Öne Çıkanlar
Son Dakika

FİLOZOF EPİKTETOS'UN BELGESEL FİLMİNİN ÇEKİMLERİ DENİZLİ'DE YAPILDI

10 Mayıs 2016 Salı, 10:38
FİLOZOF EPİKTETOS'UN BELGESEL FİLMİNİN ÇEKİMLERİ DENİZLİ'DE YAPILDI
FİLOZOF EPİKTETOS'UN BELGESEL FİLMİNİN ÇEKİMLERİ DENİZLİ'DE YAPILDIEMRAH VAROL
DENİZLİ (İHA) - Antik Çağ'da Anadolu'da yaşamış ünlü filozoflardan biri olan Epiktetos'un yaşamı ve öğretisini anlatan 'Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos' adlı belgesel filmin çekimleri Denizli'de yapıldı.Yönetmeliğini Umut Hacıfevzioğlu'nun yaptığı, senaryosunu gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık'ın yazdığı, yapımcılığını Oruç Yurdaer ve Umut Hacıfevzioğlu'nun üstlendiği 'Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos' belgesel filmin çekimleri Denizli'de gerçekleştirildi. Belgesel, M.S. 55 yılında Hierapolis'te dünyaya gelen stoacı filozof Epiktetos'un yaşamı ve öğretisini Hierapolis'in tarihiyle birlikte anlatıyor.Belgeselin yapımcı ve yönetmeni Umut Hacıfevzioğlu, "Dünyada felsefenin ortaya çıktığı coğrafya antik Anadolu coğrafyasıdır. Anadolu, düşünce tarihi, felsefe tarihi bağlamında eşsiz bir kültürel mirasa ev sahipliği yapıyor. Epiktetos, Roma döneminde, bugünkü Pamukkale, o zamanki adıyla Hierapolis'te yaşamış, çağın egemen felsefe ekollerinden biri olan Stoa felsefesinin iz bırakan düşünürlerinden biri. Hierapolis Antik Kenti ise UNESCO Dünya kültür mirası listesinde yer alan önemli bir antik kent. Belgesel, gerek ülkemizin gerekse de Denizli'nin tanıtımına katkıda bulunacaktır''dedi.
Belgeselde, Denizli Edebiyat Dostları Tiyatrosundan oyuncu Süleyman Zencir, filozof Epiktetos'u canlandırırken, Epiktetos'un görüşlerini kitaplaştıran öğrencisi Arrianus'u da Uğur Pişmanlık canlandırdı. 'Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos' adlı belgeselin yakın bir zamanda gösterime girmesi bekleniyor.
(EV-

10.05.2016 10:38:46 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.