ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Habertürk'te Balçiçek Pamir'in hazırlayıp sunduğu ve dün Yılmaz Erdoğan, Osman Sınav ve Gani Müjde'nin konuk olduğu Karşıt Görüş programına Sınav'ın açıklamaları damgasını vurdu. Sınav dağa çıkanları anladığını belirtti.

TARTIŞMA SİNEMAYLA BAŞLADI

Program sinema ve sanat üzerinden başlayan tartışma ilerleyen dakikalarda güncel siyasete kaydı. Yılmaz Güney sineması stüdyodakilerin tartıştıkları konulardan biri oldu:

Osman Sınav: Sinemada çok şey değişti. Yılmaz Güney'in filmlerindeki sinema hala duru ama idelojisi durmuyor. Yılmaz Güney'in önermesi bugün biraz yama gibi kalıyor.

Balçiçek Pamir: Nasıl yani neresi yama kalıyor.

Yılmaz Erdoğan: Benim için çok önemli ve değerlidir.

Gani Müjde: Bir sanatçının ideolojik siyasi bir tavrı olabilir. Ama bunu kör gözüne parmağım gibi didaktik bir şekilde izleyiciye dayatmamak gerek.

Yılmaz Erdoğan: Bu denileni en iyi yapan Yılmaz Güney'dir. Yılmaz Güney siyasi kişiliğiyle biliniyor ama Umut filmi gibi zamana kafa tutan filmleri var. Biz 72'de Ankara'ya gittik. Mahalleye Hakkari'li bir Kürt aile gelir durumu yani. Babam sosyal demokrat bir çizgideydi. Ama çevremizde ailemizde sosyalist Kürtçü çizgide insanlar da vardı. Haliyle o tek tip, dayatmacı anlayışı iyi biliyorum. Ben o şartlarda büyüdüm. Ama sanatın bir siyasi görüşün hizmetine sunmaya hep karşı oldum.

Osman Sınav: Sanatın ufuk açıcı olması gerekir. O nedenle muhaliftir, üretkendir.

POLAT ALEMDAR TARTIŞMASI

Programda Balçiçek Pamir'in Osman Sınav'ın başlattığı projelerden olan Kurtlar Vadisi'yle ilgili sorusu üzerine şu diyaloglar yaşandı:

Balçiçek Pamir: Peki topluma etkisi nasıl oluyor? Mesela binlerce Polat Alemdar türedi.

Osman Sınav: Sen de mi Polat karşıtısın?

Balçiçek Pamir: Yok hayır ondan değil bir etki var toplumda onu tartışmak istiyorum.

Yılmaz Erdoğan: Mesela bir dönem Beyaz Gölge dizisi vardı TRT'de.  bize basketbolu sevdirdi. İnanılmz bir etkisi oldu toplumda. Bunu ne hükümet, ne federasyon yapamazdı. Ama doğru yapılmış bir TV dizi rahatlıkla yaptı. Bugün de benzer şeyler yapılabilir.

SINAV'DAN ŞAŞIRTICI KÜRT SORUNU AÇIKLAMASI

Programın en ilginç tartışması ise Demokratik Açılım süreci üzerine yaşanan tartışma oldu.

Yılmaz Erdoğan konuyla ilgili olarak "Bence bir başbakanın sanatçıları toplayıp ülkenin sorunlarına dair fikir alması gayet güzel ve demokratik bir uygulamadır. Ben kendi hayatımdan biliyorum ki o 'Kürt yoktur' tavrı inanılmaz bir travmaya yol açmıştır. Peki bu 80 öncesi gibi bir durum değil mi? Bizi sağ sol diye farklı renklere boyamadılar mı? 12 Eylül öncesi çatışma sağ sol meselesi üzerineydi. Kürtçü hareketler ise şiddet dışında işi çözme eğilimindeydi. DDKD gibi hareketler, Özgürlük Yolu gibi harketler... Ama 12 Eylül geldiğinde en çok dayağı Kürtler yedi. Diyarbakır cezaevinde yaşananlar işte" diye konuştu.

Osman Sınavsa "Bıraksalar böyle sorunlarımmız yoktu ki. O kamplaşmanın içinde bize dayatılmış sorunlar bunlar. Ülkücüler de çok sert işkenceler gördüler. Resmi ideoloji böyledir zaten. O tarafa da yapar bu tarafa da" dedi.  Milliyetçi kimliğiyle bilinen Osman Sınav'ın "Kürtlerin neden dağa çıktığını daha iyi anlıyorum" sözü dikkat çekti.
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(18)
Kalan karakter : 2000