ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Hükümlü ve tutukluların emanete alınan kişisel paralarının kullanımına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan değişiklikle hükümlü ve tutukluların kantinden yapacakları alışveriş dışında kalan haberleşme giderleri, sağlık ve eğitim harcamaları, mahkeme harçları ve tazmin giderleri ile kantinden yapacakları buzdolabı, semaver, vantilatör ve TV alım harcamaları Bakanlıkça belirlenen haftalık harcama limitine dahil edilmeyecek.

Adalet Bakanlığı'nın 'Hükümlü ve Tutukluların Emanete Alınan Kişisel Paralarının Kullanımına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik' Resmi Gazete'de yayımlandı. 13/7/2005 tarihli ve 25874 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Hükümlü ve Tutukluların Emanete Alınan Kişisel Paralarının Kullanımına Dair Yönetmeliğin 7'nci maddesinin ikinci fıkrası değiştirilirken, aynı maddeye üçüncü fıkra eklendi. Hükümlü ve tutukluların kantinden yapacakları alışverişlerin Bakanlıkça belirlenen haftalık harcama limitini geçemeyeceği belirtilen değişiklikte, "Hükümlü ve tutukluların kantinden yapacakları alışveriş dışında kalan haberleşme giderleri, sağlık ve eğitim harcamaları, mahkeme harçları ve tazmin giderleri ile kantinden yapacakları buzdolabı, semaver, vantilatör ve TV alım harcamaları Bakanlıkça belirlenen haftalık harcama limitine dahil edilmez." denildi.

Aynı yönetmeliğin 13'üncü maddesinin birinci fıkrası da değiştirilirken aynı maddeye ikinci fıkra eklendi. Hükümlü veya tutuklunun başka bir kuruma nakledildiği durumlarda, hükümlü ve tutuklu adına UYAP'ta kayıtlı parasının, nakledildiği kuruma banka veya posta aracılığıyla derhal gönderileceği belirtilen kararda, "Nakil sırasında haftalık harcama limitinin 1/3 oranını aşmayacak miktarda paranın hükümlü ve tutukluya verilebileceği." belirtildi.

 

CİHAN

  • Adalet Bakanlığı

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000