ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
04 Ocak 2017 Çarşamba, 01:19:23 Güncelleme:08:53:32

Bu kitabı okuyun!

 

Sizlere bir kitaptan söz etmek istiyorum. Yıllar önce Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yaparken, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürü olan Rıfat Köseoğlu ile tanışmıştım.

Aradan 15 yıl geçmesine rağmen sevgili Rıfat ile bağımız hiç kopmadı. Geçenlerde Ankara’ya gittiğimde, onu genel müdür olarak bulunduğu bölümde ziyarete gittim.

Sohbet, okuduğumuz kitaplara gelince, “Bir dakika” diyerek sekreterine seslendi.

“Kitabevine git ve normal”Alışkanlıkların Gücü adlı kitabı al da gel!” dedi.

Onu hiç bu kadar heyecanlı görmemiştim.

“Hocam, çok ilginç bir kitap. Okumaya başlamam ile bitirmem bir oldu. Kafamda hala orada anlatılanlar var!”

Rıfat çok yaratıcı bir yöneticiydi. Onu bu kadar heyecanlandıran kitap çok önemli olmalıydı.

Beş dakika sonra, Charles Duhigg tarafından yazılmış olan kitap elimdeydi.

BİR BEST SELLER

Kitabın bir de alt başlığı var;  Özel ve İş Hayatımızda Davranışlarımızın Ardında Neler Yatar?

Kitap; bazı insanların ve şirketlerin kendilerini neden bir çırpıda değiştirebildiklerini, bazılarınınsa neden yıllarca uğraştıkları halde değişmeyi başaramadıklarını anlatıyor.

Alışkanlıkların bir kader olmadığını; düzenli spor yapmak, daha üretken olmak, yeni bir düzen kurmak ve başarıya ulaşmak için alışkanlıklar üzerinde küçük oynamalar yapılmasının yeterli olacağını söylüyor.

400 sayfalık kitabın daha ilk sayfalarını okumaya başlamıştım ki, tanıdıklarıma da öneride bulunmaya başladım. Çünkü gerçekten de insanın yaşamını yönlendirebilecek davranış yöntemleri veriyor okuyana.

Charles Duhigg’in önerilerini okuyanlar, hem iş ve hem de özel yaşamlarında, sonuçları çok büyük olabilecek küçük değişikler yapmayı öğreneceklerdir.

İlk basımı 2012 yılında yapılmış olan bu kitap, eğer 20 yıl veya daha öncesinde var olsaydı ve ben de okumuş olsaydım, herhalde keşfedecek çok şeyim olurdu.

Ama yine de okuduktan sonra, bugün bile alışkanlıklarımın tutsağı olmaktan nasıl vazgeçerim diye kendimi sorgulamaya başladım.

Bu kitabı geciktirmeden okuyun...

Göreceksiniz ki, okuduğunuz her farklı olay size yeni bir yaşam ufku açacak..

HAVA DURUMU
Salı33 MPH24°
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı