HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Hüseyin Aslan

Hüseyin Aslan

[javascript protected email address]

Kemeraltı can çekişiyor..

13 Kasım 2009 Cuma, 07:12:38Güncelleme: 07:12:38


Ekonomik krizin can evinden vurduğu, esnafın kan ağladığı, kepenklerin birer birer kapatıldığı, 10 bin çalışanın işinden olduğu, çekleri karşılıksız çıkan esnafın cezaevi kabusu yaşadığı, belediyenin ilgisiz kaldığı, geceleri karanlığa gömülü, korkunun kol gezdiği, her köşesi tarihten iz taşıyan 2 bin 500 yaşındaki "dünyanın en eski çarşısı" Ke-meraltı'nın bugünkü durumu; içler acısıdır.
Bayramlardan önce bayram havasını yaşadığımız, yaptığımız alışverişlerle sevdiklerimizi sevindirdiğimiz, çocukluğumuzu yaşadığımız, olgunluğumuzda ve yaşlılığımızda hayallerimizi canlandırdığımız, umudumuzu ve sevincimizi paylaştığımız, çeşitli dinlerin, uygarlıkların kucaklaştığı ve farklı dillerin konuşulduğu "Tarihi Kemeraltı Çarşısı" bugün adeta bir karanlık tünele dönüşmüştür.

SORUNLAR BİTMİYOR

Bu arada; hipermarketlerin oluşturduğu haksız rekabet ve ekonomik krizin törpülediği alışveriş isteği ile güvensizlik; esnafı önce karamsarlığa, sonra da iflasa sürüklemiştir. Yetmezmiş gibi vaatlerini yerine getirmeyen belediyeler; sorunların dile getirilmesinden rahatsız olmakta ve dernek yöneticilerine baskı uygulamaktadırlar.
Otopark sorunu, Konak Meydanı'nın bu tarihi mekanın önünde setoluştur-ması, çığırtkanlar, karanlık ve güvenlik problemi; Kemeraltı'na otobüs seferinin konulmaması; güncel sorunlardan bazılarıdır. Kemeraltı esnafı kendisine uzanacak bir el beklemektedir.

KORDON YOK OLUYOR

Aynı şekilde; İzmir'in ve Ege'nin sembollerinden ve gerdanlık gibi İzmir'i süsleyen, şiirlere, şarkılara ve filmlere konu olan Kordon'un bugünkü hali de geçmişi aratmaktadır.
Sanata, edebiyata, aşka, duyguya, sevgiye ev sahipliği yapan ve günün her saatinde gezdiğimiz, dinlendiğimiz, soluklandığımız Kordon; denizin doldurulmasından sonra o doğal halini ve mistik özelliğini kaybetmiş; doldurulan bölüm her yaştan İzmirlinin ve konukların yararlanabileceği bir sosyal alan haline getirilememiştir.
Çimlerde içki içenler, kirlilik, gürültü ve diğer olumsuz çevresel etkiler Kordon'u keyif alınamayan sıradan bir kıyı şeridine dönüştürmüştür. Daha çok restoran ve kafeteryaların hizmet verdiği Kordon'da, esnaf; tıpkı Kemeraltı'nda olduğu gibi krizin etkilerini her geçen gün ağırlaşan bir dozda hissetmektedir.
Sonuç olarak: İzmir'e kimlik kazandıran sembollerimiz Kemeraltı ve Kordon; varlarıyla - yoklarıyla, sorunları ve çözüm önerileriyle "ilgili" bir elin uzanmasını bekliyor.

Diğer Yazıları

Gelir dağılımı ve demokrasi...

  • Yayın Tarihi: 23/01/15 00:16
  • [javascript protected email address]
Gelir dağılımı adaleti ile özgürlük alanının genişliği ve sürdürülebilir demokrasi arasında "doğru orantı" vardır. Gelir dağılımı adaletli ise özgürlüklerin de alanı geniştir; önünde engeller yoktur, demokrasi de sağlıklı ve kalitelidir. "Biri yer biri...
Devamını Oku

Sosyal güvenlikte yaşanan sorunlar

  • Yayın Tarihi: 19/01/15 01:36
  • [javascript protected email address]
Yaklaşık 20 yıldır çeşitli televizyon kanallarında hazırlayıp sunduğum yaklaşık 3 aydır da Kanal 35 televizyonunda 15 günde bir perşembe günleri hazırlayıp sunduğum 'Mercek' programının özelliği toplumu ilgilendiren konularda, kamu ve özel kesimde...
Devamını Oku

Sevmek ve güvenmek

  • Yayın Tarihi: 16/01/15 00:56
  • [javascript protected email address]
Sevmek insanlığın "mahrem" ve insanların da fiziksel ve ruhsal kimyasını şekillendiren, "duygu dünyası"nın "mantık" üzerinde değiştirici etki yapabildiği bir erdemli davranış ve "değerler bütünü"dür. Sevmek kalpler arası yolculukta paylaşmak,...
Devamını Oku

Demokrasiyi tehdit ediyor

  • Yayın Tarihi: 12/01/15 00:11
  • [javascript protected email address]
Siyasal yaşamda uzlaşma yerine kutuplaşmanın hakim olması toplumsal barış, dayanışma ve demokrasinin esenliği bakımından ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Özellikle siyasette kullanılan "ayrıştırıcı" "nefret" dili toplumu yay gibi germiş, hoşgörüyü yok...
Devamını Oku

2015’e girerken halk ne durumda?

  • Yayın Tarihi: 09/01/15 00:16
  • [javascript protected email address]
2014'ü geride bırakıp 2015'e "merhaba" derken dar ve sabit gelirli halk, acaba ne durumda, halinden memnun mu, 2015'de yaşam koşulları ve ne ölçüde değişecek? Vatandaşın işi, aşı, çocuğunun eğitimi, sosyal güvencesi ve geleceğe dönük beklentisi, bunların...
Devamını Oku
Tüm Yazıları