HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Hüseyin Aslan

Hüseyin Aslan

[javascript protected email address]

Kemeraltı can çekişiyor..

13 Kasım 2009 Cuma, 07:12:38Güncelleme: 07:12:38


Ekonomik krizin can evinden vurduğu, esnafın kan ağladığı, kepenklerin birer birer kapatıldığı, 10 bin çalışanın işinden olduğu, çekleri karşılıksız çıkan esnafın cezaevi kabusu yaşadığı, belediyenin ilgisiz kaldığı, geceleri karanlığa gömülü, korkunun kol gezdiği, her köşesi tarihten iz taşıyan 2 bin 500 yaşındaki "dünyanın en eski çarşısı" Ke-meraltı'nın bugünkü durumu; içler acısıdır.
Bayramlardan önce bayram havasını yaşadığımız, yaptığımız alışverişlerle sevdiklerimizi sevindirdiğimiz, çocukluğumuzu yaşadığımız, olgunluğumuzda ve yaşlılığımızda hayallerimizi canlandırdığımız, umudumuzu ve sevincimizi paylaştığımız, çeşitli dinlerin, uygarlıkların kucaklaştığı ve farklı dillerin konuşulduğu "Tarihi Kemeraltı Çarşısı" bugün adeta bir karanlık tünele dönüşmüştür.

SORUNLAR BİTMİYOR

Bu arada; hipermarketlerin oluşturduğu haksız rekabet ve ekonomik krizin törpülediği alışveriş isteği ile güvensizlik; esnafı önce karamsarlığa, sonra da iflasa sürüklemiştir. Yetmezmiş gibi vaatlerini yerine getirmeyen belediyeler; sorunların dile getirilmesinden rahatsız olmakta ve dernek yöneticilerine baskı uygulamaktadırlar.
Otopark sorunu, Konak Meydanı'nın bu tarihi mekanın önünde setoluştur-ması, çığırtkanlar, karanlık ve güvenlik problemi; Kemeraltı'na otobüs seferinin konulmaması; güncel sorunlardan bazılarıdır. Kemeraltı esnafı kendisine uzanacak bir el beklemektedir.

KORDON YOK OLUYOR

Aynı şekilde; İzmir'in ve Ege'nin sembollerinden ve gerdanlık gibi İzmir'i süsleyen, şiirlere, şarkılara ve filmlere konu olan Kordon'un bugünkü hali de geçmişi aratmaktadır.
Sanata, edebiyata, aşka, duyguya, sevgiye ev sahipliği yapan ve günün her saatinde gezdiğimiz, dinlendiğimiz, soluklandığımız Kordon; denizin doldurulmasından sonra o doğal halini ve mistik özelliğini kaybetmiş; doldurulan bölüm her yaştan İzmirlinin ve konukların yararlanabileceği bir sosyal alan haline getirilememiştir.
Çimlerde içki içenler, kirlilik, gürültü ve diğer olumsuz çevresel etkiler Kordon'u keyif alınamayan sıradan bir kıyı şeridine dönüştürmüştür. Daha çok restoran ve kafeteryaların hizmet verdiği Kordon'da, esnaf; tıpkı Kemeraltı'nda olduğu gibi krizin etkilerini her geçen gün ağırlaşan bir dozda hissetmektedir.
Sonuç olarak: İzmir'e kimlik kazandıran sembollerimiz Kemeraltı ve Kordon; varlarıyla - yoklarıyla, sorunları ve çözüm önerileriyle "ilgili" bir elin uzanmasını bekliyor.

Diğer Yazıları

Mahalle bakkalı can çekişiyor...

  • Yayın Tarihi: 01/09/14 02:48
  • [javascript protected email address]
Mahalle bakkalı ve pazarcı esnafı, sadece bir ticari faaliyet içinde değiller, aynı zamanda çok önemli ekonomik ve sosyal işleve sahiptirler. Hiper ve gros marketlerin yanında son yıllarda giderek sayıları artan ve mahalle aralarına apartman altlarına...
Devamını Oku

Şiddet gören kadınlara Avrupa zırhı

  • Yayın Tarihi: 29/08/14 00:12
  • [javascript protected email address]
Şiddet gören kadınları "koruma" altına alan ve Avrupa'daki en önemli hukuki düzenleme olarak değerlendirilen "İstanbul sözleşmesi", 1 Ağustos Cuma günü yürürlüğe girdi. Türkiye, 2011'de Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında İstanbul'da imzaya...
Devamını Oku

Gıdadaki enflasyon, dayanılmaz boyutta...

  • Yayın Tarihi: 25/08/14 00:25
  • [javascript protected email address]
İnsan onuruna yaraşır bir yaşam için yapılması gereken "en az harcama tutarı", "açlık ve yoksulluk sınırı" ile açıklanmaktadır. "Açlık ve yoksulluk sınırı" araştırması, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat...
Devamını Oku

Halk CHP’den ne bekliyor?

  • Yayın Tarihi: 22/08/14 00:20
  • [javascript protected email address]
CHP'nin Cumhurbaşkanlığı seçimindeki "stratejik hata"sı ve bunun sonucunda uğradığı başarısızlık, 5-6 Eylül'de yapılacak 18'inci olağanüstü Kurultay'da parti içi hesaplaşmayı gündeme getirdi. İlk aşamada olağanüstü kurultayda, seçim öngörülmüyordu. Ancak...
Devamını Oku

Davutoğlu senaryosu...

  • Yayın Tarihi: 18/08/14 00:26
  • [javascript protected email address]
Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Türkiye'nin gündemi, kimin Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan olacağına kilitlendi. Kurgulanan senaryoların "ortak payda"sında Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, "Ak Parti"nin yeniden inşası" döneminde Genel...
Devamını Oku
Tüm Yazıları