KANSER HABERLERİ

27 MART 2017
SAĞLIK

Vücudunuzdan mesaj var!

10 Ekim 2016 Pazartesi, 02:40:43

"İçinde bulunduğumuz duygusal durumun yakalandığımız hastalıklarla bir alakası var mı?" Neva Çifçioğlu Banes sizler için yanıtladı

 • 1
  1 | 15

  Yaklaşık 4-5 hafta önce “Hastalıkları kendimiz mi davet ediyoruz?” başlıklı bir yazı yazmıştım. Ardından sizlerden gelen elektronik postaların ardı arkası kesilmedi. Gelen soruların bir kısmına daha detaylı yanıt verebilmek için 1 ayı aşkın süredir konuyla ilgili bilimsel makaleler okuyorum. Sayenizde ben de çok şey öğrendim.

 • 2
  2 | 15

  En çok sorulan soru, “İçinde bulunduğumuz duygusal durumumuz ile yakalandığımız spesifik hastalıklar arasında bir bağ olup olmadığı” üzerine... Yanıt ararken bulabildiğim kaynaklar arasında ön plana çıkan makalelerin çoğu metafiziksel açıklamalarla dolu. Bu tür yazılardaki savlar neye ya da hangi bilimsel kanıta dayanarak ileri sürülmüş, anlamak mümkün değil elbette.

 • 3
  3 | 15

  Fakat biraz daha araştırınca aynı konu üzerinde yıllarca çalışan psikologlar, istatistik uzmanları ve hekimler olduğunu fark ettim. Birbirine hiçbir yakınlığı olmadığını sandığım tıp ve metafizik arasında “şeffaf bir bağ” olduğu, özellikle son yıllarda ortaya çıkan araştırmalarla dikkat çekiyor. Öyle görünüyor ki bu bağ, her geçen gün (şiddetle karşı çıkanlara rağmen) kuvvetleniyor. Her şeyden önce her iki alanın tartışmasız kabul ettiği bir gerçek var: İnsanoğlu sadece et, kemik ve sinir sisteminden oluşmuş, hastalandığında ilaç takviyesiyle, cerrahi müdahalelerle ayakta durabilen, kısacası eski bir araba gibi yedek parça takıp benzin eklenince fonksiyon görebilen basit bir varlık değil.

 

NEVA ÇİFTÇİOĞLU BANES / GAZETE HABERTÜRK


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
Kalan karakter : 300