HABERTÜRK Gazetesi yazarlarının köşeleri, saat 9:00'dan itibaren güncellenmektedir.
Pervin Kaplan

Pervin Kaplan

[javascript protected email address]

Yabancı ve Türk özel liseler, okul puanına değil SBS’ye bakacak

04 Ağustos 2012 Cumartesi, 13:41:40Güncelleme: 13:56:22

ANADOLU, fen, Anadolu öğretmen liseleri gibi bazı özel okullar da Ortaöğretim Yerleştirme Puanı'na (OYP) göre öğrenci alıyor. Ancak 10 ilde aralarında 14 yabancı okulun da yer aldığı toplam 99 okul öğrencilerini 8. sınıf Seviye Belirleme Puanı'na (SBS) göre kabul edecek. Bu okullarda OYP geçerli olmayacak. SBS puanına göre öğrenci alacak okulların kontenjanları ise 5343 olarak belirlendi.
Türk ve yabancı özel okullara başvurabilmek için gereken ilk şart 8. sınıf SBS'ye girmiş olmak ve okulların açıklayacağı taban puana sahip olmak. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği çatısı altında oluşturulan Özel Okullar Kayıt Komisyonu tarafından bu okulların taban puanları 6 Ağustos tarihinde açıklanacak. Bundan sonra da ilki 13 Ağustos'ta başlamak üzere açıkladıkları taban puanlara göre 3 kez önkayıt ve kesin kayıt yapacaklar. Okullar için son kayıtlar yani üçüncü kayıt dönemi 31 Ağustos'ta son bulacak. Bu kayıt dönemi süresince bazı okullar taban puanlarını düşürebilecek. Eğer son kayıt dönemi tamamlandıktan sonra bu okullarda boş kontenjan kalırsa Özel Okullar Kayıt Komisyonu'nun alacağı karara göre bu okullarda serbest kayıt dönemine geçilecek. Bu dönemde okulların kontenjanının tamamlanacağı ve okulların açılacağı 17 Eylül'e dek sürecek.
BAŞVURULAR OKULA YAPILACAK
Her yıl olduğu gibi bu okullara başvuru için tercih listesi hazırlanmayacak ve başvurular okullara yapılacak. Okullara öğrencilerin kayıtları geçen yılın sistemine uygun şekilde yürütülecek. Okulun açıkladığı taban puanı öğrenci tutturduğu takdirde velisinin istediği kadar okula ön kayıt yaptırma hakkı olacak. Ancak sınırsız sayıda ön kayıt yaptırma hakkına sahip olan veli yalnızca tek okula kesin kayıt yaptırabilecek. Ancak kesin kayıt yaptırmış olmak velinin diğer okullara öğrencisinin ön kayıt yaptırmasına engel olmayacak. Şayet veli kesin kayıt yaptırdığı okuldan öğrencisinin kaydını alıp başka bir okula giderse ayrıldığı okuluna geri dönemeyecek.
2012 Özel Okullar Başvuru Kılavuzu'nda yer alan bilgilere göre özel okullarda ön kayıt ve kesin kayıt işleminin kuralları şöyle işleyecek.
TABAN PUAN BEKLENECEK: Okullar 6Ağustos'ta tarihinde taban puanlarını belirleyecek ve ilan edecek. Puanlar okullarda tüm velilerin görebileceği şekilde asılacak ve Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği'ne bildirilecek.
SINIRSIZ ÖNKAYIT HAKKI: Her kayıt dönemlerinde veliler okulların ilan ettiği taban puanları takip edecekler. Puanları okulların açıkladığı taban puanları tuttuğu sürece istediği kadar okula önkayıt yaptırma hakları bulunuyor. Ön kayıtta bir kısıtlama bulunmuyor. Puanın yetmesi kayıt için yeterli.
KESİN KAYIT TEK OKULA: Ancak kesin kayıt söz konusu olduğunda velinin bir okul hakkı bulunuyor. Bir okula kesin kayıt yaptırmış olmak diğer okullara da önkayıt yaptırmaya engel değil. Başka okullar için önkayıt hakkı sürüyor. Ancak kesin kaydını yaptırdıktan sonra veli bu okuldan kaydını alırsa çocuğun bir daha o okula dönme şansı yok. Yalnız aynı okula geri dönememe kuralının istisnası var. O da resmi okullara kayıt yaptıran öğrenci sonra vazgeçip geri dönmek isterse ve okulda da kontenjan varsa yeniden aynı okula kayıt yaptırabilir.
VAZGEÇEN ÜCRET ÖDÜYOR: Kesin kayıtta işleyen bir başka kural ise okuldan öğrencisinin kaydını alan velinin maddi bedel ödemesi. Ödediği ücretin tümünü geri alamıyor. Yüzde 80'ni iade edilirken, yüzde 20'lik bölümü okulda kalıyor.

ÜÇ KAYIT BİR SERBEST KAYIT OLACAK
Okullarda 3 kayıt dönemi olacak. İlk dönem 13-14-15 Ağustos'ta yapılacak. Veliler puanları tutan okullara 3 gün boyunca SBS sınav sonuç belgelerini ibraz ederek, önkayıt yaptıracak. Son gün 17.00'de önkayıt listeleri açıklanacak. Kesin kayıtlar 16-17 Ağustos'ta yapılacak. 17 Ağustos'ta saat 15.00'te okullarda kontenjanlar dolmadıysa aynı gün önkayıt sıralama listesinden öğrenci kaydı yapılıp yapılmamasına veya II. önkayıt dönemine bırakılmasına okul yönetimi karar verecek ve en yüksek puanlı öğrenciden başlayarak, kayıtları sürdürecek. İkinci ön kayıta gidecek okullar yeni taban puanlarını aynı günün akşamı Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği'ne bildirecek ve web sayfalarında ilan edeceklerdir.
İkinci önkayıt dönemi ise 22-23 Ağustos'ta yapılacak. Birinci önkayıtta olduğu gibi taban puanlar ilan edilecek ve bu puanları SBS'de tutturanların başvurusu gerçekleştirilecek. Kesin kayıtlar da 24 Ağustos'ta yapılacak. Boş kontenjan kalırsa okullar yine taban puanlarını bildirecek.
Üçünçü önkayıt dönemi 27-28-29 Ağustos'ta, kesin kayıt ise 31 Ağustos'ta yapılacak. Kontenjanları boş kalan okullar yeni taban puanlarıyla 3 Eylül'de başlayacak son kayıt dönemine girecekler.

YAŞI KÜÇÜK OLANA ÖNCELİK VAR
Aynı okula eşit puanlı iki öğrenci kayıt yaptırmak istediğinde sırasıyla aşağıdaki 8 kural işletilecek. Bu kurallardan 7'sinde de eşitlik sağlandığı zaman yaş dikkate alınacak ve "yaşı küçük olan" kayıtta öncelik hakkı verilecek. Ancak özel okul yöneticileri bugüne kadar "yaşı küçük olana öncelik verilmesi" maddesinin hiç kullanılmadığını söylüyor.
İşte kesin kayıtta puanları eşit olan öğrenciler için işleyecek kurallar:
1-SBS'de Türkçe puanı yüksek olan
2-SBS'de Matematik puanı yüksek olan
3-SBS'de Fen bilgisi puanı yüksek olan
4-SBS'de Sosyal bilgiler puanı yüksek olan
5- SBS'de Yabancı dil puanı yüksek olan
6- 7. sınıf SBS puanı yüksek olan
7- 6.sınıf SBS puanı yüksek olan
8- Yaşı küçük olan


Amerikan Robert önce azalttı sonra artırdı
GEÇTİĞİMİZ mayıs ayında Türkiye Özel Okullar Birliği Okul Kayıt Komisyonu'na bağlı olarak öğrencilerini 8. sınıf Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) göre alacak özel okulların kontenjanı açıkladığında en dikkat çeken değişiklik Amerikan Robert Koleji'nin kontenjanında görüldü. Geçen yıl kontenjanını 22 kişi azaltan okul bu yıl ilk açıkladığında yine 22 kişi daha az öğrenci alacağını duyurmuştu. Ancak aradan bir ay geçtikten sonra bu kez okul kontenjanını 24 kişi artırdığını açıkladı. Bu durumda da okulun kontenjanı 100'ü kız 100'ü erkek olmak üzere 200 oldu. Bu rakam yine de 2010'daki kontenjanından 20 kişi daha az.
11'i İstanbul'da biri İzmir biri de de Tarsus'ta olmak üzere 14 yabancı özel okulun kontenjanları bu yıl için bin 1782 olarak belirlendi. Bu okullar arasında en fazla kontenjana sahip okul 200 kişiyle Amerikan Robert Lisesi.
DAME DE SION'DA AZALDI
Kontenjanı geçen yıla göre azaltan okul Notre Dame de Sion Fransız Lisesi. Okulun geçen yılki kontenjanı 132 kişi iken, bu yıl kontenjanı 12 kişi azaldı ve 120 oldu.Buna karşın Saint Joseph Fransız Lisesi'nde kontenjan 16, İtalyan lisesinde 8, Saint Benoit ve Sainte Pulcherie Fransız liselerinde 6'şar kişilik kontenjan artışı oldu.

Okul başarısına bakmayacaklar
Bu okullar geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da öğrencilerini kabul ederken, okul başarı puanlarını yani öğrencilerin okullarında aldığı notlarını dikkate almıyor. Onlar için geçerli olan yalnızca 8. sınıf SBS puanı olacak. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan, okullarda not dağıtımında dürüstlük olmadığı için özel ve yabancı okulların okul notlarını değil, SBS puanlarını dikkate aldıklarını ifade ediyor.

ÖZEL OKULLARDA KAYIT DÖNEMİ
I. ÖNKAYIT DÖNEMİ: 13-14-15 Ağustos- Önkayıt
16-17 Ağustos- Kesin kayıt
II. ÖNKAYIT DÖNEMİ: 22-23 Ağustos- Önkayıt
24 Ağustos-Kesin kayıt
III: ÖNKAYIT DÖNEMİ: 27-28-29 Ağustos- Önkayıt
31 Ağustos: Kesin kayıt
SON KAYIT DÖNEMİ: 3 Eylül'den itibaren

KAYIT NASIL YAPTIRILACAK?
ÖRNEK: Ahmet'in 8'inci sınıf SBS puanı 480. Taban puanlarını ilan etmiş aşağıdaki 6 oku var:
A Okulu Taban Puanı: 400
B Okulu Taban Puanı: 450
C Okulu Taban Puanı: 469
D Okulu Taban Puanı: 480
E Okulu Taban Puanı: 490
F Okulu Taban Puanı: 492
Ahmet'in velisinin ABC ve D okullarına ön kayıt yaptırma hakkı bulunuyor. İsterse bu okulların tümüne ön kayıt ya da kesin kayıt yaptırabilir. Ancak taban puanları öğrencinin SBS puanından yüksek olduğu için E ve F okullarına kayıt yaptıramaz.

ÖN KAYIT NE DEMEK?
Öğrencinin bir okula ön kayıt yaptırması o okula kesin kayıt hakkı kazandığı anlamına gelmiyor. Okullar kendilerine ön kayıt yaptıran öğrencileri puan sırasına dizer ve kontenjanları kadar öğrenciye puan sırasına uygun olarak kesin kayıt hakkı tanırlar. Diyelim ki öğrenci ön kayıt yaptırdığı okullardan A ve F okuluna kesin kayıt hakkı kazandı. Bunlardan tercih ettiği birine kesin kayıt yaptırabilir veya ikisine de kesin kayıt yaptırmayıp bir sonraki kayıt dönemini ve bu dönemde okullarca açıklanacak yeni taban puanları bekleyebilir. Ancak ilerleyen kayıt dönemlerinde taban puanlar düşebilir, aynı kalabilir ya da yükselebilir. Bu noktada herhangi bir kısıtlama yoktur. Açık kontenjanı azalan bir okul taban puanını yükseltebilir de. Yani öğrenci bir kayıt döneminde kesin kayıt hakkı kazandığı okula kesin kayıt yaptırmaz ve bu okulun bir sonraki dönemde taban puanı yükselir ve artık öğrencinin puanı bu yeni taban puana yetmezse daha önce kesin kayıt hakkı kazanıp kullanmadığı bu okula kesin kayıt için herhangi bir hak iddia edemez.


Diğer Yazıları

Nakil için yeni dilekçe vereceksiniz

  • Yayın Tarihi: 29/09/14 07:37
  • [javascript protected email address]
BUGÜN okulların üçüncü haftası başlıyor. Ancak geçtiğimiz 25 Ağustos'tan itibaren başlayan nakillerde ne liselerde kontenjanlar dolduruldu ne de öğrencilerin bundan sonra devam edecekleri liseleri belli oldu. Boş kontenjanları doldurmak için 5 hafta...
Devamını Oku

Düşük puanlı yerleşiyor, yüksek puanlı açıkta kalıyor

  • Yayın Tarihi: 27/09/14 01:39
  • [javascript protected email address]
ANADOLU ve fen liseleri başta olmak üzere devlet liselerinde boş kontenjanları doldurmak için getirilen "nakil uygulamasında" dün 5'inci dönem son buldu. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Yerleştirme Kılavuzu'na göre nakiller 26 Eylül'de...
Devamını Oku

214 puan düşen okul bile var

  • Yayın Tarihi: 22/09/14 05:58
  • [javascript protected email address]
OKULLARIN açılmasının üzerinden bir hafta geçti ama hâlâ "okuyacağı lisesi belli olmayan" öğrenciler var. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'ne (TEOG) göre boş kalan kontenjanları doldurmak için getirilen ve 5 hafta süreceği açıklanan...
Devamını Oku

Her liseli her hafta ‘taban puansız’ okul değiştirecek

  • Yayın Tarihi: 15/09/14 09:39
  • [javascript protected email address]
BUGÜN okullar açılıyor. Ancak bazı öğrencilerin okulları henüz belli değil. Kimi evlerinden 150 kilometre uzaklıkta tercih bile etmedikleri okullara yerleştirildi kimi de daha üst puanlı okullara geçiş için nakil başvuruları yapıyor. Üstelik bu...
Devamını Oku

Öğretmenin niteliği nasıl artırılacak?

  • Yayın Tarihi: 11/09/14 07:47
  • [javascript protected email address]
MİLLİ Eğitim Bakanı Nabi Avcı, katıldığı bir televizyon programında öğretmen niteliğini artırmak istediklerini söyledi ve "öğretmen kaynaklarını çeşitlendireceklerini" dile getirdi. Bunlara örnek olarak da tıp fakültesi mezunlarının da pedagojik...
Devamını Oku
Tüm Yazıları