ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Yüzölçümü ve barındırdığı türler bakımından Türkiye'de ilk, Avrupa'da 2'nci, dünyada 4'üncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nin son sakinlerinden 6 aylık minik şempanze Can, kısa sürede herkesin ilgi odağı oldu.

Annesi tarafından bakılmayan şempanzeye, bakıcısı 48 yaşındaki Aslan ilk günden itibaren sahip çıktı. Adeta "anne sevgisiyle" minik şempanzeyle ilgilenen Nedim Aslan, çıkardığı seslerden Can'ın ne istediğini anlayarak her türlü ihtiyacını da gideriyor. Aslan, 15 yıldan bu yana hayvanat bahçesinde görev yaptığını belirtti.

Bu süre zarfında sadece şempanzelerle ilgilendiğini aktaran Nedim Aslan, "Şempanze Can'a ilk günden bu yana bakıyoruz. Annesi doğumdan sonra bakımını yapmadı. Süt vermeyince biz de annesinden ayırmak zorunda kaldık. Şu anda kendimiz bakıyoruz. Bir çocuk gibi kendisiyle ilgileniyoruz." diye konuştu.

Aslan, minik şempanzenin günlük yaşantısına dikkat ettiklerini belirterek, şunları kaydetti: Mesela yerinin sıcak olması lazım. Yem saatinde kendisine kuş üzümü veriyoruz. Muz ve marul da veriyoruz. Bu süre zarfında bize iyice alıştı. Beni görünce anne şefkatiyle yaklaşıyor. Annesine de 15 yıldan bu yana ben bakıyorum. Yaptığımız işten de zevk alıyoruz. Minik şempanzenin her gün kontrollerini yapıyoruz. Hayvanın durumuna göre bakıyorum. Üzgün olduğunda kendisiyle ilgileniyorum. Bunları anlayabiliyorum. Yanına yaklaştığımızda hareketler yapar, ses çıkarır. Bunun ne söylediğini hemen anlarım. Yem ister, su ister. 15 yıldan bu yana işimi zevkle yapıyorum. Hayvanlara da bakmayı çok seviyorum.

"BAKICIMIZIN ELİNDE BÜYÜDÜ"

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler ise Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde ilk defa bir şempanzenin dünyaya geldiğini belirtti.


"Can" ismini verdikleri şempanzenin insanlar tarafından da yoğun ilgi gördüğünü aktaran Özsöyler, "Gaziantep'teki hayvanat bahçesinde bulunan Can'ı neredeyse herkes görmeye geliyor. Artık Can büyüdü. Bakıcısıyla el ele dolaşabiliyor. Aynı barınakta birlikte dolaşıyorlar, birlikte geziyorlar. Can şu anda 6 aylığa gelmiş durumda. Artık bizim hayvanat bahçemizin maskotu oldu." dedi.

Angel'ın ilk anneliği olduğu için yavrusuna bakmadığını kaydeden Celal Özsöyler, şöyle konuştu: Bakıcılarımızın elinde büyüdü. Bakıcılarımız birebir ilgilendi, süt, yemek verdiler. Adeta annelik görevini gördüler. Özel mamalar, sütlerle beslediler. Bunun yanında özel vitaminler ve mamalar da verdik. Bakıcısı adeta 'anne' görevinde bulunuyor. Onunla kucaklaşıyor. Onunla beraber dolaşıyorlar. Bizler hayvanat bahçesinde özellikle hayvan sevgisi olan kişilerle çalışmak istiyoruz. Hayvan sevgisi olmayanları buraya almıyoruz. Hayvanlarla iç içe oldukları için hayvan sevgisi olması gerekiyor. Bu arkadaşta çok fazla hayvan sevgisi olduğu için bu görevi layık gördük.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000