SAĞLIKLI BESLENME HABERLERİ

25 NİSAN 2017
 • DİĞER

Obezte ameliyatı olarak adlandırılan metabolik cerrahi ameliyatlarının obezite olmayan kişilerde de güvenle yapılabildiğini söyleyen Çelik, "Önemli olan hastanın tip 2 diyabet hastası ve vücudunda az da olsa ensülin deposunun bulunması" dedi.

İncebağırsağın son bölümü olan “ileum”un, incebağırsağın başlangıç bölümü ile yer değiştirmesi işlemi olan ve  operasyondan sonra meydana gelen hormon değişimi ile hastaların Tip 2 diyabetin yarattığı pek çok sorundan kurtulduğu “İleal interpozisyon” ameliyatını Türkiye’de gerçekleştiren tek isim olan  Doç. Dr. Alper Çelik, ameliyatın ayrıntılarını anlattı.

ENSÜLİNİ BIRAKIYORLAR
“İleal interpozisyon” ameliyatı, kilo fazlalığı, diyabet, kolesterol ve yüksek tansiyon gibi sorunların düzelme nedeni olarak açıklanıyor. Doç. Dr. Çelik, operasyon sonrasında karaciğer yağlanmasının 3-4, böbrek fonksiyonlarındaki ve gözlerdeki bozulmanın 5-6 ayda düzeldiğini, önemli olanın operasyona geç kalmamak olduğunu söylüyor. “Hastada yeterli ensülin aktivitesi ve deposunun olması, diyabetin ortadan kalkmasına yol açar” diyen Doç. Çelik, yeterli ensülin deposu bulunup ameliyat olan hastaların neredeyse tamamının bu uygulamadan yarar gördüklerini, ensülini bıraktıklarını ve tansiyonlarının düzeldiğini söylüyor. 100 diyabet hastasının 75’inde hastalığın geride kaldığına dikkat çeken Çelik, ameliyatın en önemli yönünün Tip 2 diyabet hastalarında organ hasarının ortadan kalkması olduğunu belirtiyor.

ÜÇ AŞAMALI AMELİYAT
Laparoskopik yolla (kapalı) yapılan ameliyatın 3 temel aşaması bulunuyor. Bunlardan ilki, bir tüp mide işlemi; ikincisi mide ile onikiparmak bağırsağı arasındaki bileşkenin kapatılması; üçüncüsü ise incebağırsağın başlangıç ve son bölümlerinin yer değiştirmesi. Doç. Dr. Çelik, yöntemin kilo problemi olmayan hastalara da güvenle uygulanabildiğini söylüyor. Hastanın ameliyat sonrasında ne kadar fazla kilosu varsa o kadarını verdiğine dikkat çeken Çelik, bu sonucun ameliyatta yapılan ayarlamanın kişinin kilosuna özel olmasından kaynaklandığını ve en büyük değişimin hormonal olduğunu belirterek, “Hormanlar değişmedikçe başarısızlığa mahkûmuz” diyor.

Daha önce Brezilya'da yapılan tarihi ameliyatı Türkiye'de yapan  Doç. Dr. Alper Çelik, ameliyatın kimlere ve hangi şartlardaki hastalara uygulanabileceğini, kimlere uygulanamayacağını Habertürk'e anlattı.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 10 Nisan 2015 Cuma 03:14
  tıp 1 ıçınde amelıyat geçerlımı
 • Misafir 23 Kasım 2014 Pazar 23:09
  Ne olur bilim adamlari doktorlarimiz. Daha fazla ugrassin yalvaritim. Size care bulun
 • Misafir 13 Ekim 2014 Pazartesi 21:01
  Ameliyat olan bir hastanın ameliyat öncesi durumunu gördüm. Tam bir obezite hastası idi. Ameliyat sonrası karşılaştım. Ameliyat olduğunu bilmiyordum. Hiç kilo kalmamış. Ne bu hal? Diye sordum. Şeker ameliyatı olduğunu belirtti. Gözlerime inanamadım. Kilo vermiş. Obezite bitmiş. Tığ gibi olmuş.
 • sevgiim 02 Kasım 2012 Cuma 01:44
  sayın alper çelik umarım yazıma cevap veririsiniz sabrsızlıkla sızden cevap beleycem ben 23 ysındayım ve ıkı yıldır şeker hastsıyım sbah aksam ınsulın kullnıyorum acaba ameliyat olabılırmıyımm inşalllah olabılırım kurtulmak ısdıyorummmm ynıtınızıbeklıyoum tesekurlerr
Kalan karakter : 2000
MS‘in nedeni bulundu iddiası!
Türk bilim insanlarından 'tüp bebek' yönteminde yeni çalışma!
Sakızın faydaları nelerdir?
Çörek otunun faydaları nelerdir?
İşte en stressiz meslekler!
Kanser tedavisi için yılda 3 milyar lira harcanıyor