Öne Çıkanlar
Son Dakika

ÇORUM POLİSİ TELEFON DOLANDIRICILARINA KARŞI UYARDI

03 Aralık 2015 Perşembe, 18:20
ÇORUM POLİSİ TELEFON DOLANDIRICILARINA KARŞI UYARDI

BÜLENT ÖZKALELİ
ÇORUM (İHA) - Çorum Emniyet Müdürlüğü, son günlerde artan kontör dolandırıcılığına karşı vatandaşları uyardı.
Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklama da, ülke genelinde en yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yönteminin "kontör,para dolandırıcılığı" şeklinde gerçekleştirilen ve telefon yoluyla yapılan dolandırıcılık olayları olduğu belirtildi.
Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüphelilerin, gelişen teknolojik imkanları kullanarak, mağdurları telefon arayıp kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıttığına dikkat çekilen açıklama da, bu kişilerin bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşların iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırdıklarını belirtti.
Dolandırıcıların kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıttıklarının belirtildiği açıklamada şu bilgilere yer verildi: "Telefonla aradıkları şahıslara terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı, terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı ve şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı, ikamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği, banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği, operasyon bitimi parayı iade edecekleri, vali, kaymakam belediye unvanlarını kullanarak özel kalemden arıyoruz, engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye, akülü araba kampanyası düzenledik veya yurt dışına acil hasta göndereceğiz diyerek para yardımı talep etme' gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar.
Bunların yanı sıra dolandırıcı şahıslar kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşlarımızın telefon ekranında 155 Polis imdat tarafından aranıyor gibi gözükecek şekilde arama yaparak güvenlerini kazanmaktadırlar. Hatta polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını sağlamaktadırlar. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına paranızı havale etmenizi ya da para ve altınlarınızı çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmanızı istemektedirler.
Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına "hediye kazandınız!" yada "çekiliş kazandınız" gibi SMS'ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler"
(MMY-BÖ)

03.12.2015 18:20:29 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.