HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Hüseyin Aslan

Hüseyin Aslan

[javascript protected email address]

Kemeraltı can çekişiyor..

13 Kasım 2009 Cuma, 07:12:38Güncelleme: 07:12:38


Ekonomik krizin can evinden vurduğu, esnafın kan ağladığı, kepenklerin birer birer kapatıldığı, 10 bin çalışanın işinden olduğu, çekleri karşılıksız çıkan esnafın cezaevi kabusu yaşadığı, belediyenin ilgisiz kaldığı, geceleri karanlığa gömülü, korkunun kol gezdiği, her köşesi tarihten iz taşıyan 2 bin 500 yaşındaki "dünyanın en eski çarşısı" Ke-meraltı'nın bugünkü durumu; içler acısıdır.
Bayramlardan önce bayram havasını yaşadığımız, yaptığımız alışverişlerle sevdiklerimizi sevindirdiğimiz, çocukluğumuzu yaşadığımız, olgunluğumuzda ve yaşlılığımızda hayallerimizi canlandırdığımız, umudumuzu ve sevincimizi paylaştığımız, çeşitli dinlerin, uygarlıkların kucaklaştığı ve farklı dillerin konuşulduğu "Tarihi Kemeraltı Çarşısı" bugün adeta bir karanlık tünele dönüşmüştür.

SORUNLAR BİTMİYOR

Bu arada; hipermarketlerin oluşturduğu haksız rekabet ve ekonomik krizin törpülediği alışveriş isteği ile güvensizlik; esnafı önce karamsarlığa, sonra da iflasa sürüklemiştir. Yetmezmiş gibi vaatlerini yerine getirmeyen belediyeler; sorunların dile getirilmesinden rahatsız olmakta ve dernek yöneticilerine baskı uygulamaktadırlar.
Otopark sorunu, Konak Meydanı'nın bu tarihi mekanın önünde setoluştur-ması, çığırtkanlar, karanlık ve güvenlik problemi; Kemeraltı'na otobüs seferinin konulmaması; güncel sorunlardan bazılarıdır. Kemeraltı esnafı kendisine uzanacak bir el beklemektedir.

KORDON YOK OLUYOR

Aynı şekilde; İzmir'in ve Ege'nin sembollerinden ve gerdanlık gibi İzmir'i süsleyen, şiirlere, şarkılara ve filmlere konu olan Kordon'un bugünkü hali de geçmişi aratmaktadır.
Sanata, edebiyata, aşka, duyguya, sevgiye ev sahipliği yapan ve günün her saatinde gezdiğimiz, dinlendiğimiz, soluklandığımız Kordon; denizin doldurulmasından sonra o doğal halini ve mistik özelliğini kaybetmiş; doldurulan bölüm her yaştan İzmirlinin ve konukların yararlanabileceği bir sosyal alan haline getirilememiştir.
Çimlerde içki içenler, kirlilik, gürültü ve diğer olumsuz çevresel etkiler Kordon'u keyif alınamayan sıradan bir kıyı şeridine dönüştürmüştür. Daha çok restoran ve kafeteryaların hizmet verdiği Kordon'da, esnaf; tıpkı Kemeraltı'nda olduğu gibi krizin etkilerini her geçen gün ağırlaşan bir dozda hissetmektedir.
Sonuç olarak: İzmir'e kimlik kazandıran sembollerimiz Kemeraltı ve Kordon; varlarıyla - yoklarıyla, sorunları ve çözüm önerileriyle "ilgili" bir elin uzanmasını bekliyor.

Diğer Yazıları

Davutoğlu senaryosu...

  • Yayın Tarihi: 18/08/14 00:26
  • [javascript protected email address]
Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Türkiye'nin gündemi, kimin Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan olacağına kilitlendi. Kurgulanan senaryoların "ortak payda"sında Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, "Ak Parti"nin yeniden inşası" döneminde Genel...
Devamını Oku

Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı hayırlı olsun...

  • Yayın Tarihi: 15/08/14 00:44
  • [javascript protected email address]
Başbakan Erdoğan'ın ilk kez aracısız olarak doğrudan "halk oyu"yla 12. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ülkemize, ulusumuza ve demokrasimize hayırlı olmasını diliyorum. 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları medyada, kamuoyunda çeşitli yönleriyle...
Devamını Oku

Medyadaki tekelleşme...

  • Yayın Tarihi: 11/08/14 01:05
  • [javascript protected email address]
24 Temmuz'da bu yıl, basından sansürün kaldırılışının 106. yıldönümü ve aynı zamanda, "Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü" olması nedeniyle, basın meslek örgütlerince etkinlikler düzenlendi. Basının ve basın çalışanlarının ekonomik, sosyal sorunlarıyla...
Devamını Oku

Binali Yıldırım : Az laf, çok iş...

  • Yayın Tarihi: 08/08/14 00:20
  • [javascript protected email address]
Ülkemizde politikacılar genel olarak, " Çok laf, az iş" değerlendirmesiyle tanımlanmaktadırlar. Bu tanımlama, bir anlamda "toplumsal algı"ya da dönüşmüştür. Ancak; denilebilir ki, bunun istisnası Eski Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı, Başbakan...
Devamını Oku

Gençlere yatırım yapmıyoruz...

  • Yayın Tarihi: 04/08/14 03:18
  • [javascript protected email address]
Toplumun geleceği genç nüfusun eğitimine, istihdamdaki payına ve üretime yaptığı katkıya bağlı olarak şekillenmektedir. Bilgi Üniversitesi'nin araştırmasına göre, nüfusumuzun yüzde 16.6'sını oluşturan 15-24 yaş arası 12.5 milyon gencin yüzde 70'i eğitim...
Devamını Oku
Tüm Yazıları