Uğur USLUBAŞ / BURSA (AHT)

Sosyal Güvenlik Kurumu, 68 yaşındaki Hayri Camuka'dan 11 ay emekli maaşı olarak ödediği 8 bin 282 lirayı "Pardon, prim gününüzü yanlış hesaplamışız" diyerek geri istedi. Hayri Cumuka, şimdi kara kara ne yapacağını düşünüyor.

Bursa'da 4 bin 696 gün primi olan 68 yaşındaki Hayri Cumuka, yaşlılık nedeniyle emeklilik talebinde bulundu. Emeklilik talebini onaylayan SGK, 1 Ocak 2011 itibariyle Cumuka'ya emekli maaşı (yaşlılık aylığı) bağladı. 11 ay boyunca maaş ve ek ödemeler yapılan Hayri Cumuka'nın maaşı 8 Aralık 2011 tarihinde iptal edildi.

SEHVEN VERİLEN PARAYI GERİ İSTEDİ, İCRA İLE TEHDİT ETTİ
Hayri Cumuka'dan ödenen paranın tamamını isteyen SGK, Osmangazi Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Şaban Çavuş imzalı gönderdiği mektupta, "Kurumumuz, emekli sigortalımız Hayri Cumuka, 16 Aralık 2010 tarihli talebine istinaden 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle yaşlılık aylığı bağlandığı anlaşılmıştır. Bu nedenden dolayı dosyanızda yapılan tetkik ve inceleme neticesinde, 1479 sayılı kanuna tabi hizmetiniz 3 bin 426 gün, SSK hizmetiniz 550 gün ve 720 askerlik borçlanmanız olmak üzere toplam 4 bin 696 gün olarak tespit edilmiştir. Bu şartlarda emekli olmanız mümkün değildir. Bu mevcut hizmetinizin üzerine 704 gün daha prim ödemeniz gerekmektedir. Bu sebeple kurumumuz sehven tarafınıza yaşlılık aylığı bağlandığı tespit edildiğinden dolayı bağlanan aylığınız 8 Aralık 2011 tarihinde iptal edilmiştir. Emekli maaşı almaya başladığınız 1 Ocak 2011 tarihinden bugüne kadar almış olduğunuz maaş ve ek ödemelerinizle birlikte toplam 8 bin 282 lira olduğu tespit edilmiş olup, bu parayı en kısa zamanda kurum veznelerine yatırmanız gerektiği, aksi takdirde icra takibine gidileceği hususunu bilgilerinize rica ederim" ifadeleri yer aldı.

"BU PARAYI ÖDEYECEK GÜCÜM DE YOK, MÜLKÜM DE"
Tek başına yaşayan Hayri Cumuka, "SGK Müdürlüğü yetkilileri bana ?2 sene askerlik ödemesi yaparsan emekli olursun' dediler. 2 sene askerlik günlerimi yatırdım ve emeklilik hakkımı kazandım. 1 yıldan bu yana maaş alıyorum. Maaşımı kesip, primlerimin noksan olduğunu söylediler. Ama madem noksan ise neden 1 yıldan bu yana bana maaş ödediler. Bu hatayı kim yaptıysa bunun ceremesini o çeksin. Bana verilen 11 aylık maaşı da geri istiyorlar. Bunu ödeyecek benim param da yok, pulum da yok, mülküm de yok. Çalışacak gücüm de. Bir de sağlık problemlerin var" dedi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(8)
Kalan karakter : 2000