Öne Çıkanlar
Son Dakika

ARTIK 'TRAFİK ADABI' DERSİ DE VAR

04 Aralık 2015 Cuma, 13:19
ARTIK 'TRAFİK ADABI' DERSİ DE VAR
ARTIK 'TRAFİK ADABI' DERSİ DE VARHÜSEYİN EFE
KÜTAHYA (İHA) - Kütahya'da ehliyet almak isteyenlere adaylara, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 'Trafik Adabı' dersi de verilecek.
Kütahya'da, Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursları'nda görev yapan Trafik ve Çevre öğretmenleri seminere katıldı.
Yeni yılda aday sürücülere, Trafik ve Çevre Dersi'ne 4 saatlik 'Trafik Adabı' dersi eklenecek, sınavda 6 soru çıkacak. Bu derste adaylara, kurallara uyma zorunlulukları ve sonuçları hakkında bilgiler verilecek, özellikle toplumda bir trafik kültürünün oluşması sağlanacaktır.
MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü İzleme ve Denetim Koordinasyon Daire Başkan Vekili Mehmet Baran, ''Günlük hayattaki sevgi ve saygıyı, trafik sürücüsüne yansıtmalıyız. Sürücülerimiz, kara yolunda sabırlı, feragat ve fedakarlık göstermelidir. Trafikte aniden öfke duygusu oluşabilir ve öfkemizi kontrol altına almalıyız. Trafikte empati, iletişim ve beden dili çok önemlidir ve olumlu yönde olmalıdır. Kara yolunda çevreye ve doğaya verilen zararı önlemek için, özel araç yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz. Türkiye'de ilk defa 'Trafik adabı' dersi konulacak. İnsanlar bilgisizlikten dolayı kaza yapmıyorlar. Kazalar trafik kültürünü önemsememekten kaynaklanıyor. Artık Milli Eğitim Bakanlığı'mız trafik kazalarına sebep olan agresifliği, paylaşmama düşüncesini müfredata koyuyor. Dünya' da bir ilk ve devrim niteliğinde. Önümüzdeki günlerde yönetmelikle ilgili değişikler olacak. Kurumsallaşma için ne yapılacaksa bizler de elimizi taşın altına koyacağız. Sürücü kurslarında, uygulamalı derslerin yanında trafik psikoloji, mevzuatı, trafik kazaları, cezaları, kusurlu davranışlar, araçların tescili, muayeneleri, teknik şartları ve çevre diye 16 saatlik teorik derslerimiz var. Sürücü kurslarında verilen teorik derslere trafik adabı dersini de ekleyeceğiz" dedi. (EFE)
'

04.12.2015 13:19:18 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.