HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Hüseyin Aslan

Hüseyin Aslan

[javascript protected email address]

Kemeraltı can çekişiyor..

13 Kasım 2009 Cuma, 07:12:38Güncelleme: 07:12:38


Ekonomik krizin can evinden vurduğu, esnafın kan ağladığı, kepenklerin birer birer kapatıldığı, 10 bin çalışanın işinden olduğu, çekleri karşılıksız çıkan esnafın cezaevi kabusu yaşadığı, belediyenin ilgisiz kaldığı, geceleri karanlığa gömülü, korkunun kol gezdiği, her köşesi tarihten iz taşıyan 2 bin 500 yaşındaki "dünyanın en eski çarşısı" Ke-meraltı'nın bugünkü durumu; içler acısıdır.
Bayramlardan önce bayram havasını yaşadığımız, yaptığımız alışverişlerle sevdiklerimizi sevindirdiğimiz, çocukluğumuzu yaşadığımız, olgunluğumuzda ve yaşlılığımızda hayallerimizi canlandırdığımız, umudumuzu ve sevincimizi paylaştığımız, çeşitli dinlerin, uygarlıkların kucaklaştığı ve farklı dillerin konuşulduğu "Tarihi Kemeraltı Çarşısı" bugün adeta bir karanlık tünele dönüşmüştür.

SORUNLAR BİTMİYOR

Bu arada; hipermarketlerin oluşturduğu haksız rekabet ve ekonomik krizin törpülediği alışveriş isteği ile güvensizlik; esnafı önce karamsarlığa, sonra da iflasa sürüklemiştir. Yetmezmiş gibi vaatlerini yerine getirmeyen belediyeler; sorunların dile getirilmesinden rahatsız olmakta ve dernek yöneticilerine baskı uygulamaktadırlar.
Otopark sorunu, Konak Meydanı'nın bu tarihi mekanın önünde setoluştur-ması, çığırtkanlar, karanlık ve güvenlik problemi; Kemeraltı'na otobüs seferinin konulmaması; güncel sorunlardan bazılarıdır. Kemeraltı esnafı kendisine uzanacak bir el beklemektedir.

KORDON YOK OLUYOR

Aynı şekilde; İzmir'in ve Ege'nin sembollerinden ve gerdanlık gibi İzmir'i süsleyen, şiirlere, şarkılara ve filmlere konu olan Kordon'un bugünkü hali de geçmişi aratmaktadır.
Sanata, edebiyata, aşka, duyguya, sevgiye ev sahipliği yapan ve günün her saatinde gezdiğimiz, dinlendiğimiz, soluklandığımız Kordon; denizin doldurulmasından sonra o doğal halini ve mistik özelliğini kaybetmiş; doldurulan bölüm her yaştan İzmirlinin ve konukların yararlanabileceği bir sosyal alan haline getirilememiştir.
Çimlerde içki içenler, kirlilik, gürültü ve diğer olumsuz çevresel etkiler Kordon'u keyif alınamayan sıradan bir kıyı şeridine dönüştürmüştür. Daha çok restoran ve kafeteryaların hizmet verdiği Kordon'da, esnaf; tıpkı Kemeraltı'nda olduğu gibi krizin etkilerini her geçen gün ağırlaşan bir dozda hissetmektedir.
Sonuç olarak: İzmir'e kimlik kazandıran sembollerimiz Kemeraltı ve Kordon; varlarıyla - yoklarıyla, sorunları ve çözüm önerileriyle "ilgili" bir elin uzanmasını bekliyor.

Diğer Yazıları

Ekonomik göstergeler olumsuz sinyal veriyor

  • Yayın Tarihi: 19/12/14 00:31
  • [javascript protected email address]
Küresel ekonomide yaşanan olumsuzlukların etkisiyle son aylarda, ekonomik göstergeler olumsuz sinyaller vermektedir. İşsizliğin ve enflasyonun çift haneli duruma gelmesi, her beş gençten birinin işsiz olması, özel sektör yatırımlarının azalması,...
Devamını Oku

Siyasette kadının adı yok

  • Yayın Tarihi: 16/12/14 01:25
  • [javascript protected email address]
5 Aralık, "Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı" verilişinin 80'inci yıldönümüydü. Atatürk devrimlerinin bu arada "hukuk devrimi"nin temel hedeflerinden biri de kadının toplumda ve siyasal yaşamda hak ettiği yeri almasıydı. 1926'da kabul edilen "Medeni...
Devamını Oku

Demokrasi ve şeffaflık ihtiyacı

  • Yayın Tarihi: 12/12/14 00:48
  • [javascript protected email address]
Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, düşünce ve ifade özgürlüğü, kuvvetler ayrılığı ve kamu yönetiminde şeffaflık, demokrasinin "doku"sunu, "hücre"lerini oluşturmaktadır. Demokrasi'nin "doku"sunda, "hücre"lerinde meydana gelen bir hastalık, toplumun...
Devamını Oku

Esnaf can çekişiyor

  • Yayın Tarihi: 08/12/14 00:46
  • [javascript protected email address]
Esnaf toplumu ayakta tutan temel dayanak olmanın yanında huzurun ve "sosyal dayanışma"nın da sigortası işlevini görmektedir. Geleneksel "bakkal amca" ise "mahalle kültürü"nün oluşmasında önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle ekonominin hangi yönde yol...
Devamını Oku

Seçim barajının fitili ateşlendi

  • Yayın Tarihi: 05/12/14 00:26
  • [javascript protected email address]
Son 4-5 günde, ülkemizde sosyal ve siyasal gündem hızla değişmiş, olaylar, farklı mecralarda yeni gelişmelere zemin hazırlamıştır. Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, seçime 7 ay gibi kısa bir süre kala, bireysel başvurulara dayanarak yüzde 10'luk seçim...
Devamını Oku
Tüm Yazıları