9 gün komada kalan Arda Örtün zoru başardı!

13 yaşındaki Arda Örtün, zoru başardı. Yaşadığı rahatsızlığa rağmen kısa sürede tek başına yürümeyi ve konuşmayı başaran Arda, okula gitmek için can atıyor

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Arda Örtün Sonra Oku

Bursa'da, geçirdiği beyin kanaması neticesinde sağ tarafını hiç hareket ettiremeyen ve konuşamayan 13 yaşındaki Arda Örtün, zoru başardı. Yaşadığı rahatsızlığa rağmen kısa sürede tek başına yürümeyi ve konuşmayı başaran Arda, okula gitmek için can atıyor.

 9 GÜN YOĞUN BAKIMDA KALDI

Kanun hükmünde kararname ile Sağlık Bakanlığı'na devredilen ve 'Bursa İlker Çelikcan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi' adı verilen Asker Hastanesi'nde yedi asırlık hamamlar termal tedavide kullanılırken, asker ve sivil bütün vatandaşlar şifa buluyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Binbaşı Dr. Turgay Demiray gözetiminde hastalar bir bir ayağa kalkıyor. Beyin kanaması neticesinde sağ tarafını tamamen kullanamayan 13 yaşındaki Arda Örtün, uzman doktorların da yardımı ile ayağa kalktı. 3 ay önce baş ağrısı ile uyanan Arda, 15 dakika içinde ise şuurunu kaybetti. Ailesi tarafından ambulansla Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Arda, beyin kanaması sebebiyle ameliyata alındı. 9 gün yoğun bakımda kalan Arda, daha sonra kendine geldiğinde ise yürümesi ve konuşmasının zor olduğu ifade edildi.

HAREKET ETMESİ VE KONUŞMASI UMUTSUZDU

Ailenin yaptığı araştırma sonucu Bursa İlker Çelikcan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'ne gelen Arda, 2 ay gibi kısa bir zamanda ayağa kalktı. Baba Polat Örtün, "Oğlum yoğun bakımdayken durumunun kritik olduğu söylenmişti. Gözlerini açtığında ise hareket etmesi ve konuşmasının umutsuz olduğunu ifade ettiler. Sağ tarafını hiçbir şekilde kullanamıyordu. Buraya sedye ile getirdikten sonra yapılan tedaviyle ayağa kalktı. Konuşmaya başlayınca çok sevindik. Allah'a şükürler olsun şimdi kendi başına yürüyebiliyor" dedi.

KOLUNU VE BACAĞINI OYNATAMIYORDU

Dr. Turgay Demiray ise, "İlk geldiği zaman vücudunun sağ tarafında güçsüzlüğü vardı. Kolunu bacağını oynatamıyordu. Aynı zamanda konuşamıyordu. Ailesinin de ayağa kalkacağından ve konuşacağından hiç ümidi yoktu. Önce onu yürüyebileceğine ve konuşacağına inandırdık. Evvela eklemleri ve kaslarını gerdirerek mafsal hareket açıklığını sağladık. Arda'nın daha önce kaybetmiş olduğu kas gücünü geri kazandık. Konuşması için de düzenli olarak terapi düzenledik. Kısa sürede ayağa kalktı ve konuşmaya başladı. Bir aylık tedavi sürecimiz daha var. Artık kendi başına yürüyebiliyor. Tam güç seviyesine daha gelmedi. Ama yüzde 70 düzelme var" diye konuştu.

Yaşadıkları zor günleri anlatan Arda ise, "Buraya geldiğimde korkmuştum. Ama şu an pek sıkıntım kalmadı. Herkes bana çok yardımcı oldu. Okulumdan geri kaldığım için üzgünüm. En kısa sürede okula dönmek için gayret gösteriyorum. Sınıf arkadaşlarımı çok özledim" şeklinde konuştu.

İHA

BU HABERİN 9 YORUMU VAR.
Misafir 17 November 2016 Thursday 12:13

Rabbim şifasını versin benim oğlum da beynine okşijen gitmediği için üç yıldır bitkisel hayatta allah ım benim oğlum ada Şafi adıyla şifasını versin

0 0
Cevapla
Misafir 07 November 2016 Monday 11:34

allah şifa etsin, bir an önce okuluna da başlarsın inşallah

0 0
Cevapla
Misafir 07 November 2016 Monday 11:33

allah şifa etsin bir an önce okulunada başlarsın inşallah

0 0
Cevapla
Misafir 30 October 2016 Sunday 16:42

Allah acil şifalar versin inşallah bir an önce okulunada baslar.

0 0
Cevapla
Misafir 30 October 2016 Sunday 12:15

Allah acil şifa versin bu çocuğumuza

0 0
Cevapla
Misafir 30 October 2016 Sunday 11:58

Guzel yavrum benim.Allah omrunu uzun etsin.Upuzuuun bir hayat diliyorum sana.Kocaman opucukler gonderiyorum.

0 0
Cevapla
Misafir 30 October 2016 Sunday 11:31

Allah yardımcınız olsun dualarız sizinle

0 0
Cevapla
Misafir 30 October 2016 Sunday 11:20

allah sağlıklı bir yaşam niyaz etsin.

0 0
Cevapla
Misafir 30 October 2016 Sunday 10:22

Geçmiş olsun

0 0
Cevapla
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER