HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 11:00'den itibaren güncellenmektedir.
Hüseyin Aslan

Hüseyin Aslan

[javascript protected email address]

İşsizlik, yoksulluk; İnsan hakları ihlali..

07 Haziran 2010 Pazartesi, 04:55:57Güncelleme: 04:55:57


Türkiye'nin en temel sorunu; işsizlik ve yoksulluktur. İşsizlik; acıdır, yoksulluktur, çaresizliktir ve umutsuzluktur. İşsizliğin olduğu yerde üretimsizlik, yatırımsızlık ve dışa bağımlılık vardır. Türk-İş'in rakamlarına göre gerçek işsiz sayısı 6 milyon 334 bin, gençlerdeki işsizlik oranı ise yüzde 28'dir. Her evde bir genç işsizdir; her 10 üniversite mezunundan 6'sı da işsizler ordusuna katılmıştır.
Kaldı ki; geçici ve taşeron işçi de aslında işsiz sayılır. Son 7yılda, AK Parti iktidarında kamuda çalışan taşeron işçi sayısı 2 milyonu aşmıştır. Bunun anlamı; 2 milyon kişinin iş güvencesi, kıdem tazminatı ve toplu sözleşme hakkı yoktur. Bunlar; yaşam boyu asgari ücrete mahkûm olarak ve her an işten atılmak korkusu ve endişesiyle kalitesiz bir hayat sürdürmeye mecbur edilmişlerdir.

BM SÖZLEŞMESİ

İşsizlik veyoksulluk; hükümetlerin çözmesi gereken birekonomik vesosyal problem olmanın yanında; insan hakları boyutuyla da dikkat çeken önemli bir demokrasi sorunudur.
BM Sosyal Haklar Sözleşmesi'nin 6. maddesi, "Herkesin yaşamını sürdürebilmesi için serbestçe seçtiği bir işte çalışma hakkı vardır. Devletler, bu hakkı korumak ve gerçekleşmesi için gereken önlemleri almakla yükümlüdür..." hükmünü getirmiştir.
Ayrıca; Türkiye'nin de taraf olduğu Avrupa Sosyal Şartı, "Çalışma hakkının kullanılmasında devletlere sorumluluk yükleyerek sürdürülebilir bir istihdam ortamının hazırlanmasını" öngörmektedir.
İşsizlik ve bunun doğal sonucu olan yoksulluk;el ele yürüyen ikiz kardeş gibidirler.
İşsizlik ve yoksulluk; insanların doğuştan sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerden yararlanmasına, onurlu bir yaşam sürdürmesine en büyük engeldir.

ÖZGÜRLÜĞÜ KULLANAMAMAK

Yeterli ve sağlıklı beslenmek, insanca yaşayacağı bir konuta sahip olmak, mülkiyet hakkı ile seyahat özgürlüğünü kullanmak; insan haklarının özünü meydana getirmektedir. Kişinin sosyal güvencesi ve devamlı çalışabileceği bir işi yoksa ne mülkiyet hakkını, ne seyahat özgürlüğünü, ne de sağlıklı beslenme ve yaşama hakkını kullanabilir. Bu nedenle, işsizlik ve yoksulluk; en büyük insan hakları ihlalidir. İşsizlik ve yoksulluk; ancak, sosyal devletin uygulayacağı "sosyal politikalarla" ülke gündeminden düşürülebilir.
Sosyal devlet olmanın alfabesi; işsize iş, aşı olmayana aş, evsize ev vermek ve herkese sosyal güvenlik ortamı hazırlamaktadır. Sonuç olarak: İşsizlik ve yoksulluk; el ele yürüyen insan hakları ihlalidir.

Diğer Yazıları

Muhalefet proje üretmiyor

  • Yayın Tarihi: 18/04/14 14:05
  • [javascript protected email address]
Türkiye'de iktidar değil; muhalefet problemi var. Sorun muhalefetin ortaya alternatif proje koyamamasıdır. Son iki yıllık büyüme ortalamaları ile AK Parti'nin yerel ve genel seçimlerde aldığı 'oy' oranı; ekonomik büyüme ile iktidar partisinin aldığı...
Devamını Oku

Umudumuz Anayasa Mahkemesi

  • Yayın Tarihi: 15/04/14 13:27
  • [javascript protected email address]
Anayasa Mahkemesi, yeni yapısı, 'Bireysel Başvuru Hakkı'nın işlerlik kazanmasında verdiği "içtihat" niteliğindeki kararlar ve 'kanunların Anayasa'ya uygunluk denetimi' aşamasındaki kararlarıyla, demokrasinin güvencesi olduğunu göstermiştir. Anayasa...
Devamını Oku

Demokrasiye saldırı

  • Yayın Tarihi: 11/04/14 12:20
  • [javascript protected email address]
Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyorum. Kılıçdaroğlu'na da "geçmiş olsun" dileklerimi sunuyorum. Kılıçdaroğlu'na yapılan yumruklu saldırı; kimin tarafından ve...
Devamını Oku

CHP başarılı mı, değil mi?

  • Yayın Tarihi: 08/04/14 12:19
  • [javascript protected email address]
30 Mart yerel seçimler nedeniyle ara verdiğim yazılarıma bugün yeniden başlamaktan mutluyum. Hepinize sevgiyle "merhaba" diyorum. 30 Mart yerel seçim sonuçlarını her türlü ön yargıdan ve duygusallıktan arınarak, parti aidiyetini bir tarafa bırakarak,...
Devamını Oku

Neden Bayraklı?

  • Yayın Tarihi: 21/02/14 15:10
  • [javascript protected email address]
CHP'deki (parti içi demokrasinin olmayışı, ayak oyunları, hizipçilik, dar kadroculuk, dışlayıcılık, küçük olsun, benim olsun anlayışı başarıya duyulan alerji) insan odaklı hizmeti hareket noktası kabul ettiğimden beni yeni bir arayışa yöneltti. Bu...
Devamını Oku
Tüm Yazıları