HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 11:00'den itibaren güncellenmektedir.
Hüseyin Aslan

Hüseyin Aslan

[javascript protected email address]

Kemeraltı can çekişiyor..

13 Kasım 2009 Cuma, 07:12:38Güncelleme: 07:12:38


Ekonomik krizin can evinden vurduğu, esnafın kan ağladığı, kepenklerin birer birer kapatıldığı, 10 bin çalışanın işinden olduğu, çekleri karşılıksız çıkan esnafın cezaevi kabusu yaşadığı, belediyenin ilgisiz kaldığı, geceleri karanlığa gömülü, korkunun kol gezdiği, her köşesi tarihten iz taşıyan 2 bin 500 yaşındaki "dünyanın en eski çarşısı" Ke-meraltı'nın bugünkü durumu; içler acısıdır.
Bayramlardan önce bayram havasını yaşadığımız, yaptığımız alışverişlerle sevdiklerimizi sevindirdiğimiz, çocukluğumuzu yaşadığımız, olgunluğumuzda ve yaşlılığımızda hayallerimizi canlandırdığımız, umudumuzu ve sevincimizi paylaştığımız, çeşitli dinlerin, uygarlıkların kucaklaştığı ve farklı dillerin konuşulduğu "Tarihi Kemeraltı Çarşısı" bugün adeta bir karanlık tünele dönüşmüştür.

SORUNLAR BİTMİYOR

Bu arada; hipermarketlerin oluşturduğu haksız rekabet ve ekonomik krizin törpülediği alışveriş isteği ile güvensizlik; esnafı önce karamsarlığa, sonra da iflasa sürüklemiştir. Yetmezmiş gibi vaatlerini yerine getirmeyen belediyeler; sorunların dile getirilmesinden rahatsız olmakta ve dernek yöneticilerine baskı uygulamaktadırlar.
Otopark sorunu, Konak Meydanı'nın bu tarihi mekanın önünde setoluştur-ması, çığırtkanlar, karanlık ve güvenlik problemi; Kemeraltı'na otobüs seferinin konulmaması; güncel sorunlardan bazılarıdır. Kemeraltı esnafı kendisine uzanacak bir el beklemektedir.

KORDON YOK OLUYOR

Aynı şekilde; İzmir'in ve Ege'nin sembollerinden ve gerdanlık gibi İzmir'i süsleyen, şiirlere, şarkılara ve filmlere konu olan Kordon'un bugünkü hali de geçmişi aratmaktadır.
Sanata, edebiyata, aşka, duyguya, sevgiye ev sahipliği yapan ve günün her saatinde gezdiğimiz, dinlendiğimiz, soluklandığımız Kordon; denizin doldurulmasından sonra o doğal halini ve mistik özelliğini kaybetmiş; doldurulan bölüm her yaştan İzmirlinin ve konukların yararlanabileceği bir sosyal alan haline getirilememiştir.
Çimlerde içki içenler, kirlilik, gürültü ve diğer olumsuz çevresel etkiler Kordon'u keyif alınamayan sıradan bir kıyı şeridine dönüştürmüştür. Daha çok restoran ve kafeteryaların hizmet verdiği Kordon'da, esnaf; tıpkı Kemeraltı'nda olduğu gibi krizin etkilerini her geçen gün ağırlaşan bir dozda hissetmektedir.
Sonuç olarak: İzmir'e kimlik kazandıran sembollerimiz Kemeraltı ve Kordon; varlarıyla - yoklarıyla, sorunları ve çözüm önerileriyle "ilgili" bir elin uzanmasını bekliyor.

Diğer Yazıları

Ekonominin dış görünümü kırılgan

  • Yayın Tarihi: 22/04/14 14:09
  • [javascript protected email address]
Ekonominin dış görünümü kırılgandır. Ekonomi için güncel ihtiyaç, istikrar, güven, itibar, yargı bağımsızlığı ve demokrasi alanlarındaki gelişmelerdir. Avrupa Birliği'nin ilerleme raporlarında Türkiye'ye ilişkin eleştirilerin 'ağırlık merkezi'ni ifade...
Devamını Oku

Muhalefet proje üretmiyor

  • Yayın Tarihi: 18/04/14 14:05
  • [javascript protected email address]
Türkiye'de iktidar değil; muhalefet problemi var. Sorun muhalefetin ortaya alternatif proje koyamamasıdır. Son iki yıllık büyüme ortalamaları ile AK Parti'nin yerel ve genel seçimlerde aldığı 'oy' oranı; ekonomik büyüme ile iktidar partisinin aldığı...
Devamını Oku

Umudumuz Anayasa Mahkemesi

  • Yayın Tarihi: 15/04/14 13:27
  • [javascript protected email address]
Anayasa Mahkemesi, yeni yapısı, 'Bireysel Başvuru Hakkı'nın işlerlik kazanmasında verdiği "içtihat" niteliğindeki kararlar ve 'kanunların Anayasa'ya uygunluk denetimi' aşamasındaki kararlarıyla, demokrasinin güvencesi olduğunu göstermiştir. Anayasa...
Devamını Oku

Demokrasiye saldırı

  • Yayın Tarihi: 11/04/14 12:20
  • [javascript protected email address]
Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyorum. Kılıçdaroğlu'na da "geçmiş olsun" dileklerimi sunuyorum. Kılıçdaroğlu'na yapılan yumruklu saldırı; kimin tarafından ve...
Devamını Oku

CHP başarılı mı, değil mi?

  • Yayın Tarihi: 08/04/14 12:19
  • [javascript protected email address]
30 Mart yerel seçimler nedeniyle ara verdiğim yazılarıma bugün yeniden başlamaktan mutluyum. Hepinize sevgiyle "merhaba" diyorum. 30 Mart yerel seçim sonuçlarını her türlü ön yargıdan ve duygusallıktan arınarak, parti aidiyetini bir tarafa bırakarak,...
Devamını Oku
Tüm Yazıları