SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Adalet Bakanlığı'ndan mahkumlara müjde!

15 Mart 2012 Perşembe, 14:09:26Güncelleme: 14:12:34

Tutuklular koğuşlarına buzdolabı, semaver, vantilatör ve TV alabilecek

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Adalet Bakanlığı'ndan mahkumlara müjde!- Adalet Bakanlığı, Hükümlü ve Tutukluların Emanete Alınan Kişisel Paralarının Kullanımı Sonra Oku

Hükümlü ve tutukluların emanete alınan kişisel paralarının kullanımına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan değişiklikle hükümlü ve tutukluların kantinden yapacakları alışveriş dışında kalan haberleşme giderleri, sağlık ve eğitim harcamaları, mahkeme harçları ve tazmin giderleri ile kantinden yapacakları buzdolabı, semaver, vantilatör ve TV alım harcamaları Bakanlıkça belirlenen haftalık harcama limitine dahil edilmeyecek.

Adalet Bakanlığı'nın 'Hükümlü ve Tutukluların Emanete Alınan Kişisel Paralarının Kullanımına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik' Resmi Gazete'de yayımlandı. 13/7/2005 tarihli ve 25874 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Hükümlü ve Tutukluların Emanete Alınan Kişisel Paralarının Kullanımına Dair Yönetmeliğin 7'nci maddesinin ikinci fıkrası değiştirilirken, aynı maddeye üçüncü fıkra eklendi. Hükümlü ve tutukluların kantinden yapacakları alışverişlerin Bakanlıkça belirlenen haftalık harcama limitini geçemeyeceği belirtilen değişiklikte, "Hükümlü ve tutukluların kantinden yapacakları alışveriş dışında kalan haberleşme giderleri, sağlık ve eğitim harcamaları, mahkeme harçları ve tazmin giderleri ile kantinden yapacakları buzdolabı, semaver, vantilatör ve TV alım harcamaları Bakanlıkça belirlenen haftalık harcama limitine dahil edilmez." denildi.

Aynı yönetmeliğin 13'üncü maddesinin birinci fıkrası da değiştirilirken aynı maddeye ikinci fıkra eklendi. Hükümlü veya tutuklunun başka bir kuruma nakledildiği durumlarda, hükümlü ve tutuklu adına UYAP'ta kayıtlı parasının, nakledildiği kuruma banka veya posta aracılığıyla derhal gönderileceği belirtilen kararda, "Nakil sırasında haftalık harcama limitinin 1/3 oranını aşmayacak miktarda paranın hükümlü ve tutukluya verilebileceği." belirtildi.

 

CİHAN

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER