ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
12 Şubat 2017 Pazar, 01:30:30 Güncelleme:08:54:33

‘Kırık kalp sendromu’ deyip geçmeyin!

 

Yine bir Sevgililer Günü daha geldi çattı...

Yine insanları çılgınca harcamalara zorlanmak için olmadık pazarlama teknikleri kullanılıyor. Amaç sevgi falan değil, iki kişi arasındaki duyguları kullanarak insanlara daha fazla alışveriş yaptırılması.

Yoksa, bu tezgahı hazırlayan kapitalist toplum yönlendiricileri için, Sevgililer Günü’nün bir anlamı yok!

Böyle bir günün sürekli kotarılması ve alışveriş yaptırılarak kutlanmaya zorlanması kimilerine küçük mutluluklar getirse de, kimilerine büyük mutsuzluklar getirebilmektedir.

İşin duygusal boyutundan söz ediyorum...

Sevgilisi olmayanlar, sevilmeyenler, terk etmiş ya da edilmiş olanlar, sevdiğini ve sevildiğini sanarak bir yola çıkan fakat gerçeklerle karşılaştığında karalar bağlayanlar, olanaksızlık nedeniyle sevgilisine uyduruk bir kolye bile alamayanlar...

Elbette kapitalizmin tüketim patronları bunları düşünmezler bile;

“14 Şubat Sevgililer Gününde sevgilinize şunu alın!” diyerek insanları pahalı armağanlar almaya zorlarlar.

KIRIK KALP SENDROMU

Sadece düş kırıklığı değildir ayrılıklarda yaşanan. Yüreğin sadece duygusal tarafı değil, kendisi de kırılabilir, yaralanabilir... Yani sadece ruh sağlığı değil, kalp sağlığı da bozulabilir büyük ayrılıklarda.

Bu konuda, size ilginç gelebilecek bir kalp hastalığından söz edeyim;

Kırık Kalp Sendromu ya da Sevgiliden ayrılma, kaza, yakınını yitirme, doğal afet gibi aşırı strese yol açan durumlarda yaşanan ve gerçek bir kalp krizi belirtileri veren önemli bir sağlık sorunu.

Çoğunluğu kadın olan Kırık Kalp Sendromlu hastalar, birden ortaya çıkan bir göğüs ağrısı ile doktora gidiyorlar.

Büyük olasılıkla adrenalin benzeri hormonların artışı sonucu bu durumun ortaya çıktığı sanılıyor. Kalp bir süreliğine büyüyor ve yeterince pompalama yapamayınca da ortaya kalp krizi benzeri durum çıkıyor.

Hastalıktan ölüm olmadığı, basit kalp ilaçları ile kısa zamanda iyileşebildiği biliniyor. Seyrek olarak kalp atımlarında düzensizlikler bir süre daha devam ediyor.

Ancak, elbette asıl tedavi, bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olan ruh durumu. Yani stresin bir daha yinelememesi...

AMAN DİKKAT!

Kim bilir ne çok genç ya da orta yaşlı kadın, Sevgililer Günü darbesi yemiştir!

Televizyonlar, mağazalar ve hatta küçük alışveriş merkezleri tarafından dayatılan Sevgililer Günü alışverişi yapılmadığı için, ne güzel birliktelikler sona ermiştir!

Yine bir 14 Şubat Sevgililer Günü var önümüzde...

Kim bilir, ne düş kırıklıkları yaşanacak, bunların sonucu ortaya ne krizler çıkacaktır!Aman dikkat! Geçirdiğiniz krizi sadece ruh durumunuzla sınırlı kalır diye düşünmeyin...

Kırık kalp sendromunu da aklınızdan çıkarmayın...


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Ziyaretçi
2000
Kalan karakter : 2000
HAVA DURUMU
Cuma13 MPH29°
Güneşli