Son Dakika
02 Aralık 2016 Cuma, 12:10 | Güncelleme:

ANKARA (AA) - Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Perakende Güven Endeksi (TEPE), kasımda bir önceki aya göre 2 puan, geçen yılın aynı dönemine göre 20,9 puan azaldı.

TEPAV'ın açıkladığı TEPE'ye göre, endeks arka arkaya 3 ay düşüş gösterdi. Kasımda -20,2 puan değerini alan TEPE, bir önceki aya göre 2 puan, geçen yılın aynı dönemine göre 20,9 puan azaldı. TEPE değerinin geçen yıla göre azalmasında, geçen üç ayda işlerin gelişimi ve gelecek 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki geçen yıla göre düşüş etkili oldu.

Gelecek 3 ayda tedarikçilerden sipariş, satış ve istihdam beklentileri hem Ekim 2015'e hem de Eylül 2016'ya göre azaldı. Perakende güveninin en çok "elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar" sektöründe azaldığı görüldü. Türkiye'nin performansı, AB-28 ve Avro Bölgesi ile karşılaştırıldığında ise geçen yıla göre kötüleşti.

- Perakendecilerin satış beklentileri düştü

Gelecek 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri kasım ayında -9,9 puan oldu. Bu döneme ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 5,2 puan, geçen yılın aynı ayına göre 38,4 puan azaldı.

Kasımda TEPE anketi katılımcılarının yüzde 24,6'sı gelecek 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, yüzde 47,3'ü işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 28,1 olarak belirlendi.

Temmuzdan bu yana kesintisiz düşüş eğiliminde olan işlerin geçen yılın aynı dönemine göre durumu, kasım ayında -49,0 puan değerini alarak, bir önceki aya göre 5,2 puan, yıllık olarak 20,3 puan azaldı.

- AB'de perakende güveni geçen yıla göre azaldı

AB-28 Perakende Güven Endeksi, kasım ayında 4,8 puan değerini aldı. AB-28'de perakende güveni bir önceki aya göre 3,3 puan artarken, geçen yılın aynı dönemine göre 3,5 puan azaldı.

Ağustos ayından bu yana AB-28 Perakende Endeksinden ayrışan Türkiye, hem geçen aya hem de geçen yılın aynı dönemine kıyasla AB-28 ve Avro Bölgesi'nden daha kötü performans sergiledi.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Ankara haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Ankara Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.