ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
05 Şubat 2017 Pazar, 00:53:28 Güncelleme:09:08:19

Çocuk bakıcılığı, dil bilen turizm işsizi gençlerin ekmek kapısı oldu: Turistik bakıcılar

 

Kadın istihdam oranının artırılmasının önündeki en büyük engellerden biri annelik. Çocuğunu güvenle bırakacak birini bulamayan kadın, iş hayatına ara veriyor, bazen bu ara o kadar uzuyor ki geri dönmek imkânsızlaşıyor. Türkiye’de son yıllarda yabancı uyruklu bakıcılar bu ihtiyaca cevap verirken son dönemde kurdaki ani artış, bir anda maliyetleri artırdı. Türk bakıcılar zaten pahalı, üstelik yatılı istenince ulaşılmazdı, kur yüzünden yabancıların da maliyeti arttı.

Türkiye’de her yıl 1 milyon 300 bin bebek doğuyor. İnsan ömrü de uzuyor, yani bir yandan da nüfus yaşlanıyor. İşte yıllık 3 milyar dolarlık (11 milyar lira)bir büyüklüğü olduğu tahmin edilen çocuk ve yaşlı bakımı, yeni ekonomi şirketlerinin ilgisini bu yüzden çekiyor. Bu tutar, Türkiye’deki 6.5 milyon asgari ücretliye ödenen 9 milyar lira maaşın bile üzerinde.

Bu alanda kurulmuş pek çok yeni şirket var. Örneğin insan kaynakları platformu Kariyer.net’in iştiraki bakiciburada.com, bakıcı ve oyun ablası/abisi arayan ailelerle bakıcıları bir araya getirerek yabancı ve Türk birçok bakıcı için iş imkânı sağlıyor. Geçtiğimiz yıl kurulan evdekibakicim.com ise, ilk yılı dolmadan 11 melek yatırımcıdan toplam 675 bin lira yatırım aldı. Evdekibakicim.com CEO’su Miraç Bal ile konuştuk. Bal, turizm sektöründeki kriz nedeniyle işsiz kalan ve dil bilen gençlerin bu alana kaydığını söyledi. Bal, “Ev hizmetleri pazarı aslında ek gelir elde etmek isteyen ya da yeni mezun olup iş bulamayanlar için de büyük fırsat” dedi. Sonra da sitenin işleyişini anlattı: “Evinize birini alırken doğal olarak tedirgin olursunuz. İşte biz güvenilirlikle ilgili bu sorunu, teknolojiyi doğru kullanarak ortadan kaldırıyoruz. Tüm eğitimcileri, oyun ablalarını ve bakım elemanlarını 5 aşamalı titiz bir eleme sürecinden geçiriyoruz. Ayrıca bakım süresince 100 bin dolarlık sigorta teminatı sağlıyoruz. Şu an platformda, farklı alanlarda uzmanlıklarıyla ön plana çıkan ve sayısı bini geçen bebek, çocuk ve yaşlı bakıcısına ek olarak yüzlerce oyun ablası hizmet veriyor. Özellikle özel kurslara yüksek ücretler ödemek istemeyen aileler, İngilizce, Fransızca, yaratıcı drama, modern dans, piyano eğitimi verebilen profesyonellere hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde ulaşıyor.”

Bu site yoluyla bulunan oyun ablaları her saat için 25-30 lira talep ederken çocuk ya da yaşlı bakıcıları bin 800 liradan başlayarak 3 bin liraya kadar çıkan ücretler talep ediyorlar.

KUR, YABANCI BAKICININ MALİYETİNİ % 27 ARTTIRDI

Çocuk ve yaşlı bakımını yabancı yatılı bakıcılarla çözenler dolardaki ani yükselişle birlikte farklı çözüm yolları arayışına girdi. Türkiye’deki yabancılar minimum 600 dolar alıyor, bakıcının niteliklerine göre 1200 dolara kadar çıkıyor. Basit bir hesapla 2016 başında bakıcı için bütçesinden bin 750 lira ayıran bir ailenin gideri bugün 2 bin 220 liraya çıktı. Bu da yabancı yerine Türk bakıcılarla çalışma eğilimini arttırdı.

BAKICILIK YAPMAK İSTEYENLERİN 

YAŞ

Yüzde 52’si 18-25 yaş aralığında ve üniversite öğrencisi

26-35 yaş aralığındaki adayların oranı yüzde 28

36-45 yaş aralığındaki adayların oranı yüzde 12

46 yaş üstü adayların oranı yüzde 8

EĞİTİM

Yüzde 41’i üniversite öğrencisi

Yüzde 24’ü üniversite mezunu

Yüzde 26’sı lise mezunu

ÜLKE

Başvuranların büyük çoğunluğu Türkler oluşturuyor. Onu Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Bulgaristan, Almanya, Gürcistan, ABD ve Rusya izliyor

HAVA DURUMU
Cuma24 MPH31°
Az Bulutlu