SAĞLIK HABERLERİ

01 MAYIS 2017
  • DİĞER

Araştırmaya imza atan biliadamlarından Jonathan Tilly ve ekibi, yumurtalıklarda oluşum aşamasındaki kök hücreleri izole etti ve bunların yumurta hücreleri üretebildiğini gösterdi.
Bilimadamları, izole edilen kök hücreleri yeşil flüoresan protein ile "işaretledi". Kök hücreler önce insan yumurtalığından alınan dokuya, daha sonra da bir farenin derisinin altına enjekte edildi.
2 hafta sonra, bazı "işaretli olan" yumurta hücrelerinde "filizlenmeler" oldu.
İngiliz "Nature Medicine" dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçlarının başka araştırmalarla da doğrulanması halinde, kadının üreme sisteminin yaşlandığına ilişkin teorilerin gözden geçirilmesinin gerekeceği vurgulandı.
50 yılı aşkın süredir her kadının doğduğunda kendisine ait belli bir yumurta sayısına (yumurta rezervi) sahip olduğu, yaş ilerledikçe yumurta rezervinin azaldığına inanılıyordu.
Bu dogma, ilk kez 2004'te Massachusetts General Hospital'dan bilimadamlarının yaptığı, dişi farelerin yaşamları boyunca yumurta hücresi üretebildiğini gösteren araştırma ile biraz sarsılmıştı. Ancak bu araştırma, sadece fareler üzerinde yapılmış olması ve kullanılan yöntemde gedikler bulunması nedeniyle bazı bilim çevrelerinden kabul görmemişti.
Tilly ve ekibinin yaptığı araştırmanın, özellikle hastalık sonrasında (kanser tedavisi) kadınlara umut ışığı olabileceği belirtildi.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 05 Aralık 2013 Perşembe 13:46
    inşallah gerçekleşir
Kalan karakter : 2000
Münevver Kılıç 15 ayda 120 kilodan 60 kiloya düştü
Depresyon ile tükenmişlik sendromu arasındaki fark nedir?
Karalahana guatr hastalığına neden oluyor
Türkiye'de ilk kez kanser hastasına akciğer nakli yapıldı
Baypas ameliyatı sonrası ilk 8 haftaya dikkat!
"Kalça toparlama" operasyonuyla felçten kurtuldu