kulübü kuruldu. 1908'de Meşrutiyet'in ilanıyla sportif hareketler biraz daha serbestlik kazandı. Siyasi olaylar yatıştıktan sonra iyi bir eskrim hocası olan Fuat Balkan ile başta güreş ve halter sporlarını yapan Mazhar Kazancı, Serencebey'de jimnastik yapan gençleri bularak birlikte spor yapma fikrini kabul ettirdi. Fuat Balkan, Ihlamur'daki evinin altındaki yeri, kulüp merkezi yaptı ve Bereket Jimnastik Kulübü'nün adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirildi. Böylece jimnastik, güreş, boks, eskrim ve atletizmin ön planda tutulduğu güçlü bir spor kulübü meydana geldi.

Beyoğlu Mutasarrıfı Muhittin Bey'in teşvikiyle Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü, 13 Ocak 1910 tarihinde tescil edilen ilk Türk spor kulübü oldu. Semtin gençlerinin bu spor kulübüne ilgisi büyüdü ve spor yapan üyelerin sayısı bir anda 150'ye yükseldi. Kulübün merkezi de Ihlamur'dan Akaretler'de 49 numaralı binaya taşındı. Bir süre sonra bu bina da küçük gelince, yine Akaretler'de 84 numaralı binaya geçildi. Bu binanın arkasındaki bahçe de bir spor sahası haline getirildi.


Kulübün faaliyetlerini hızlandırdığı ilk dönemde futbol gölgede kalmışsa da, 1910’ların sonundan itibaren kulüpteki atlet ve jimnastikçiler futbola daha fazla ilgi duyup, kendi aralarında maçlar yapmaya başladılar. O yıllarda gençliğin ilgisi futbola kaymak üzereydi ve Beşiktaş Kulübü’nün az ilerisinde Valideçeşme ve Basiret gibi iki güçlü futbol takımı kurulmuştu. 1911 Ağustos’unda Valideçeşme futbol takımının başkanı ve kurucusu olan Ahmet Şerafettin Bey (Şeref Bey) futbolcularıyla Beşiktaş Kulübü’ne katıldı. Beşiktaşlı gençlerin kurduğu futbol takımlarını tek bir çatı altında toplamayı amaç edinen Şeref Bey’in girişimleri sonucu, Basiret Kulübü de Beşiktaş’a katıldı. Bu şekilde Futbol Şubesi, resmi olarak Kulüp’te faaliyete başladı.


Resul, Rıdvan, Behzat, Doktor Sabri, Şair Kazım, Sadi (Baltalimanı), Doktor Mehmet, Asım, Şeref, Doktor Ali ve Fahri’den oluşan ilk futbol takımının malzemelerinin masraflarını da İpekçi İhsan isimli bir sporsever karşıladı. Birinci takımın yanı sıra ikinci, üçüncü, dördüncü takımlarını da kuran futbol şubesi, Kulübümüz’ün Akaretler’deki bahçesinde futbol idmanlarını hızlandırdı. Böylece futbol Beşiktaş’ta bir anda 1 numaralı spor olmaya başladı. Ancak Balkan Savaşı’nın ardından Dünya Savaşı’nın da başlamasıyla Beşiktaş’ın sporcuları cephelere koştu ve spor faaliyetleri yok denecek duruma geldi.


Kurucular: Ahmet Fetgeri (Aşeni), Mehmet Ali Fetgeri (Aşeni), Osman Paşazade Mehmet Şamil (Şhaplı), Hüseyin Bereket, Kadızade Nazım Nazif (Ander) ve 20’ye yakın genç Beşiktaş'ın ilk kurucularıdır. Kurucuların ortak özellikleri Kafkas kökenli olmalarıdır.


İlk Başkan: Mehmet Şamil Bey


Renkleri: Siyah-Beyaz(Beşiktaş’ın ilk renklerinin kırmızı-beyaz olduğu, Balkan Savaşı'nın kaybedilmesinin ardından siyah-beyaz olarak değiştirildiği söylenir. Yapılan ayrıntılı araştırmalarda, kırmızı rengin kullanılmadığı, renklerin her zaman siyah-beyaz olduğu yönündeki belgeler ağırlık göstermiştir.)


Amblem: Tabiatın bütünüyle birbirine zıt iki ana renk olan siyah ve beyaz kulüp renkleri olarak seçilmiştir. Beşiktaş’ın ilk rozetinin yapıldığı tarih, Fransız mektebindeki rozetlerden esinlenerek miladi yıl olarak “1906” yazıldı. Üstte Arap harfleriyle “Beşiktaş” yazarken, sağda “J”, solda “K” harfleri yer aldı. Rozetin arka yüzünde “Konstantinopolis”te yapıldığı yazılıdır ve iç tarafında rozeti yapan ustanın mührü yer almaktadır.  Beşiktaş, ilk tescil edilen kulüp olması sebebiyle, armasında Türk bayrağını taşıma hakkı kazanmıştır. Haziran 2013 tarihinde kulübün tüzüğünde yapılan değişiklikle birlikte, kartal figürlü resmî bir arması daha olmuştur.

Merkez: Süleyman Seba Caddesi, No: 48 BJK Plaza B Blok Giriş Kat Akaretler, Beşiktaş 34357 İstanbul / TÜRKİYE
Posta: bilgi@bjk.com.tr - Telefon: +90 (212) 310 10 00 (pbx 100 HAT)

Beşiktaş Haberleri

 • Olaylı derbi soruşturmasında 5 kişi serbest

  Gündem, 26 Nisan 2018

  Olaylı derbi soruşturmasında 5 kişi serbest

  Tatil edilen Fenerbahçe-Beşiktaş maçıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 25 şüphelinin işlemleri tamamlandı. 15’i adli kontrol talebiyle, 5’i ise tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. 5 kişi savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Tutuklamaya sevk edilenler arasında Şenol Güneş'i yaralayan S.D. de bulunuyor

 • Derbinin hakemi belli oldu!

  Futbol, 26 Nisan 2018

  Derbinin hakemi belli oldu!

  Galatasaray-Beşiktaş derbisini Fırat Aydınus yönetecek. Aydınus, Spor Toto Süper Lig'de ilk yarıda Vodafone Park'ta oynanan Beşiktaş-Galatasaray mücadelesinde de düdük çalmıştı. Galatasaray - Beşiktaş maçında Aydınus'un yardımcılıklarını Serkan Ok ve Aleks Taşçıoğlu yapacak. Maçın dördüncü hakemi ise Alper Ulusoy

 • Tarihi kararlar çıkabilir!

  Futbol, 26 Nisan 2018

  Tarihi kararlar çıkabilir!

  TFF, Ziraat Türkiye Kupası'nda 2-2'nin rövanşında oynanan 0-0 devam ederken 57. dakikasında çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen Fenerbahçe - Beşiktaş derbisiyle ilgili kararını, maçın 57. dakikadan itibaren 3 Mayıs'ta seyircisiz olarak devam etmesi yönünde verdi. Beşiktaş Divan Kurulu, bu karar üzerine olağanüstü toplandı. Toplantıdan tarihi kararlar çıkabilir!

  Beşiktaş, 3 Mayıs'taki derbide hükmen mağlup mu?

  Futbol, 26 Nisan 2018

  Beşiktaş, 3 Mayıs'taki derbide hükmen mağlup mu?

  TFF, Ziraat Türkiye Kupası'nda yarıda kalan ve 57. dakikasında tatil edilen Fenerbahçe - Beşiktaş maçının 3 Mayıs'ta kaldığı yerden seyircisiz olarak oynanmasına karar verdi. Sakatlığı sebebiyle sezonu kapatan Caner Erkin'in kadroda olamayacak olması nedeniyle Beşiktaş'ın yerli futbolcu sayısı 8'e düşecek ve bu durum kurallara aykırı!

  Pepe öfkesi: "Hem ayıp, hem skandal"

  Futbol, 26 Nisan 2018

  Pepe öfkesi: "Hem ayıp, hem skandal"

  Galatasaraylı yöneticiler, Beşiktaş'ın Fenerbahçe ile oynadığı ve hakem Mete Kalkavan tarafından tatil edilen olaylı derbide kırmızı kart gören Pepe'ye PFDK tarafından 1 maç ceza verilmesine tepki gösterdi!

 • "Kimse kusura bakmasın, bu olayı yaşayan Fenerbahçe olsaydı..."

  Futbol, 26 Nisan 2018

  "Kimse kusura bakmasın, bu olayı yaşayan Fenerbahçe olsaydı..."

  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında yarıda kalan kupa derbisinin yarıda kaldığı 57. dakikadan itibaren seyircisiz olarak devam etmesine karar verdi. Habertürk Spor yazarı Serdar Ali Çelikler konuyla ilgili bir yazı kaleme aldı: "Kimse kusura bakmasın Fenerbahçe hükmen yenilirdi."

 • ''Şenol Güneş numara yapmaz başkan"

  Futbol, 26 Nisan 2018

  ''Şenol Güneş numara yapmaz başkan"

  Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım Kapalıçarşı’da esnafı ziyaret etti. Yıldırım, bir esnafın ‘Şenol Güneş numara yapmaz başkan’ tepkisine gülerek cevap verdi.

 • Kalkavan'ın kariyeri tehlikede!

  Futbol, 26 Nisan 2018

  Kalkavan'ın kariyeri tehlikede!

  Olaylı Fenerbahçe - Beşiktaş derbisinin hakemi olan Mete Kalkavan'ın hakemlik kariyeri tehlikede! TFF, maçın 3 Mayıs'ta seyircisiz olarak devam edeceğini açıklarken Kalkavan'ın geleceği tehlike altına girdi!

  Derbinin kaderi onların ellerinde!

  Futbol, 26 Nisan 2018

  Derbinin kaderi onların ellerinde!

  Spor Toto Süper Lig'in 31. haftasındaki derbide 29 Nisan Pazar günü karşı karşıya gelecek Galatasaray ile Beşiktaş'ın mücadelesinde gözler kalecilerde olacak

  TFF, olaylı derbi için kararını verdi

  Futbol, 25 Nisan 2018

  TFF, olaylı derbi için kararını verdi

  Son dakika haberi... Türkiye Futbol Federasyonu, Ziraat Türkiye Kupası rövanşında 57. dakikada tatil edilen Fenerbahçe - Beşiktaş maçıyla ilgili kararını açıkladı. Ziraat Türkiye Kupası Yarı Final ikinci maçı kaldığı yerden seyircisiz olarak 3 Mayıs 2018 Perşembe günü oynanacak!

 • Beşiktaş'tan resmi açıklama: Camiamızın ileri gelenleriyle...

  Futbol, 25 Nisan 2018

  Beşiktaş'tan resmi açıklama: Camiamızın ileri gelenleriyle...

  Beşiktaş, TFF'nin derbinin kaldığı yerden devam etmesi yönünde verdiği kararın ardından bir açıklama yayınladı. Siyah-beyazlılar, bugün olağanüstü toplanıyor

 • Maç nasıl devam edecek? İşte tüm cevaplar

  Futbol, 25 Nisan 2018

  Maç nasıl devam edecek? İşte tüm cevaplar

  Türkiye Futbol Federasyonu'nun kaldığı yerden devam etmesine karar verdiği, 3 Mayıs'ta oynanacak Fenerbahçe - Beşiktaş derbisiyle ilgili tüm soruların cevapları burada

 • ''Aslında malumun ilamı oldu''

  Futbol, 25 Nisan 2018

  ''Aslında malumun ilamı oldu''

  HT Spor yazarları Serdar Ali Çelikler ve Meriç Müldür, tatil edilen Fenerbahçe-Beşiktaş maçının ardından TFF'nin '57. dakikadan itibaren devam edecek' kararını değerlendirdi

  Beşiktaş, Fenerbahçe maçına çıkmazsa ne olur?

  Futbol, 25 Nisan 2018

  Beşiktaş, Fenerbahçe maçına çıkmazsa ne olur?

  Olaylı Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin tatil edilmesinin ardından bugün verilen kararda 57. dakikada tatil edilen maçın kaldığı andan itibaren oynanmasına karar verildi. Verilen bu karar Beşiktaş cephesini mutlu etmedi

  Şenol Güneş ve 3 futbolcu ifadeye çağrıldı

  Futbol, 25 Nisan 2018

  Şenol Güneş ve 3 futbolcu ifadeye çağrıldı

  Son dakika... Fenerbahçe-Beşiktaş derbisiyle ilgili soruşturma kapsamında, Şenol Güneş, Tolga Zengin, Caner Erkin ve Quaresma mağdur sıfatıyla ifadeye çağrıldı...Güneş, Zengin, Erkin ve Quaresma'nın ifadelerinin Galatasaray-Beşiktaş derbisi sonrası Spor Güvenliği Şubesi Müdürlüğünce alınabileceği öğrenildi.

 • Fenerbahçe'den ilk açıklama!

  Futbol, 25 Nisan 2018

  Fenerbahçe'den ilk açıklama!

  Fenerbahçe, TFF'nin Beşiktaş derbisinin kaldığı yerden oynanması kararıyla ilgili ilk değerlendirmeyi yaptı. Sarı-lacivertlilerin asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, kulüp televizyonuna yaptığı açıklamada "Sahada müsabaka sonuçlansın ve hak eden finale kalsın" dedi

 • Fenerbahçe'den TFF'ye şikayet!

  Futbol, 25 Nisan 2018

  Fenerbahçe'den TFF'ye şikayet!

  Fenerbahçe Kulübü, olaylı Beşiktaş derbisinde Ricardo Quaresma'nın yaptığı hareketler nedeniyle Portekizli oyuncuyu TFF'ye şikayet etti

 • "Türk futbol tarihinin en kritik kararı verilecek"

  Futbol, 25 Nisan 2018

  "Türk futbol tarihinin en kritik kararı verilecek"

  Son dakika gelişmesi... TFF Yönetim Kurulu, Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanşında yaşanan olaylar nedeniyle tatil edilen Fenerbahçe-Beşiktaş derbisiyle ilgili karar için bugün saat 13.30'da toplandı...

  Yemen Ekşioğlu hayatını kaybetti

  Futbol, 25 Nisan 2018

  Yemen Ekşioğlu hayatını kaybetti

  Beşiktaş Kulübü ve Türkiye Futbol Federasyonu eski yöneticisi Yemen Ekşioğlu vefat etti