HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Özcan Tikit

Özcan Tikit

[javascript protected email address]

Füze tartışması

10 Ekim 2013 Perşembe, 09:49:06Güncelleme: 13:20:44

TÜRKİYE, Çin'den FD-2000 savunma sistemlerini satın alabileceğini açıkladı açıklayalı bir lakırtıdır, bir mırıltıdır sürüp gidiyor.
Şunu demeye getiriyorlar da bir türlü açık açık söyleyemiyorlar: Türkiye, Çin'den füze savunma sistemi almasın. Çin'den almasın da ne yapsın peki? Diğer iki füze savunma sisteminden birini tercih etsin. Yani?.. Yanisi şu: Türkiye ya İtalya-Fransa ortak yapımı füze savunma sistemini ya da ABD'nin Patriotlarını tercih etsin.
Bunu söyleyenlerin başında da tahmin edeceğiniz üzere ABD geliyor. NATO da arada ABD'nin zoruyla yapıldığı aşikâr olan açıklamalarda bulunuyor. Bu açıklamalarda, Çin'in füze sisteminin Kürecik'teki NATO radarına uyumlu olmadığı öne sürülerek anlaşmaya muhalefet ediliyor.
Gelgelelim uzmanların beyanları kazın ayağının pek de öyle olmadığını gösteriyor. Savunma Bakanlığı yetkilileri, sistemin NATO'nun savunma ağına entegre edilmesi konusunda bir sıkıntı olmadığını söylüyor. Herhangi bir teknik sıkıntının ortaya çıkması halinde de Çin sisteminden vazgeçilecek. Bunu nereden biliyoruz? Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar'ın geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamadan. Bayar "Sistemlerimize entegre olabilme şartı ihalenin en başından beri zaten şartnamede var" diyor.
Geçtiğimiz günlerde Reuters'a açıklamada bulunan bir NATO yetkilisinin söylediklerinden de ABD'nin "uyumsuzluk" argümanının fazlasıyla "uygunsuz" bir mazeret olduğu anlaşılıyor. İsminin açıklanmasını istemeyen NATO yetkilisi, "Ankara NATO'daki müttefiklerinin muhalefetiyle karşı karşıya, silahların uyumlu olması önemli. Ancak bu aşamada Türkiye'nin almayı planladığı silahların NATO'nun füze savunma sistemiyle uyumlu olup olmayacağını söylemek için erken" diyor.
Öte yandan yine Bayar'ın açıklamalarından, Çin füze savunma sistemi tercih edilirken göz önüne alınan kriterlerin Türkiye açısından hayati önemde olduğunu anlıyoruz. Çin sistemi tercih edilirken üç kriter üzerinde özellikle durulmuş. Birincisi operasyonel başarı, ikincisi yerli sanayi katkısı, üçüncüsü de maliyet. Türkiye'den uzmanların yedi yıl süren çalışmalarının sonucunda, her üç kriteri de en iyi karşılayanın Çin'in CPMIEC firması olduğu kanaatine varılmış.
Maliyet konusunda Avrupa ve ABD firmaları, Türkiye'nin öngördüğü 4 milyar dolarlık bütçenin bir hayli üzerine çıkarken, Çin firması 3 milyar 400 milyon dolar teklif etmiş.
Avrupa ve ABD firmaları, Türkiye'nin ortak üretim teklifine "Hayır" cevabı verirken, Çin füzelerin neredeyse tamamının Roketsan, komuta kontrol sistemininse Aselsan tarafından üretilmesine onay vererek tüm dünyadaki savunma uzmanlarını dahi şaşırtmış. Bu şu anlama geliyor: Türkiye bu anlaşmayla hem hava savunma ağındaki önemli bir açığı kapatacak, hem de öteden beri hayalini kurduğu milli üretim yolunda dev bir adım atmış olacak.
Operasyonel başarı konusunda da Çin sisteminin rakiplerinden geri kalmadığı anlaşılıyor. Bayar, Türk Hava Kuvvetleri heyeti için Çin firması tarafından yapılan özel atışlarda insansız hava aracı ve füzelerin başarıyla vurulduğunu söylüyor.
Manzara yeterince net sanırım. Çin, kendi savunma sistemini dünyaya ispatlama fırsatını kaçırmamak için elindeki teknolojiyi Türkiye'yle paylaşmakta hiçbir beis görmemiş. Ankara'nın müttefikleriyse ellerindeki teknolojiyi paylaşma konusunda bencillik yaptıkları yetmezmiş gibi fiyatı da olabildiğince yüksek tutmaya çalışmışlar. "Eski Türkiye" algısından kurtulamadıklarından Ankara'yla yapılacak füze anlaşmasını da çantada keklik gibi görüp Çin'le rekabet etmeye yanaşmamışlar.
Netice-i kelam, Türkiye'nin Çin'le ticaretine alınan müttefiklerimiz, biraz da "Biz nerede yanlış yaptık?" diye düşünseler ikili iişkiler açısından çok daha iyi olacak.

Diğer Yazıları

Terörü besleyenler IŞİD’le mücadele edecek

  • Yayın Tarihi: 19/09/14 01:54
  • [javascript protected email address]
TERÖRE destek verenin terörizm düşmanı olarak sunulduğu, mağdurun ise teröre destek olmakla suçlanabildiği tuhaf bir dönemden geçiyoruz. Tam bir akıl tutulması yaşıyoruz. Bu akıl tutulması sayesinde işgaller, darbeler, sömürü çarkları ve onun ürünü olan...
Devamını Oku

İskoçlar ‘Evet’ derse ne olacak?

  • Yayın Tarihi: 18/09/14 01:39
  • [javascript protected email address]
KOLAY değil!.. Bıçak sırtında olan şey, kökü 300 yıl öncesine uzanan bir evlilik... Bugün referandum için sandığa gidecek olan İskoçlar, İngilizlerle yaptıkları bu evliliğe devam edip etmeyeceklerine karar verecekler. Sonuç "Evet" olur mu bilinmez. 2...
Devamını Oku

Davutoğlu konuştukça CHP boşluğa düşüyor

  • Yayın Tarihi: 15/09/14 09:17
  • [javascript protected email address]
"YENİ bir Türkiye doğuyor" dediğimizde gülüp geçiyorlardı. Ama bakın buna gülüp geçenler daha şimdiden ne diyeceklerini bilemez hale düştüler. Aradan 1 ay bile geçmeden Türkiye bambaşka bir iklime girmeye başladı. Yeni süreçte en çok merak edilen, Sayın...
Devamını Oku

Çarşı darbecilikle suçlanamaz, suçlanmıyor da

  • Yayın Tarihi: 12/09/14 06:59
  • [javascript protected email address]
GEZİ eylemleri sırasında Başbakanlık ofislerine yapılan saldırılar, aşırılığın nirvanasıydı. Maksadı şaibeli bir kitle Dolmabahçe'ye inip Başbakanlık'ı ele geçirmeye çalışıyordu. Kimi ele geçirdiği iş makinesiyle, kimi de gaz bombasıyla saldırıyordu...
Devamını Oku

AK Parti karşıtlığı muhalefeti AB’ci yaptı

  • Yayın Tarihi: 11/09/14 07:43
  • [javascript protected email address]
GEÇEN sene bu vakitlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı İbrahim Kalın'ın Türkiye'nin dış politikasını savunurken kullandığı "değerli yalnızlık" kavramını tartışıyorduk. Kalın, Türkiye'nin ilkeli siyasetinden vazgeçmemek adına tek başına...
Devamını Oku
Tüm Yazıları