HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Hüseyin Aslan

Hüseyin Aslan

[javascript protected email address]

İşsizlik, yoksulluk; İnsan hakları ihlali..

07 Haziran 2010 Pazartesi, 04:55:57Güncelleme: 04:55:57


Türkiye'nin en temel sorunu; işsizlik ve yoksulluktur. İşsizlik; acıdır, yoksulluktur, çaresizliktir ve umutsuzluktur. İşsizliğin olduğu yerde üretimsizlik, yatırımsızlık ve dışa bağımlılık vardır. Türk-İş'in rakamlarına göre gerçek işsiz sayısı 6 milyon 334 bin, gençlerdeki işsizlik oranı ise yüzde 28'dir. Her evde bir genç işsizdir; her 10 üniversite mezunundan 6'sı da işsizler ordusuna katılmıştır.
Kaldı ki; geçici ve taşeron işçi de aslında işsiz sayılır. Son 7yılda, AK Parti iktidarında kamuda çalışan taşeron işçi sayısı 2 milyonu aşmıştır. Bunun anlamı; 2 milyon kişinin iş güvencesi, kıdem tazminatı ve toplu sözleşme hakkı yoktur. Bunlar; yaşam boyu asgari ücrete mahkûm olarak ve her an işten atılmak korkusu ve endişesiyle kalitesiz bir hayat sürdürmeye mecbur edilmişlerdir.

BM SÖZLEŞMESİ

İşsizlik veyoksulluk; hükümetlerin çözmesi gereken birekonomik vesosyal problem olmanın yanında; insan hakları boyutuyla da dikkat çeken önemli bir demokrasi sorunudur.
BM Sosyal Haklar Sözleşmesi'nin 6. maddesi, "Herkesin yaşamını sürdürebilmesi için serbestçe seçtiği bir işte çalışma hakkı vardır. Devletler, bu hakkı korumak ve gerçekleşmesi için gereken önlemleri almakla yükümlüdür..." hükmünü getirmiştir.
Ayrıca; Türkiye'nin de taraf olduğu Avrupa Sosyal Şartı, "Çalışma hakkının kullanılmasında devletlere sorumluluk yükleyerek sürdürülebilir bir istihdam ortamının hazırlanmasını" öngörmektedir.
İşsizlik ve bunun doğal sonucu olan yoksulluk;el ele yürüyen ikiz kardeş gibidirler.
İşsizlik ve yoksulluk; insanların doğuştan sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerden yararlanmasına, onurlu bir yaşam sürdürmesine en büyük engeldir.

ÖZGÜRLÜĞÜ KULLANAMAMAK

Yeterli ve sağlıklı beslenmek, insanca yaşayacağı bir konuta sahip olmak, mülkiyet hakkı ile seyahat özgürlüğünü kullanmak; insan haklarının özünü meydana getirmektedir. Kişinin sosyal güvencesi ve devamlı çalışabileceği bir işi yoksa ne mülkiyet hakkını, ne seyahat özgürlüğünü, ne de sağlıklı beslenme ve yaşama hakkını kullanabilir. Bu nedenle, işsizlik ve yoksulluk; en büyük insan hakları ihlalidir. İşsizlik ve yoksulluk; ancak, sosyal devletin uygulayacağı "sosyal politikalarla" ülke gündeminden düşürülebilir.
Sosyal devlet olmanın alfabesi; işsize iş, aşı olmayana aş, evsize ev vermek ve herkese sosyal güvenlik ortamı hazırlamaktadır. Sonuç olarak: İşsizlik ve yoksulluk; el ele yürüyen insan hakları ihlalidir.

Diğer Yazıları

Öğretmenler evsiz ve borçlu

  • Yayın Tarihi: 24/11/14 00:26
  • [javascript protected email address]
24 Kasım, Atatürk'e "Baş Öğretmen" unvanının verilmesi dolayısıyla her yıl "Öğretmenler Günü" olarak kutlanmaktadır. 24 Kasım 2014'de, Cumhuriyet'in öğretmeninin mutluluğunu engelleyen pek çok ekonomik, sosyal, ailevi ve psikolojik nedenler olduğu...
Devamını Oku

Ekonomi yavaşlıyor işsizlik artıyor

  • Yayın Tarihi: 21/11/14 01:02
  • [javascript protected email address]
İşsizlik ekonomik problem olmanın yanında çok önemli bir sosyal sorundur. Diyebiliriz ki işsizlik her türlü olumsuzluğun, kötülüğün ve toplumsal doku bozukluğunun temel nedenidir. Bu sebeple tüm hükümetlerin en önemli gündem maddesi, işsizlikle etkili...
Devamını Oku

İzmir, sağlık serbest bölgesi ilan edilmeli

  • Yayın Tarihi: 17/11/14 05:19
  • [javascript protected email address]
Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı "Güçlü ve Dengeli Büyüme İçin Yapısal Dönüşüm" programında "Sağlık Turizminin Geliştirilmesi" başlıklı bölüm dikkat çekmektedir. Bilindiği gibi İzmir "termal turizmi" bakımından büyük bir potansiyele sahiptir. Ege-Koop...
Devamını Oku

Kiralık işçilik emek sömürüsüdür

  • Yayın Tarihi: 14/11/14 01:18
  • [javascript protected email address]
Hükümet'in açıkladığı 2015 yılı programında çalışma yaşamı açısından "sakınca"ları bünyesinde barındıran ve "kiralık işçilik" olarak da bilinen "geçici iş ilişkisi" konusuna da yer verildi. Sözcükleri eğip bükmeden söylemek gerekirse, "kiralık işçilik",...
Devamını Oku

Mutfak enflasyonu yüzde 12.56

  • Yayın Tarihi: 10/11/14 00:35
  • [javascript protected email address]
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) açıkladığı verilere göre, ekim ayında enflasyon yüzde 1.90 artışla dokuz ayın en yüksek düzeyine ulaştı ve ekimden ekime yıllık enflasyon da yüzde 8.96 olarak gerçekleşti. Ancak gıda ve alkolsüz içki fiyatlarındaki...
Devamını Oku
Tüm Yazıları