HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Hüseyin Aslan

Hüseyin Aslan

[javascript protected email address]

İşsizlik, yoksulluk; İnsan hakları ihlali..

07 Haziran 2010 Pazartesi, 04:55:57Güncelleme: 04:55:57


Türkiye'nin en temel sorunu; işsizlik ve yoksulluktur. İşsizlik; acıdır, yoksulluktur, çaresizliktir ve umutsuzluktur. İşsizliğin olduğu yerde üretimsizlik, yatırımsızlık ve dışa bağımlılık vardır. Türk-İş'in rakamlarına göre gerçek işsiz sayısı 6 milyon 334 bin, gençlerdeki işsizlik oranı ise yüzde 28'dir. Her evde bir genç işsizdir; her 10 üniversite mezunundan 6'sı da işsizler ordusuna katılmıştır.
Kaldı ki; geçici ve taşeron işçi de aslında işsiz sayılır. Son 7yılda, AK Parti iktidarında kamuda çalışan taşeron işçi sayısı 2 milyonu aşmıştır. Bunun anlamı; 2 milyon kişinin iş güvencesi, kıdem tazminatı ve toplu sözleşme hakkı yoktur. Bunlar; yaşam boyu asgari ücrete mahkûm olarak ve her an işten atılmak korkusu ve endişesiyle kalitesiz bir hayat sürdürmeye mecbur edilmişlerdir.

BM SÖZLEŞMESİ

İşsizlik veyoksulluk; hükümetlerin çözmesi gereken birekonomik vesosyal problem olmanın yanında; insan hakları boyutuyla da dikkat çeken önemli bir demokrasi sorunudur.
BM Sosyal Haklar Sözleşmesi'nin 6. maddesi, "Herkesin yaşamını sürdürebilmesi için serbestçe seçtiği bir işte çalışma hakkı vardır. Devletler, bu hakkı korumak ve gerçekleşmesi için gereken önlemleri almakla yükümlüdür..." hükmünü getirmiştir.
Ayrıca; Türkiye'nin de taraf olduğu Avrupa Sosyal Şartı, "Çalışma hakkının kullanılmasında devletlere sorumluluk yükleyerek sürdürülebilir bir istihdam ortamının hazırlanmasını" öngörmektedir.
İşsizlik ve bunun doğal sonucu olan yoksulluk;el ele yürüyen ikiz kardeş gibidirler.
İşsizlik ve yoksulluk; insanların doğuştan sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerden yararlanmasına, onurlu bir yaşam sürdürmesine en büyük engeldir.

ÖZGÜRLÜĞÜ KULLANAMAMAK

Yeterli ve sağlıklı beslenmek, insanca yaşayacağı bir konuta sahip olmak, mülkiyet hakkı ile seyahat özgürlüğünü kullanmak; insan haklarının özünü meydana getirmektedir. Kişinin sosyal güvencesi ve devamlı çalışabileceği bir işi yoksa ne mülkiyet hakkını, ne seyahat özgürlüğünü, ne de sağlıklı beslenme ve yaşama hakkını kullanabilir. Bu nedenle, işsizlik ve yoksulluk; en büyük insan hakları ihlalidir. İşsizlik ve yoksulluk; ancak, sosyal devletin uygulayacağı "sosyal politikalarla" ülke gündeminden düşürülebilir.
Sosyal devlet olmanın alfabesi; işsize iş, aşı olmayana aş, evsize ev vermek ve herkese sosyal güvenlik ortamı hazırlamaktadır. Sonuç olarak: İşsizlik ve yoksulluk; el ele yürüyen insan hakları ihlalidir.

Diğer Yazıları

İstikrar ve yumuşama ihtiyacı

  • Yayın Tarihi: 19/09/14 00:31
  • [javascript protected email address]
Türkiye 30 Mart'ta AK Parti'nin başarısıyla sonuçlanan yerel seçimleri gerçekleştirdi, 10 Ağustos'ta halk oyuyla ilk kez 11 yıldır ülkeyi Başbakan olarak yöneten Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi, TBMM'de Anayasa değişikliği dışında istediği yasal...
Devamını Oku

İnşaat sektörü darboğazda...

  • Yayın Tarihi: 16/09/14 00:24
  • [javascript protected email address]
İnşaat sektörü darboğazda. Ekonomistler ve inşaat sektörünün ilgilileri, oluşan "konut balonu"nun her an patlayabileceğini değerlendiriyorlar. Yapılan konutların "satılma zorluğu", "konut balonu"nun temel nedenidir. Son bir yıl içinde konut talebi yüzde...
Devamını Oku

CHP muhalefette yorgun, iktidar olmada umutsuz

  • Yayın Tarihi: 12/09/14 00:28
  • [javascript protected email address]
Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP'nin 2010 referandumu, 2011 genel seçimleri, 30 Mart 2014 yerel seçimleri ve 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimini, yani art arda 4 seçimi kaybettikten sonra gitmek zorunda kaldığı 18. Olağanüstü Kurultay bir kez daha...
Devamını Oku

Hükümet’in hedefi: yeni Türkiye öncül ülke, güçlü ekonomi

  • Yayın Tarihi: 08/09/14 02:27
  • [javascript protected email address]
TBMM'de okunan, eleştirileri yapılan ve güvenoyu alan Davutoğlu Hükümeti'nin programının hedefi, "Yeni Türkiye", "Güçlü Ekonomi" ve "Öncül Ülke" olarak ifade edilmiştir. Bu programı aslında, AK Parti hükümetlerinin bugüne kadar ki programlarından farklı...
Devamını Oku

Boykotun gölgesinde adli yıl açılışı

  • Yayın Tarihi: 05/09/14 00:11
  • [javascript protected email address]
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Adalet Bakanı Bozdağ'ın TBB Başkanı Feyzioğlu'nun konuşmasını "protesto" ederek yeni adli yılın açılış törenine katılmamaları, fiili bir "boykot"a dönüşmüş, böylece adli yılın açılışı da "boykot"un gölgesinde...
Devamını Oku
Tüm Yazıları