HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Hüseyin Aslan

Hüseyin Aslan

[javascript protected email address]

Kemeraltı can çekişiyor..

13 Kasım 2009 Cuma, 07:12:38Güncelleme: 07:12:38


Ekonomik krizin can evinden vurduğu, esnafın kan ağladığı, kepenklerin birer birer kapatıldığı, 10 bin çalışanın işinden olduğu, çekleri karşılıksız çıkan esnafın cezaevi kabusu yaşadığı, belediyenin ilgisiz kaldığı, geceleri karanlığa gömülü, korkunun kol gezdiği, her köşesi tarihten iz taşıyan 2 bin 500 yaşındaki "dünyanın en eski çarşısı" Ke-meraltı'nın bugünkü durumu; içler acısıdır.
Bayramlardan önce bayram havasını yaşadığımız, yaptığımız alışverişlerle sevdiklerimizi sevindirdiğimiz, çocukluğumuzu yaşadığımız, olgunluğumuzda ve yaşlılığımızda hayallerimizi canlandırdığımız, umudumuzu ve sevincimizi paylaştığımız, çeşitli dinlerin, uygarlıkların kucaklaştığı ve farklı dillerin konuşulduğu "Tarihi Kemeraltı Çarşısı" bugün adeta bir karanlık tünele dönüşmüştür.

SORUNLAR BİTMİYOR

Bu arada; hipermarketlerin oluşturduğu haksız rekabet ve ekonomik krizin törpülediği alışveriş isteği ile güvensizlik; esnafı önce karamsarlığa, sonra da iflasa sürüklemiştir. Yetmezmiş gibi vaatlerini yerine getirmeyen belediyeler; sorunların dile getirilmesinden rahatsız olmakta ve dernek yöneticilerine baskı uygulamaktadırlar.
Otopark sorunu, Konak Meydanı'nın bu tarihi mekanın önünde setoluştur-ması, çığırtkanlar, karanlık ve güvenlik problemi; Kemeraltı'na otobüs seferinin konulmaması; güncel sorunlardan bazılarıdır. Kemeraltı esnafı kendisine uzanacak bir el beklemektedir.

KORDON YOK OLUYOR

Aynı şekilde; İzmir'in ve Ege'nin sembollerinden ve gerdanlık gibi İzmir'i süsleyen, şiirlere, şarkılara ve filmlere konu olan Kordon'un bugünkü hali de geçmişi aratmaktadır.
Sanata, edebiyata, aşka, duyguya, sevgiye ev sahipliği yapan ve günün her saatinde gezdiğimiz, dinlendiğimiz, soluklandığımız Kordon; denizin doldurulmasından sonra o doğal halini ve mistik özelliğini kaybetmiş; doldurulan bölüm her yaştan İzmirlinin ve konukların yararlanabileceği bir sosyal alan haline getirilememiştir.
Çimlerde içki içenler, kirlilik, gürültü ve diğer olumsuz çevresel etkiler Kordon'u keyif alınamayan sıradan bir kıyı şeridine dönüştürmüştür. Daha çok restoran ve kafeteryaların hizmet verdiği Kordon'da, esnaf; tıpkı Kemeraltı'nda olduğu gibi krizin etkilerini her geçen gün ağırlaşan bir dozda hissetmektedir.
Sonuç olarak: İzmir'e kimlik kazandıran sembollerimiz Kemeraltı ve Kordon; varlarıyla - yoklarıyla, sorunları ve çözüm önerileriyle "ilgili" bir elin uzanmasını bekliyor.

Diğer Yazıları

Öğretmenler evsiz ve borçlu

  • Yayın Tarihi: 24/11/14 00:26
  • [javascript protected email address]
24 Kasım, Atatürk'e "Baş Öğretmen" unvanının verilmesi dolayısıyla her yıl "Öğretmenler Günü" olarak kutlanmaktadır. 24 Kasım 2014'de, Cumhuriyet'in öğretmeninin mutluluğunu engelleyen pek çok ekonomik, sosyal, ailevi ve psikolojik nedenler olduğu...
Devamını Oku

Ekonomi yavaşlıyor işsizlik artıyor

  • Yayın Tarihi: 21/11/14 01:02
  • [javascript protected email address]
İşsizlik ekonomik problem olmanın yanında çok önemli bir sosyal sorundur. Diyebiliriz ki işsizlik her türlü olumsuzluğun, kötülüğün ve toplumsal doku bozukluğunun temel nedenidir. Bu sebeple tüm hükümetlerin en önemli gündem maddesi, işsizlikle etkili...
Devamını Oku

İzmir, sağlık serbest bölgesi ilan edilmeli

  • Yayın Tarihi: 17/11/14 05:19
  • [javascript protected email address]
Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı "Güçlü ve Dengeli Büyüme İçin Yapısal Dönüşüm" programında "Sağlık Turizminin Geliştirilmesi" başlıklı bölüm dikkat çekmektedir. Bilindiği gibi İzmir "termal turizmi" bakımından büyük bir potansiyele sahiptir. Ege-Koop...
Devamını Oku

Kiralık işçilik emek sömürüsüdür

  • Yayın Tarihi: 14/11/14 01:18
  • [javascript protected email address]
Hükümet'in açıkladığı 2015 yılı programında çalışma yaşamı açısından "sakınca"ları bünyesinde barındıran ve "kiralık işçilik" olarak da bilinen "geçici iş ilişkisi" konusuna da yer verildi. Sözcükleri eğip bükmeden söylemek gerekirse, "kiralık işçilik",...
Devamını Oku

Mutfak enflasyonu yüzde 12.56

  • Yayın Tarihi: 10/11/14 00:35
  • [javascript protected email address]
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) açıkladığı verilere göre, ekim ayında enflasyon yüzde 1.90 artışla dokuz ayın en yüksek düzeyine ulaştı ve ekimden ekime yıllık enflasyon da yüzde 8.96 olarak gerçekleşti. Ancak gıda ve alkolsüz içki fiyatlarındaki...
Devamını Oku
Tüm Yazıları