Son Dakika
01.11.2012 - 09:23 | Güncelleme:

Beyaz Türkler neye tepkili?

TENİS turnuvasının ödül töreninde ödül vermeye çalışan AK Partili bakanlara yönelik öfke patlaması, birkaç holiganın veya çoluk çocuğun yaptığı iş diye düşünülüp hemen kenara atılacak bir şey değildir. Orada bu toplumda korkularla, endişelerle beslenen bir beyaz Türk öfkesi olduğu açıkça görülüyor.
AK Parti gayet tabii oy kitlesinin değişmezliğine ve onların kendisine açmış olduğu sonsuz desteğe güvenerek, "Bizim size ihtiyacımız zaten yok" deyip o birikmiş öfkeyi görmezden gelebilir.
Bu toplumda da bir şey değişmez, öfkeli ve endişeli beyaz Türk, siyasi bir ufku olmadan yaşamına devam eder, AK Parti de yine oyunu artırarak yolunda yürür.
Bu tabii ki seçilebilecek bir yol. Ancak böyle kolayını seçmek uzun vadede hem toplumun tümünün iktidarı olma iddiasındaki AK Parti'ye hem de Türkiye'ye zarar verecektir.
AK Parti yönetimi bu öfke patlamasına hiç kızmadan, bu öfke birikimine neyin yol açtığını analiz etmeli. Çünkü iyi analiz edilirse birkaç basit adımla bu beyaz Türk kitlesini de AK Parti'nin kazanabileceğini düşünüyorum ben.

BEYAZ TÜRK ASLINDA AK PARTİYİ BEĞENİYOR
Çünkü aslında bu beyaz Türk kitle, ekonomi yönetimindeki başarısı nedeniyle gönlünü zaten açmış durumda.
Çoğu meslekli, eğitimli ve iş deneyimi olan bu beyaz Türk kitle, Türk ekonomisinde şimdiye kadar az görülen canlılık ve dinamizmin kendisine sağladığı imkânları kullanmaktadır ve bu yüzden kendisine itiraf etmese de AK Parti'ye müteşekkirdir.
Bu objektif durum beyaz Türk'ün bilincinde, psikolojisinde derin fırtınalar yaratmaktadır. Çünkü aslında kendisini uzak hissettiği bir siyasi partiye ekonominin durumu nedeniyle sempatiyle yaklaşmaya başlamıştır.
Beyaz Türk'ün buna rağmen endişeyle güçlenmiş öfkesinin nedenini anlayabilmek için beyaz Türk'ün tarihi ve sosyal koşullarına bir bakmak gerekiyor.

BEYAZ TÜRKLER İKİYE AYRILIR
Beyaz Türk kavramının bu ülkede popülerleşmesi ve oturması için uğraşan birkaç kişiden biri olduğum halde onlardaki temel bölünmeyi nasıl aşacağımı henüz daha çıkaramadım.
Beyaz Türkler başlıca iki gruptan oluşur:
1 - Hayat tarzı beyaz Türkleri
2- Siyasi bilinçli beyaz Türkler
Birinci grup ezici bir şekilde çoğunluktur bu grup içinde. Kendilerini ötekilerden hayat tarzlarıyla ayrıştırırlar. Bunların çoğu inançlı insanlar da değildir. İnançlı insanlardan farklarının sadece farklı hayat tarzları olduğuna inanırlar.
Bu gruptakilerin çoğu, hayatın içine yeni ve dinamik biçimde girip zenginleşmeye başlayan inançlı insanların kendilerine benzeyen yaşamlar sürmeye başlamasını görmekte ama bunu anlayamamaktadır. İçki, iki grubu ayrıştıran tek kriter olmuştur. Ve ne yazık ki toplumda birçok siyasi ve sosyal tartışma içki odaklı yapılmaya başlanmıştır kaçınılmaz olarak.
Bu grup, kendi hayat tarzına AK Parti tarafından bir saldırı geleceğini düşünmektedir. AK Parti yönetiminde böyle uzun dönemli bir plan olduğunu düşünmüyorum, ama arada bir yönetimden bu önyargıyı güçlendiren çıkışlar olması nedeniyle beyaz Türk'ün önyargısı ve endişesi birikip öfkeye dönüşmektedir.

GELECEK İÇİN BUNLAR ÖNEMLİ
Siyasi bilinçli beyaz Türkler için de hayat tarzı çok önemlidir ama onlar kendilerini sadece bu noktada tanımlamamaktadır. "Hayat tarzı beyaz Türk'ü", inançlı kesime kendisine müdahale edeceğini düşündüğü için düşman olabilmektedir. "Siyasi bilinçli beyaz Türkler" ise herkesin kendi inancına göre özgürce yaşaması ilkesini savunur.
Dindar insanın kendisine seçtiği hayat tarzını en az kendi tercihleri kadar güçlü savunabilir. O dindar insanın seçimlerini nasıl savunuyorsa, kendi seçimlerinin de dindar kesim tarafından aynı şekilde savunulması gerektiğini düşünür.
Bu gruptaki beyaz Türkler, hayat tarzı beyaz Türklerinden oldukça farklı ve bilinçlidir. Bu kesim AK Parti'ye destek vermeye daha eğilimlidir. Aslında AK Parti'nin uzun vadede farklı hayat tarzlarına dokunmayacağını düşünür ve dokunacak diye düşünenlerin de önyargılı olduklarını söyleyebilir.
Beyaz Türk grup sadece bunlardan oluşsaydı o akşam spor salonunda yuhalama sesleri bu şekilde yükselmezdi.

ENDİŞE BAZEN SALGIN HASTALIK GİBİ
Ancak hayat tarzı beyaz Türklerinin korkuları, endişeleri ve bunun sonucunda biriken öfkeleri, bazen bu gruptaki herkesi salgın hastalık etkisi altına alabilmektedir. Cumhuriyet tarihinde hâkim ideoloji de bu önyargıyı desteklediğinden aslında bu şekilde düşünmeyen beyaz Türkler bile bir noktadan sonra etki altında kalıp öfkeye destek verebilmektedir.
Ben AK Parti'nin sadece kendi kemik oy tabanına dayanarak ve inançlı kesimin ne olursa olsun desteğini çekmeyeceği tespitine dayanarak yolunda yürümesini hem kendisi hem de Türkiye açısından tehlikeli bulurum.
Eğer Türkiye bir Müslüman ülke olarak dünyada fark yaratacaksa, model oluşturarak dünyaya örnek olacaksa, AK Parti'nin beyaz Türk destek tabanını genişletmesi gerekmektedir.
Bu da Türkiye'de hayat tarzı korkularının artık ortadan kalkmasına ve beyaz Türkler içinde siyasi bilinçli Türklerin belirleyici olmasına bağlıdır.
Bu olduğu takdirde zaten ekonomi yönetimi sayesinde beyaz Türk'ün gönlünü kazanmış olan AK Parti'nin bu grup içinde siyasi desteğini de büyütmesi mümkün olacaktır.

YENİ LAİKLİK TANIMI
Bütün bunların olabilmesi için Türkiye'de şimdiye kadar geçerli olan laiklik anlayışının değişmesi ve hem inançlısının hem de inancı olmayanın üzerinde anlaşabileceği bir yeni laiklik tanımı yapılması gerekmektedir.
Bugüne kadar Cumhuriyet sistemimizde laiklik, devletin dindarlara kamu alanını tanımlama ve onlara nasıl davranıp nasıl bir hayat tarzı belirleyeceklerini empoze eden bir sistem gibi işlemiştir. Bu laiklik anlayışına hem dindar kesim hem de siyasi bilinçli beyaz Türkler karşıdır.
Bunun yerine sekülarizm kavramına daha yaklaşıp toplumda herkesin arzu ettiği gibi inancını yaşaması ve onun gereğini hayat tarzına arzu ettiği gibi yansıtmasının güvencesini verecek bir seküler-laik sistem oluşturulmalıdır.
Bu beyaz Türkler ve dindarlar açısında da mükemmel bir uzlaşma oluşturacaktır. Bu da hayat tarzı kavgalarını artık geçmişe gömüp ileriye yürümemizi sağlayacaktır; çünkü sekülarizm inançlıya sonsuz özgürlük verirken inanmamayı da tercih edenlere aynı özgürlüğü tanımaktadır.
Hayat tarzına müdahale edilecek korkularını tarihe gömemedikten sonra biz daha çok bu son Cumhuriyet Bayramı gibi bayramlar görürüz, o salondaki gibi yuhalamalar da hep olur.
O korkuları tarihe gömebilirsek işte o zaman Türkiye dünyada lider ülke ve Müslüman âlem için model olabilir.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • 100bindefapes 02 Kasım 2012 Cuma 13:26
  ağabey emeklilik daha gelmedi mi ? zorlama kendini bu kadar , akp yi yağlayalım ama beyaz türkler diye nitelediklerini incitmeyelim dengesi seni bitirecek.
 • herkeseadalet 02 Kasım 2012 Cuma 10:10
  çok tutarsız yazıyorsun,inandırıcı olmuyorsun.
 • osmankara 02 Kasım 2012 Cuma 08:45
  türkiyeyi 1950den beri beyaz türk diye aşşağıladığınız insanlar zaten sistemin içinde değiller. daha fazla ötekileştirilir de rumlar gibi ermeniler gibi yurt dışına kitlesel göçe sebep olunursa, türkiye pakistan olur ilk kaçan da serdar turgut olur.
 • osmankara 02 Kasım 2012 Cuma 00:16
  bu ülkenin iyi eğitim almış, modern ve üretken %30 unu beyaz türk diye ayrıştırarak bölücülük yapıyorsunuz. evet başbakanın onların oyuna ihtiyacı yok doğru. ancak toplumun bir kesiminin ülke yönetimine katılımını engeller de ötekileştirip sistemin dışına iterseniz marjinalleştirirsiniz.alevilerle kürtler ülkücüleri ve kemalistleri de eklerseniz uzun vadede bu ülke çok daha gergin ve huzursuz olacaktır.ayrıca beyaz türklerin akpyi beğenmesi kocaman bir yalan.
 • littlepony 01 Kasım 2012 Perşembe 23:57
  okumadım, okunmuyorsun ama hala yazıyorsun. zaman israfı geldin.
 • bengican 01 Kasım 2012 Perşembe 22:03
  Siz yazılarınızda hem inançsızlığı, hem içkiyi vurguluyor, hem AKP’ye uydurma gerekçelerle övgüler yağdırıyorsunuz. Böylece zannettiğiniz gibi siyasi bilinçlilerin grubunda değil, hem 1, hem de 2. grupta yer alarak 1+2=3. oportünist gruba dahil oluyorsunuz: İçkime ve hayat tarzıma, işime dokunmadıkları sürece gönüllerini hoş tutmak için elimden geleni yaparım. Kim hapiste, kim bayramı yasaklamış, herkes istediğini yazıp çizebiliyor, istediğini söyleyebiliyor mu önemi yok. Bana dokunmayan bin yaşasın…
 • osmankara 01 Kasım 2012 Perşembe 23:55
  madem bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyorsun, o zaman "koyun sürüsü çoban sistemi"ne karşı çıkan insanları de eleştirmeye hakkın yok.
 • msfr10 01 Kasım 2012 Perşembe 21:07
  yazdıklarınıza gerçekten inanıyormusunuz? sadece komik geldi bana...akparti ve cemaatin yaptıklarını ülke için yararlı olduğunu düşünmek başka, kayıtsız şartsız en minik olayda bile(turnuvadaki olayı kastetmiyorum) sürekli savunmak ve karşı fikirdekileri yermek başka..en son iktidarı eleştri yazınızın ne zaman olduğunu hatırlıyormusunuz?
 • mekrog59 01 Kasım 2012 Perşembe 20:27
  serdar bey: -beyaz türkleri kendinizce ikiye ayırmışınız,peki diğerlerinin tek renk olduğunu mu düşünüyorsunuz? -sizin renginizi öğrenebilirmiyiz? iyi dediğiniz ekonomide kredi kartını kaldırın bakalım kaç aile ay sonunu getirebiliyor?
 • avrupaturk 01 Kasım 2012 Perşembe 17:42
  dilekdincsoy: hic böyle sacmalık görmedim. bir devletin bizim ülkede olduğu gibi resmi dini olmayabilir ve ülke laik olabilir. fakat bir şahış ben hem laik (yani bir dine mensup değil - her dine ayni mesafeli) hemde müslümanım demesi büyük bir celişkidir. zaten bunu bütün islam dünyasında bizden başka söyleyen yok. onun icin kur'anıda araya katıp lütfen sacmalamayalım!
 • dilekdincsoy 01 Kasım 2012 Perşembe 18:38
  sizin yorumunuzla benim yorumum arasında bağlantı kuramadım kusura bakmayın. ne demek istediğimi anlamamışsınız bence.
 • osmankara 01 Kasım 2012 Perşembe 23:57
  laik müslümanın ne olduğunu anlamak için türkiye yetmiyorsa bosna herseğe git, makedonyaya git, arnavutluğa git. hatta azerbaycana git.
 • yigitek 02 Kasım 2012 Cuma 09:28
  okudugunu anladigina eminmisin sen?
 • dilekdincsoy 01 Kasım 2012 Perşembe 16:49
  bütün bu korkuların, akp'nin olumlu ya da olumsuz gereğinden fazla abartılmasının en önemli nedeni de bu toplumun dininin esaslarından haberdar olmaması, kur'an'dan uzak yaşamasıdır. bugün akp'yi gerçekten ve hakikaten doğru temelde "en iyi" eleştiren kesim dindarlardır ne yazık ki... diğerleri sadece korkularını yansıtıyorlar, işin özünü kaçırıyorlar. laiklilk tartışmaları, şeriat fobisi asıl görülmesi gereken hataların önünde perde oluşturuyor. bu arada, "uzun vadede müdahale etmezler" cümlesinin kendisi problemli. demek ki şüphe var. demek ki "olabilir" diye...
 • dilekdincsoy 01 Kasım 2012 Perşembe 16:45
  herkesin rahatlıkla uzlaşacağı laiklik tanımı kur'an'da var zaten. okuyun ve düşünün lütfen: "dinde zorlama yoktur. artık doğrulukla eğrilik birbirinden ayrılmıştır. o halde kim tâğutu reddedip allah'a inanırsa, kopmayan sağlam kulpa yapışmıştır. allah işitir ve bilir." (bakara sûresi, 256. âyet) yani her koyun kendi bacağından asılır. zorlama yoktur dinimizde, sadece bildirir. seçimi insanlara bırakır. peygamberler dahi sadece tebliğle görevlidir. hidayeti ancak allah verir. ve islam'ı bilen biri bunu da bilir.
 • hguneydas 01 Kasım 2012 Perşembe 15:44
  türkiyede sorun burada kimse karşısındakinin hakkına saygı duymuyor
 • avrupaturk 01 Kasım 2012 Perşembe 15:29
  bu ülkede imtiyazlı laikci beyaz türkler dindar inanan kesimin toplumsal hayata katılmasını hala kabullenemiyor. zamanla alışacaklar. endişeye gerek yok!
 • osmankara 02 Kasım 2012 Cuma 00:03
  .adnan menderesten beri 3 tane laik başbakan çıkmadı. ecevitin 7 yıllık başbakanlık dönemi hariç 62 yıldır ülkeyi çiftlik gibi yönetiyorsunuz. ne alevi sorunu, ne ermeni sorunu (1878) , ne kürt sorunu (1806), ne kıbrıs sorunu (1878) ne dış borçlar sorunu (1856) osmanlıdan bugüne gelmiş türkiyenin hiçbir ciddi sorununu çözemediniz. çözemezsiniz çünkü osmanlının çözemeyip bıraktığı sorunlar osmanlıcılıkla çözülmez.işiniz eli cebinde gezen cahil cühela gençler yetiştirmek.
 • pleisades 01 Kasım 2012 Perşembe 15:04
  nasıl gömülecek bu ihtimal? başlangıçta, "demokrasi benim için amaç değil araçtır, istediğim durakta inerim" diyen, sonraları, "değişti" diyenleri sürekli tekzip eden, kendi gibi düşünmeyen herkesi "terörist", "holigan" gibi ifadelerle ötekileştiren, geçmişte bugünleri, kendi ifadesiyle, "yumrukları ve dişlerini sıkıp beklemiş" birinin yönetiminde, üstelik tek adam yönetiminde nasıl vazgeçeceğiz korkularımızdan? bir de bunu yazıverseniz? gazeteciler, zeki ve bilgili insanlardır. bunları benden çok daha iyi düşünebildiğinizi biliyorum, ve...
 • m1977t 01 Kasım 2012 Perşembe 14:30
  bence çok yanılıyorsunuz , bende öyle düşünüyordum ama fanatiklik ayrı birşey hertürlü garanti verilsede dünyanın bir numaralı devleti olsakda bence değişmez yine küfreder sizin dediğiniz gibi 100 kişi çıkaramazsın yarısıda yolda döner gerçekler bu, herşeyin başı sadece din keşke halkdan biri olsanızda görseniz normal vatandaş böyle bir ekonomik durumu çok iyi olanlar imkansız bence. iyi birşeyi doğru demekle arkasından hemen ama öyle böyle demek, çözüm yok yani
 • okoscha 01 Kasım 2012 Perşembe 14:28
  bu nasıl bir ayrımcılıkki beyaz türk kara türk gri türk bu topraklarda asırlardır insanlar camiyede gider namazda kılar hatta bu insanların arasında rakı bira viski içende vardır.böyle yakıştırmalar herkesde öteki duygusu uyandırmakda ve toplumda herkesi birbirine yabancılaştırmakda.ne din ne namaz nede eğitim veya siyasi bilinç kimsenin tekelindedir.bir insan hem beyaz hemde dindar olabilir olamazmı olgunlaşın
Kalan karakter : 2000
Hava Durumu
Cumartesi 15 MPH 26°
Kısmen Güneşli ve Sağanak Yağışlı