Öne Çıkanlar
Son Dakika

"Kurban eti hemen tüketilmemeli"

05 Eylül 2016 Pazartesi, 10:15

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Sağlık Müdürü Ali Fatih Selvi, kurban etlerini hemen tüketmek yerine, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle tüketmek gerektiğini belirtti.

Selvi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı için beslenme önerilerinde bulundu.

Kalp, damar ve diyabet hastalarının yağlı et tüketmemesi gerektiğini belirten Selvi, Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etlerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Et pişirme yöntemlerinin de önemli olduğunu kaydeden Selvi, şöyle konuştu:

"Kurban etlerini hemen tüketmek yerine, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle tüketmek sağlık açısından önemli. Etlerin pişirilmesinde haşlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan kaçınılmalıdır. Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli kanserojen maddelerin oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir. Etlerin tek başına değil de sebzelerle birlikte pişirilmesi veya tüketilmesi, besin çeşitliliğinin sağlanması açısından sağlıklı bir yöntemdir. Etle yapılan yemekler kendi yağıyla pişirilmeli ve ilave yağ eklenmemelidir. Özellikle kuyruk yağı veya tereyağının et yemeklerinde kullanılmasından kaçınılmalıdır. Etler ızgarada pişirilirken, etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak ve kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanmalı."

Selvi, kesilen etlerin korunması ve saklanmasının insan sağlığı açısından çok önemli olduğu belirtti.

Etleri büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrarak, buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sararak derin dondurucuda saklamak gerektiğini anlatan Selvi, "Etler, buzlukta eksi 2 derecede birkaç hafta, eksi 18 derece derin dondurucudaysa daha uzun süreyle saklanabilir. Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır. Etlerin oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, yine buzdolabının alt bölmesinde çözünmesi sağlanmalıdır. Derin dondurucuda saklanan etin buzdolabının sebzelik kısmının üstüne konularak çözünmesi beklenebilir. Etin çabuk çözünmesi amacıyla uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözünme, oda sıcaklığında bekletme gibi yöntemler, insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçları da beraberinde getirmektedir." diye konuştu.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.