HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Hüseyin Aslan

Hüseyin Aslan

[javascript protected email address]

Kemeraltı can çekişiyor..

13 Kasım 2009 Cuma, 07:12:38Güncelleme: 07:12:38


Ekonomik krizin can evinden vurduğu, esnafın kan ağladığı, kepenklerin birer birer kapatıldığı, 10 bin çalışanın işinden olduğu, çekleri karşılıksız çıkan esnafın cezaevi kabusu yaşadığı, belediyenin ilgisiz kaldığı, geceleri karanlığa gömülü, korkunun kol gezdiği, her köşesi tarihten iz taşıyan 2 bin 500 yaşındaki "dünyanın en eski çarşısı" Ke-meraltı'nın bugünkü durumu; içler acısıdır.
Bayramlardan önce bayram havasını yaşadığımız, yaptığımız alışverişlerle sevdiklerimizi sevindirdiğimiz, çocukluğumuzu yaşadığımız, olgunluğumuzda ve yaşlılığımızda hayallerimizi canlandırdığımız, umudumuzu ve sevincimizi paylaştığımız, çeşitli dinlerin, uygarlıkların kucaklaştığı ve farklı dillerin konuşulduğu "Tarihi Kemeraltı Çarşısı" bugün adeta bir karanlık tünele dönüşmüştür.

SORUNLAR BİTMİYOR

Bu arada; hipermarketlerin oluşturduğu haksız rekabet ve ekonomik krizin törpülediği alışveriş isteği ile güvensizlik; esnafı önce karamsarlığa, sonra da iflasa sürüklemiştir. Yetmezmiş gibi vaatlerini yerine getirmeyen belediyeler; sorunların dile getirilmesinden rahatsız olmakta ve dernek yöneticilerine baskı uygulamaktadırlar.
Otopark sorunu, Konak Meydanı'nın bu tarihi mekanın önünde setoluştur-ması, çığırtkanlar, karanlık ve güvenlik problemi; Kemeraltı'na otobüs seferinin konulmaması; güncel sorunlardan bazılarıdır. Kemeraltı esnafı kendisine uzanacak bir el beklemektedir.

KORDON YOK OLUYOR

Aynı şekilde; İzmir'in ve Ege'nin sembollerinden ve gerdanlık gibi İzmir'i süsleyen, şiirlere, şarkılara ve filmlere konu olan Kordon'un bugünkü hali de geçmişi aratmaktadır.
Sanata, edebiyata, aşka, duyguya, sevgiye ev sahipliği yapan ve günün her saatinde gezdiğimiz, dinlendiğimiz, soluklandığımız Kordon; denizin doldurulmasından sonra o doğal halini ve mistik özelliğini kaybetmiş; doldurulan bölüm her yaştan İzmirlinin ve konukların yararlanabileceği bir sosyal alan haline getirilememiştir.
Çimlerde içki içenler, kirlilik, gürültü ve diğer olumsuz çevresel etkiler Kordon'u keyif alınamayan sıradan bir kıyı şeridine dönüştürmüştür. Daha çok restoran ve kafeteryaların hizmet verdiği Kordon'da, esnaf; tıpkı Kemeraltı'nda olduğu gibi krizin etkilerini her geçen gün ağırlaşan bir dozda hissetmektedir.
Sonuç olarak: İzmir'e kimlik kazandıran sembollerimiz Kemeraltı ve Kordon; varlarıyla - yoklarıyla, sorunları ve çözüm önerileriyle "ilgili" bir elin uzanmasını bekliyor.

Diğer Yazıları

Cumhuriyet: Modern yaşam

  • Yayın Tarihi: 31/10/14 00:23
  • [javascript protected email address]
Atatürk'ün," En büyük eserimdir. Cumhuriyeti biz kurduk sizler koruyup yaşatacaksınız" diyerek ulusumuza ve gençliğe emanet ettiği Cumhuriyet'in 91'nci yaşı, resmi törenlerin yanında halk tarafından da kutlandı. Caddelerde, meydanlarda toplanan...
Devamını Oku

CHP kazanmak istiyorsa

  • Yayın Tarihi: 27/10/14 00:43
  • [javascript protected email address]
Her yönetim şeklinde bir iktidar var, ancak iktidarı denetleyecek, halkın sorunlarına sahip çıkacak, topluma umut verecek ve değişime öncülük yapacak muhalefet, özellikle de anamuhalefet sadece demokrasilerde var. Bu nedenle demokrasinin kalitesini...
Devamını Oku

İşsizlik Fonu amacına uygun kullanılmıyor

  • Yayın Tarihi: 24/10/14 00:10
  • [javascript protected email address]
İşsizlik Fonu'nda biriken paranın gerek başka alanlara kaydırılması ve gerekse uygulamadaki "katı kural"lar nedeniyle işçiler lehine kullanılmadığı değerlendirilmektedir. Mart 2002'den bu yana, 12,5 yılda 5 milyon işsize 7.1 milyar lira "işsizlik parası"...
Devamını Oku

En çok iş kaybı inşaatta...

  • Yayın Tarihi: 20/10/14 00:48
  • [javascript protected email address]
Büyüme düşüyor, işsizlik artıyor. Bu arada en çok iş kaybı sanayide ve inşaatta meydana geliyor. Ekonomideki küçülme, yatırımlardaki azalma, enflasyondaki artış ve işsizlikteki tırmanış; ekonomideki hastalık işareti olmanın yanında, toplumsal ve siyasal...
Devamını Oku

Kamu düzeni yoksa demokrasi de olmaz...

  • Yayın Tarihi: 17/10/14 00:47
  • [javascript protected email address]
Kamu düzeni yoksa demokrasi de, özgürlükler de olmaz. Kürt siyasi hareketinin Kobani'deki Işid katliamını "bahane" ederek halkı sokağa çağırması sonucu bölücü terör örgütü PKK'nın Doğu ve Güneydoğu'daki il ve ilçelerimizi yakıp-yıkması, katliama...
Devamını Oku
Tüm Yazıları