ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Kış lastiği takmanın sadece ticari araçlar için zorunlu olduğu, hususi araçlar için herhangi bir yasal zorunluluğun bulunmadığı bildirildi.

Yolcu ve eşya taşıyan ticari araçlarda kış lastiği kullanılmasını zorunlu hale getiren yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla fiyatları 105 ile 350 lira arasında değişen kış lastiklerine talep arttı.

Bazı lastik satıcılarının kış lastiğinin herkes için zorunlu olduğunu öne sürmesi ve bu yönde mesajlar atması üzerine emniyet yetkilileri  değerlendirmede bulundu.

Kış lastiği takmayan sürücüye ceza uygulamasının ilk etapta şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara yönelik olduğunu vurgulayan trafik yetkilileri, özel araçlar için herhangi bir zorunluğun bulunmadığını bildirdi.

Yetkililer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yönetmeliğine göre, aralık ayı başından nisan ayı başına kadar kış lastiği kullanmayan ticari araç sahiplerine 500 lira ceza verileceğini, bu yönetmeliğin hususi araçları kapsamadığını ifade etti.


Kış lastiğini tavsiye ediyoruz

Kış lastiklerinin, olumsuz yol koşullarında yüksek güvenlik sağladığı için kış lastiği takmayı tüm sürücülere tavsiye ettiklerini anlatan emniyet yetkilileri, kış lastiklerinin özellikle düşük sıcaklıklarda ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha yüksek güvenlik sağladığını kaydetti.

Kış lastiklerinin normal lastiklere göre ıslak zeminlerde yüzde 10, kar üzerinde yüzde 20 daha kısa fren mesafesi sağladığını vurgulayan yetkililer, mevsimine göre lastik kullanmanın lastiğin performansını artırdığına dikkati çekti.

Emniyet yetkilileri, lastikleri teknik şartlara aykırı olan, kabak lastiklerle yola çıkan sürücülere 72 lira idari para cezası yazıldığını, ehliyetlerine ise 20 ceza puanı uygulandığını da hatırlattı.


AA

 • kış lastiği
 • emniyet
 • trafik

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • spartantr 29 Kasım 2012 Perşembe 13:44
  ti̇çari̇ araçlar yolda i̇lerlerken kiş şartlarina uygun olmayan araçlari özel araçlar yolda kalirsa sayin ulaşdirma bakanimizmi i̇tecek .. bu nasil bi̇ zi̇hni̇yetdi̇r anlmadim kiş şartinda otobüs kamyon i̇lerler ama ufak araç yeri̇nden bi̇le kakmazz..
 • serba1982 26 Kasım 2012 Pazartesi 16:34
  sevmiyoruz ince işleri millet olarak
 • maviye 26 Kasım 2012 Pazartesi 13:30
  biz şirkette takdırdık bütün şoförler şikayetçi havalar güzel gittiği sürece lastiklerde sıkıntı oluyor 1. çok yumuşak 2. çok ses yapiyor 3. kar yağarsa o lastikle zincirsiz gidilmez 4. lastikciler bi haber 5. gereksiz 6. mecburen gidin taktirin 7. 250 tl den fazla vermeyin.
Tüm yorumları göster(19)
Kalan karakter : 2000