HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Hüseyin Aslan

Hüseyin Aslan

[javascript protected email address]

Kemeraltı can çekişiyor..

13 Kasım 2009 Cuma, 07:12:38Güncelleme: 07:12:38


Ekonomik krizin can evinden vurduğu, esnafın kan ağladığı, kepenklerin birer birer kapatıldığı, 10 bin çalışanın işinden olduğu, çekleri karşılıksız çıkan esnafın cezaevi kabusu yaşadığı, belediyenin ilgisiz kaldığı, geceleri karanlığa gömülü, korkunun kol gezdiği, her köşesi tarihten iz taşıyan 2 bin 500 yaşındaki "dünyanın en eski çarşısı" Ke-meraltı'nın bugünkü durumu; içler acısıdır.
Bayramlardan önce bayram havasını yaşadığımız, yaptığımız alışverişlerle sevdiklerimizi sevindirdiğimiz, çocukluğumuzu yaşadığımız, olgunluğumuzda ve yaşlılığımızda hayallerimizi canlandırdığımız, umudumuzu ve sevincimizi paylaştığımız, çeşitli dinlerin, uygarlıkların kucaklaştığı ve farklı dillerin konuşulduğu "Tarihi Kemeraltı Çarşısı" bugün adeta bir karanlık tünele dönüşmüştür.

SORUNLAR BİTMİYOR

Bu arada; hipermarketlerin oluşturduğu haksız rekabet ve ekonomik krizin törpülediği alışveriş isteği ile güvensizlik; esnafı önce karamsarlığa, sonra da iflasa sürüklemiştir. Yetmezmiş gibi vaatlerini yerine getirmeyen belediyeler; sorunların dile getirilmesinden rahatsız olmakta ve dernek yöneticilerine baskı uygulamaktadırlar.
Otopark sorunu, Konak Meydanı'nın bu tarihi mekanın önünde setoluştur-ması, çığırtkanlar, karanlık ve güvenlik problemi; Kemeraltı'na otobüs seferinin konulmaması; güncel sorunlardan bazılarıdır. Kemeraltı esnafı kendisine uzanacak bir el beklemektedir.

KORDON YOK OLUYOR

Aynı şekilde; İzmir'in ve Ege'nin sembollerinden ve gerdanlık gibi İzmir'i süsleyen, şiirlere, şarkılara ve filmlere konu olan Kordon'un bugünkü hali de geçmişi aratmaktadır.
Sanata, edebiyata, aşka, duyguya, sevgiye ev sahipliği yapan ve günün her saatinde gezdiğimiz, dinlendiğimiz, soluklandığımız Kordon; denizin doldurulmasından sonra o doğal halini ve mistik özelliğini kaybetmiş; doldurulan bölüm her yaştan İzmirlinin ve konukların yararlanabileceği bir sosyal alan haline getirilememiştir.
Çimlerde içki içenler, kirlilik, gürültü ve diğer olumsuz çevresel etkiler Kordon'u keyif alınamayan sıradan bir kıyı şeridine dönüştürmüştür. Daha çok restoran ve kafeteryaların hizmet verdiği Kordon'da, esnaf; tıpkı Kemeraltı'nda olduğu gibi krizin etkilerini her geçen gün ağırlaşan bir dozda hissetmektedir.
Sonuç olarak: İzmir'e kimlik kazandıran sembollerimiz Kemeraltı ve Kordon; varlarıyla - yoklarıyla, sorunları ve çözüm önerileriyle "ilgili" bir elin uzanmasını bekliyor.

Diğer Yazıları

İnşaat sektörü darboğazda...

  • Yayın Tarihi: 16/09/14 00:24
  • [javascript protected email address]
İnşaat sektörü darboğazda. Ekonomistler ve inşaat sektörünün ilgilileri, oluşan "konut balonu"nun her an patlayabileceğini değerlendiriyorlar. Yapılan konutların "satılma zorluğu", "konut balonu"nun temel nedenidir. Son bir yıl içinde konut talebi yüzde...
Devamını Oku

CHP muhalefette yorgun, iktidar olmada umutsuz

  • Yayın Tarihi: 12/09/14 00:28
  • [javascript protected email address]
Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP'nin 2010 referandumu, 2011 genel seçimleri, 30 Mart 2014 yerel seçimleri ve 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimini, yani art arda 4 seçimi kaybettikten sonra gitmek zorunda kaldığı 18. Olağanüstü Kurultay bir kez daha...
Devamını Oku

Hükümet’in hedefi: yeni Türkiye öncül ülke, güçlü ekonomi

  • Yayın Tarihi: 08/09/14 02:27
  • [javascript protected email address]
TBMM'de okunan, eleştirileri yapılan ve güvenoyu alan Davutoğlu Hükümeti'nin programının hedefi, "Yeni Türkiye", "Güçlü Ekonomi" ve "Öncül Ülke" olarak ifade edilmiştir. Bu programı aslında, AK Parti hükümetlerinin bugüne kadar ki programlarından farklı...
Devamını Oku

Boykotun gölgesinde adli yıl açılışı

  • Yayın Tarihi: 05/09/14 00:11
  • [javascript protected email address]
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Adalet Bakanı Bozdağ'ın TBB Başkanı Feyzioğlu'nun konuşmasını "protesto" ederek yeni adli yılın açılış törenine katılmamaları, fiili bir "boykot"a dönüşmüş, böylece adli yılın açılışı da "boykot"un gölgesinde...
Devamını Oku

Mahalle bakkalı can çekişiyor...

  • Yayın Tarihi: 01/09/14 02:48
  • [javascript protected email address]
Mahalle bakkalı ve pazarcı esnafı, sadece bir ticari faaliyet içinde değiller, aynı zamanda çok önemli ekonomik ve sosyal işleve sahiptirler. Hiper ve gros marketlerin yanında son yıllarda giderek sayıları artan ve mahalle aralarına apartman altlarına...
Devamını Oku
Tüm Yazıları