ÖNE ÇIKANLAR
Türkiye Futbol Federasyonu'nun Trabzonspor-Sivasspor maçı sonucuyla ilgili vereceğe karara ilişkin kentteki yerel gazeteler, yarınki spor sayfalarında sürmanşetten ''Ya adalet ya kaos'' başlığıyla yayımlanacak.

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nden yapılan yazılı açıklamada, Trabzon basınının ortak bildirgesi olarak Türkiye Futbol Federasyonu'na da gönderilen 'Ya adalet ya kaos'' başlığıyla yayımlanacak metinde, şu ifadeler yer alıyor:

''Kuruluşunun 40. yılını yaşayan Trabzonspor, bu kısa sürede çok büyük başarılara imza attı. Türk futbolunun dördüncü büyüğü unvanını aldı.
Trabzonspor, uğradığı büyük haksızlıklara, baskılara, saha ve masa oyunlarına karşın, dimdik ayakta kaldı. Ülke futbolunun vazgeçilmez kulüplerinden biri olmaya devam etti.

12 Ağustos 2007'de Trabzon Avni Aker Stadı'nda oynanan Trabzonspor-Sivasspor karşılaşması, bazı olaylar gerekçe gösterilerek, orta hakemin yanlış değerlendirmeleri yüzünden uzatmalarda, bitime 30 saniye kala ertelendi.

Maçın orta hakemi, devletin, güvenlik güçlerinin her türlü garantiyi vermesine, gerekirse stadın boşaltılacağının açıklanmasına karşın tatil kararından vazgeçmeyerek dünya futbol tarihinde bir ilke imza attı.

Kuşkusuz ki seyircinin sahaya girmesi kabul edilemez. Bundan dolayı zaten Trabzonspor ağır bir cezayla karşı karşıyadır.

Maçın sonucu hakkında Türkiye Futbol Federasyonu'nun bugün yapması beklenen toplantı ve değerlendirme; adalet ve hukuk, ülke ve dünya futbolu adına çok önemli sonuçlar yaratabilecektir.

Bitirilmesi gereken bir maç, uzatmaların sonunda bitirilmeyerek ev sahibi takımın haklı galibiyeti tartışmalı hale getirilmiştir.

Trabzonspor'un 'galipken hükmen mağlup ilan edilmesi', 'galibiyetinin tescil edilmemesi', adaletsiz-haksız saha yönetimin ve maçı tatil ettirmek amacıyla olayları tırmandıran yaklaşımların ödüllendirilmesi anlamına gelecektir.

Adalet rencide edilecek, vicdanlar rahatsız olacak, sadece Trabzonspor kamuoyunun değil tüm futbol kamuoyunun federasyona olan güveni ciddi biçimde zedelenecektir. Bu durum, Türk futbolu adına yeni bir kaosa neden olabilir.

Federasyonun böyle bir yolu açması halinde Türk futbolu, her türlü masa oyununa ve her türlü şiddet olayına açık hale getirilecektir. Sahada alın teri ile kazanamayanlar, çeşitli masa oyunları ve şiddet olayları ile amaçlarına ulaşmayı deneyecektir. Adalet galip gelmeli, sahada kazanan takımlar, masa başı kararlarla kaybetmemelidir.''

A.A

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(8)
Kalan karakter : 2000