İlaç ithalatının zorlaştırılması ve pazarın büyüklüğünü göz önüne alan yabancı ilaç şirketleri, üretimlerini Türkiye'ye kaydırmaya hazırlanıyor.

Yabancı firmalar ilacı yurtdışından Türkiye'ye ithal edeceği zaman, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Dairesi'nden alacakları ruhsatlandırma işlemleri ithalatçı firmalar açısıdan uzun sürüyor. Örneğin İrlanda'dan getirilecek bir ilaç için Sağlık Bakanlığı'nın heyet göndermesi ve üretim tesisini incelemesi gerekiyor. Ancak heyet uzun süre gönderilmeyince yabancı firmalar ilacını Türkiye'de üretmek zorunda kalıyor. Bu da yerli şirketlerin işine yarıyor. Çünkü birçok uluslararası firma yerli üretici ile işbirliğine gidiyor.

Zaman'dan Zeliş Yıldıral'ın haberine göre, yabancı ilaç şirketleriyle Türkiye'de üretim için görüşmeler yaptıklarını anlatan Türk bir ilaç firmasının Genel Müdürü Dr. Erhan Baş, başka firmalarla da diyalog halinde olduklarını kaydetti.

TÜRKİYE'YE YABANCININ GELMEMESİ MÜMKÜN DEĞİL
Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi PricewaterhouseCoopers'ın (PwC) "2020'de İlaç Sektörü" raporunda, küresel ilaç pazarının 2020 yılında bugünkünün iki katı olan 1,3 trilyon dolara ulaşması öngörülüyor. Rapora göre dünya genelinde ilaç talebindeki hızlı artış, küresel düzeyde nüfusun artışı, yaşlanma, obezitenin yaygınlaşması ve refah düzeyinin artması sektörün büyümesini hızlandıracak. 2020'de dünya genelinde her 5 ilaçtan 1'i E7 olarak anılan gelişmekte olan ülkeler Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika, Rusya ve Türkiye'de satılacak. Türkiye ve Hindistan ilaçta en büyük 10 pazardan biri olacak. Çin dünyanın en büyük ikinci ya da üçüncü pazarı olacak. Amerikan İlaç Üreticileri Derneği Başkan Yardımcısı James Class da Türkiye için, "Bu kadar dinamik bir pazara yabancı sermayenin kaymaması mümkün değil. Türkiye o kadar cazip bir pazar olacak ki, Türkiye'ye yatırıma gelen ABD şirketleri yerli sermayeye katılmak zorunda kalabilir." diyor.SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000