ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
11 Ağustos 2017 Cuma, 00:21:50 Güncelleme:09:58:37

Esnaf tahsilat memuru gibi...

 

Son 3 yılın vergi gelirlerinin tahakkuk ve tahsilat oranlarına ilişkin tablo incelendiğinde ekonominin iyiye gitmediği ve özellikle Anadolu’da esnafın zor durumda olduğu, vergisini ödeyemediği görülmektedir.

Rakamlar; son 3 yılda, ekonomide gidişatın “iç açıcı” olmadığını ve ciddi bir “durgunluk” süreci yaşandığını göstermektedir.

Vergi tahsilatının tahakkuka oranının sürekli olarak düşmesi; esnaf, tüccar ve işadamının zorda olduğunu gösteriyor.

Vergi gelirlerinin tahakkuk ve tahsilat oranları tablosu incelendiğinde dikkat çeken sonuç; yurtiçinde alınan Katma Değer Vergisinin (KDV) yıllar itibariyle artmasına rağmen tahsilat oranı sürekli düşmektedir.

Bu tablonun anlamı şudur:

Esnaf, tüccar ve işadamı mal satarken “peşin” olarak tahsil ettiği, ancak; kendisine ait olmayan “emanet” niteliğindeki Katma Değer Vergisini (KDV) devlete beyan etmekte, ne var ki; ödeyemeyerek “kredi” gibi kullanmakta ve yıllık yüzde 16.8’lik “gecikme zammı” ödemektedir.

Bilindiği gibi; esnaf, tüccar ve iş adamı vatandaşın mal ve hizmet alırken ödediği KDV’yi, ÖTV’yi devlete ödemek zorundadır. Bu süreçte esnaf, adı konmamış “vergi tahsilat memuru” fonksiyonunu yerine getirmektedir, yani; “aracı” konumundadır.

KDV TÜCCARA KREDİ DEĞİL

Esnaf bankalardan kredi alabilmek için gerekli olan bilançolara sahip olmadığı gibi yeterli teminatı da veremiyor. Dolayısıyla; finansman sıkıntısı çeken esnaf ve tüccar; Katma Değer Vergisini (KDV) banka kredisi gibi kullanıyor.

Esasında; esnaf kanaatkardır, kazancıyla geçinmesini bilir, devletine, ülkesine ve milletine sadakatla bağlıdır.

Bu arada; hükümetin özellikle son 1 yılda uyguladığı teşvikler, küçük ve orta boy işletmelere sağladığı kredi kolaylığı ve işini kurmak isteyen gençlere aynı şekilde verdiği kredi desteği yeterli olmamış; bu nedenle, bu tür teşvik ve desteğin devam etmesi ihtiyacı bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Öyle görünüyor ki; ekonomideki durgunluğun Anadolu’da bıraktığı iz daha derindir, oluşturduğu sıkıntı sanılandan daha büyüktür.

Sonuç olarak: Ekonomideki sıçramayı Anadolu’dan başlatmak zorundayız. Anadolu kalkınmadan Türkiye kalkınamaz.

 

HAVA DURUMU
Perşembe26 MPH30°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı