ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Program Fethullah Gülen’in organizatörlerin Gazze`ye yardım götürmeden önce İsrail`le uzlaşma yolunu seçmemelerini "faydalı sonuçlar doğurmayacak şekilde otoriteye baş kaldırmak"  sözleri ekseninde devam etti..

Serdar Turgut’un, “Gülen rasyonel davranıyor, devlet adamı mantığıyla davranıyor” sözlerine karşılık, Nihal Bengisu Karaca, “Ben meselenin şu boyutuyla ilgiliyim dindar vicdandan ayrı düşerse dinden geriye ne kalır? Vicdan ve dindarlık birlikte akan bir nehirdir,ikisini ayırdığınız zaman geriye şekli kurallar kalır” dedi.

“Hangi otorite” sorusunu soran Karaca, “İsrail uzlaşılabilir,insani itirazları ciddiye alan bir ülke olsaydı, zaten oraya gemi götürmeye gerek kalmazdı, İsrail meşru bir otorite olsaydı Gazze diye bir yer de olmazdı” diye davam etti..
Karaca’ye itiraz eden Turgut, Gülen cemaatinin modern Türkiye Cumhuriyetine uygun bir cemaat olduğunu, böyle bir açıklama yaparak devlet adamı gibi mesaj verdiğini, rasyonel ve akılcı tavra yönlendirmek istediğini söyledi.

Siyasetçilerin siyasi ve dini söylemler içeren sözler sarfetmesi geminin anlamına aykırıdır, diyen Turgut, “Fethullah Gülen’in konuya duyarlı olmadığını sanmıyorum, ama  böyle bir dil kullanmayarak kitlelere mesaj vermiştir” ifadesini kullandı.
“Fethullah Gülen’den beklentim  vicdani duruşunun yanında bir şeyler söylemesi, ya da madem uluslararası konjonktür uygun değilse hiçbir şey söylemeyerek durumu geçiştirmesiydi,  açıklaması benim kalbime yakın bir açıklama olmadı” diyen Karaca, “Kendisine saygımı yitirmedim, ama açıklamalara üzülmüş bulunmaktayım. Onun muhatabı sadece uluslararası aktörler değil, aynı zamanda kitleler de onu dinliyor” dedi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(43)
Kalan karakter : 2000