HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Hüseyin Aslan

Hüseyin Aslan

[javascript protected email address]

Kemeraltı can çekişiyor..

13 Kasım 2009 Cuma, 07:12:38Güncelleme: 07:12:38


Ekonomik krizin can evinden vurduğu, esnafın kan ağladığı, kepenklerin birer birer kapatıldığı, 10 bin çalışanın işinden olduğu, çekleri karşılıksız çıkan esnafın cezaevi kabusu yaşadığı, belediyenin ilgisiz kaldığı, geceleri karanlığa gömülü, korkunun kol gezdiği, her köşesi tarihten iz taşıyan 2 bin 500 yaşındaki "dünyanın en eski çarşısı" Ke-meraltı'nın bugünkü durumu; içler acısıdır.
Bayramlardan önce bayram havasını yaşadığımız, yaptığımız alışverişlerle sevdiklerimizi sevindirdiğimiz, çocukluğumuzu yaşadığımız, olgunluğumuzda ve yaşlılığımızda hayallerimizi canlandırdığımız, umudumuzu ve sevincimizi paylaştığımız, çeşitli dinlerin, uygarlıkların kucaklaştığı ve farklı dillerin konuşulduğu "Tarihi Kemeraltı Çarşısı" bugün adeta bir karanlık tünele dönüşmüştür.

SORUNLAR BİTMİYOR

Bu arada; hipermarketlerin oluşturduğu haksız rekabet ve ekonomik krizin törpülediği alışveriş isteği ile güvensizlik; esnafı önce karamsarlığa, sonra da iflasa sürüklemiştir. Yetmezmiş gibi vaatlerini yerine getirmeyen belediyeler; sorunların dile getirilmesinden rahatsız olmakta ve dernek yöneticilerine baskı uygulamaktadırlar.
Otopark sorunu, Konak Meydanı'nın bu tarihi mekanın önünde setoluştur-ması, çığırtkanlar, karanlık ve güvenlik problemi; Kemeraltı'na otobüs seferinin konulmaması; güncel sorunlardan bazılarıdır. Kemeraltı esnafı kendisine uzanacak bir el beklemektedir.

KORDON YOK OLUYOR

Aynı şekilde; İzmir'in ve Ege'nin sembollerinden ve gerdanlık gibi İzmir'i süsleyen, şiirlere, şarkılara ve filmlere konu olan Kordon'un bugünkü hali de geçmişi aratmaktadır.
Sanata, edebiyata, aşka, duyguya, sevgiye ev sahipliği yapan ve günün her saatinde gezdiğimiz, dinlendiğimiz, soluklandığımız Kordon; denizin doldurulmasından sonra o doğal halini ve mistik özelliğini kaybetmiş; doldurulan bölüm her yaştan İzmirlinin ve konukların yararlanabileceği bir sosyal alan haline getirilememiştir.
Çimlerde içki içenler, kirlilik, gürültü ve diğer olumsuz çevresel etkiler Kordon'u keyif alınamayan sıradan bir kıyı şeridine dönüştürmüştür. Daha çok restoran ve kafeteryaların hizmet verdiği Kordon'da, esnaf; tıpkı Kemeraltı'nda olduğu gibi krizin etkilerini her geçen gün ağırlaşan bir dozda hissetmektedir.
Sonuç olarak: İzmir'e kimlik kazandıran sembollerimiz Kemeraltı ve Kordon; varlarıyla - yoklarıyla, sorunları ve çözüm önerileriyle "ilgili" bir elin uzanmasını bekliyor.

Diğer Yazıları

Barış ve sevgi dili...

  • Yayın Tarihi: 21/07/14 01:09
  • [javascript protected email address]
Barış ve sevgi toplumu bir arada tutmanın, huzurun ve mutluluğun hazırlayıcısı ve sigortası, "nefret" kültürüne karşı da hoşgörünün ve demokrasi kültürünün güvencesidir. Bu nedenle kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı, saldırgan, kindar "siyaset dili"nden uzak...
Devamını Oku

Zeytinlikleri imara açmak cinayettir...

  • Yayın Tarihi: 18/07/14 03:08
  • [javascript protected email address]
Milattan önce altı binli yıllarda Anadolu'da başlayan zeytincilik şimdi ülkemizde yaklaşık 500 bin ailenin geçim kaynağı ve işlenen tarım alanlarının da yüzde 3.5'unu oluşturmaktadır. Bu nedenle zeytincilik doğrudan ve dolaylı olarak 10 milyon kişinin...
Devamını Oku

Enflasyon ve faiz talimatla düşmüyor...

  • Yayın Tarihi: 14/07/14 13:29
  • [javascript protected email address]
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Haziran'da enflasyonun önemli ölçüde aşağıya ineceğini" söyleyerek, bu öngörüsünü Başbakan Erdoğan'ın da istediği "faiz indirimi"ne "gerekçe" olarak sunmuştu. Oysa Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) Haziran ayı...
Devamını Oku

Kadına şiddet, toplumun sorunu...

  • Yayın Tarihi: 11/07/14 13:44
  • [javascript protected email address]
Her gün gazete sayfalarında okuduğumuz, televizyon ekranlarında izlediğimiz kadına yönelik "erkek odaklı" şiddet ve katliamlar, sadece kadınların değil toplumun, yani hepimizin sorunudur. Türkiye'de kadının "korkusuzca yaşama hakkı" güvencede değilse,...
Devamını Oku

Sosyal koruma harcamalarında ne durumdayız?

  • Yayın Tarihi: 07/07/14 15:42
  • [javascript protected email address]
Anayasamız Türkiye Cumhuriyeti'ni "sosyal devlet" olarak tanımlamakta ve "sosyal koruma" görevini vermektedir. "Sosyal koruma" görevini yerine getirmekle yükümlü olan devletin hedef kitlesi; yaşlılar, engelliler, işsizler, yoksullar ve diğer dezavantajlı...
Devamını Oku
Tüm Yazıları