ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
1950-1965 yılları arasında Almanya'da üretilen Grundig marka televizyonların içerisinde kırmızı civanın bulunduğuna ilişkin internette dolaşan bir mail, Konya'da bu TV'lere olan rağbeti artırdı.

Zafer SAMANCI/ KONYA (AHT)

İnternette dolaşan bir mail, eski siyah beyaz TV'lere olan rağbeti artırdı. "Elinizde 1950 - 1965 yılları arasında Almanya'da üretilmiş eski siyah beyaz Grundig marka televizyonlardan ya da aynı yıllarda üretilmiş eski ev eşyalarından varsa zengin olabilirsiniz! Bunların içerisindeki kırmızı cıva cep telefonu sinyallerini kesiyor. İnsan sağlığı için büyük önem taşıyor. Elinizde bu tür televizyon ve eski eşya varsa bize ulaşın. Fiyatları 35 bin TL'den başlayarak 100 bin TL'ye kadar çıkıyor" yazılı mail, son günlerde internette dolaşıyor. Kırmızı civanın sağlık alanında başta ilaç yapımı olmak üzere, petrol kuyularının tespiti, bomba yapımı ve sinyal çözücü aletlerin yapımında kullanıldığı iddia edilirken, vatandaşlar tamircilere akın etti.

Konya Televizyon ve Radyo Tamircileri Odası Başkanı Kadir Erölmez, kırmızı civa ile ilgili iddiaların asılsız olduğunu belirterek, "Kesinlikle böyle bir şey yok. Televizyon içinde ne civa ne de kimyasal bir madde var. Ya vatandaşlar dolandırılıyor, ya da birileri rant peşinde. "Vatandaşlarımız böyle şeylere aldanmasın ve bu söylentilere kulak asmasın" dedi.

Televizyon tamircisi Hamdi Kaya, bu söylentinin kulaktan kulağa efsane gibi dolaştığını söyledi. İş yerine günde 20-25 kişinin geldiğini belirten Kaya, "Vatandaşlar bize gelip siyah beyaz televizyonlarının içinde kırmızı civa olduğunu ve bunun yüksek para ettiğini söylüyorlar. 20 bin TL'ye satıldığını anlatıyorlar. Ama ne alan ne de satan kimseyi görmedik. Günde 20-25 kişi gelip bunu bize bunu soruyor. Özellikle siyah beyaz ve Alman malı televizyonları soruyorlar. Böyle bir civa olduğunu ben görmedim. Eski ustalarıma sordum onlar da görmediklerini söylediler. Sadece duyum üzerine geliyorlar. Ama ne amaçla kullanıldığını bilmiyorlar. Yani bir efsane gibi bu dolaşıyor ortalıkta. Ama aslı yok" dedi.

TÜBİTAK: "BÖYLE BİR KİMYASAL MADDE YOK"

Tübitak Bilim Teknik Dergisi internet sitesinde konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor. "Eldeki verilere göre, böyle bir kimyasal yok. Varlığına dair söylentiler, 1992 yılında ITAR-TASS adlı Rus haber ajansından kaynaklanan bir habere dayanıyor. Söylentilere göre, cıva tuzları yoğun radyasyona tabi tutulduklarında kırmızıya dönüşüyor ve güçlü bir füzyon bombası yapımı için elverişli bir malzeme haline geliyormuş. Söylentiler ABD Temsilciler Meclisi'nin bir alt komisyonunca araştırılmış ve asılsız oldukları sonucuna varılmış. Ancak söz konusu haberin ardından, uluslararası alanda uzunca bir süre, 'kırmızı cıva' satmaya yönelik teklifler dolaşmaya başlamış. Bu tekliflerin bazıları da, Irak'ın o zamanki yönetim organlarına yapılmış. İleri sürülen örnekler, kırmızı boyalı cıva imiş. Fakat bilindiği kadarıyla, bu 'dolandırıcılık' girişimlerinin hiçbiri başarıya ulaşamamış."

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(99)
Kalan karakter : 2000