Son Dakika
14 Ocak 2017 Cumartesi, 11:46 | Güncelleme:
Yarıyıl Tatili Sünnet İçin İdeal Bir Zaman
Yarıyıl Tatili Sünnet İçin İdeal Bir Zaman
- Çocuk Ameliyatlarında Kışın Enfeksiyon Riski Daha Az

(Fotoğraflı)

AYDIN (İHA) - Okulların yarıyıl tatiline yaklaşması nedeniyle çocuklarını sünnet ettirmeyi düşünen aileleri uyaran uzmanlar sünnet işleminin basit bir işlem olduğunu ancak genel anestezinin bazen ciddi sorunlara neden olabileceğini belirttiler. Aydın Liva Hastanesi'nde tam zamanlı olarak çalışmaya başlayan Üroloji Hekimi Kemal Pamuk, sünnette çocuk için en uygun dönemin 2 yaş öncesi veya 6 yaş sonrası olduğunu belirterek uygun durumda olan çocukların yaryıl tatilinde sünnet ettirilmesini önerdi.
Sünnet işleminin oldukça kolay ve artık lokal anestezi ile her şeyi fark edip hiçbir acı ya da ağrı duyulmadan gerçekleştirildiğini ifade eden Liva Hastanesi Üroloji Doktoru Kemal Pamuk, "Genel anestezi ya da lokal anestezi ile sünnet gerçekleştirilebilir. Günümüzde bu tarz operasyonlar çok daha hızlı ve kolay yapılabilmekte, sonrasında çocukta da herhangi bir travmaya sebep olmamakta. Çocukların sağlığı ve enfeksiyon riskinin çok düşük olması nedeniyle yarıyıl tatilinde çocukların sünnet ettirilmesini tavsiye ediyoruz" dedi.
Sünnet konusuna vurgu yapan Liva Hastanesi Üroloji Doktoru Kemal Pamuk, psikolojik olarak etkilenmeyecek ve kendini hazır hisseden çocukların operasyonunun lokal anesteziyle gerçekleştirdiklerini belirterek aileleri de uyardı. Dr. Pamuk, "Aileler kesinlikle uzman olmayan kişilere çocuklarını sünnet ettirmesin. Sünneti kesinlikle hekim yapmalı. İşin ehli olmayan kişilerin yaptığı sünnet operasyonları, geri dönüşü olmayan sıkıntılara yol açabiliyor" dedi.
(İK)

14.01.2017 11:50:04 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Aydın haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Aydın Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.