Öne Çıkanlar
Son Dakika

BAŞKAN KARA'NIN KİLİS'İN KURTULUŞUNUN 94.YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN MESAJI

04 Aralık 2015 Cuma, 14:59
BAŞKAN KARA'NIN KİLİS'İN KURTULUŞUNUN 94.YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN MESAJI
BAŞKAN KARA'NIN KİLİS'İN KURTULUŞUNUN 94.YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN MESAJIKİLİS (İHA) - Belediye Başkanı Hasan Kara, Kilis'in düşman işgalinden kurtarılışının 94. yıl dönümünü kutlarken, şehitleri rahmetle, gazileri ise hürmet ile andığını kaydetti.
Başkan Kara, yayınladığı kutlama mesajında Kilis'in İngiliz ve Fransızlar tarafından işgal etmesini ve sonrasındaki süreci hatırlattı. Kara, "Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde giriştiği ve gerçek bir vatanseverlik destanı olan Kurtuluş Savaşı'nın her aşamasında bağımsızlığını, özgürlüğünü ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığını tüm dünyaya göstermiştir. İlk 'Kuvayı Milliye' olarak nitelenen kuvvetlerimiz Fransızlarla karşı yıldırma harekatına geçmiş, pek çok şehit verilmiş, boğaz boğaza süngü çarpışmaları olmuş, düşmana büyük kayıp verdirmişlerdir. Kilis halkı Milli Mücadele'nin en çetin olaylarına, en zorlu çatışmalarına tanık olmuş, İngiliz ve Fransız işgallerine karşı direnişler burada olmuştu. Direnişe genci yaşlısı kadını ve çocuğuyla tüm halkın katılımı ile aylar süren kurtuluş mücadelesi sonunda Fransız işgal kuvvetleri Kilis'ten çekileceklerini bildirmiş, Kuvayı Milliye Birliklerimizin Polat Bey önderliğinde 7 Aralık 1921 günü Kilis'e girerek, Hükümet Konağındaki Fransız bayrağını indirip sonsuza kadar dalgalanacak Türk Bayrağını çekmişlerdir. İşte bu yüzden Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa gibi illere verilen unvan ve madalyaların Kilis'e de verilmesi gerekiyor. Antep'e gazilik unvanı, Maraş'a kahramanlık unvanı, Urfa'ya Şanlı unvanı verildi. Kilis'e de hem madalyası hem de unvanının verilmesi gerekiyor. Tüm tarihi arşivlerde Kilis'te verilen kahramanlık destanları yazıyor. Bu konuda girişimlerde bulanarak, hem madalyamızı hem de unvanın verilmesini istiyoruz. Bunun için gerekli girişimleri yapacağız" ifadelerine yer verdi.
Kilis'in düşman işgalinden kurtulmasının 94 yılını da kutlayan Başkan Kara, "Kahraman Kilislilerin gösterdikleri bu direniş, bağımsızlık ve özgürlüğe olan tutkumuzun bir gösterge¬sidir. Bugün Kilis ilinin ve Kilis halkının yaptığı özverili ve misafirperver tutumu hiç değişmemiştir. İlk günkü Ensar ruhunu milletine ve devletine yakışan bilinç ve şuurla korumuştur. Kilis ili bölgede yaşanan olumsuz örneklerine ders verircesine hep yapıcı ve barış iklimini koruyucu sağduyuya sahip. Bu anlamlı günde, vatan topraklarının düşman işgalinden kurtarılması yolunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi saygıyla anıyor ve tüm Kilisli vatandaşlarımızın 7 Aralık Kurtuluş Bayramını kutluyor, selam ve sevgilerimi iletiyorum" diye konuştu.
(MAD-SD-Y)

04.12.2015 14:59:41 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.